Esmaspäev, 22. aprill 2024
Sõidab väga hästi, mahutab keskmiselt
Tippvarustuses pea kõik mugavuslisad
Ainult kaks mootorit ja käigukasti
Hyundai Kona hind alates 16 990 eurost

Kui legendaarne inglise meresõitja James Cook 1778 aastal Havai saarel maabus, ei osanud ta uneski arvata, et pea veerand aastatuhande järel saab see paik üle maailma tuntuks mitte ainult kui imekaunis rand, vaid ka kui samanimeline väikemaastur Hyundai Kona.

Suuremate kõikjalsõitjate seas on Hyundai olnud kaua tõsine tegija, ent valikus puudus väike linnamaastur. Meist idas asuvail turgudel müüdi küll mudelit ix25, kuid Euroopasse seda ei toodud. Uus krossover on aga globaalne mudel.

Kona jagab kontsernikaaslase Kia Stonicuga mitmeid komponente, kuid tegu pole ühemunakaksikutega nagu Seat Arona ja Škoda Karoq. Auto on ehitatud täiesti uuele platvormile, mis võimaldab kasutada nii esi- kui nelikvedu ning lisada valikusse ka hübriidse ja täiselektrilise versiooni.

VÄLISKUJU

Disain on Hyundai Kona suurim väljakutse, ta kas meeldib või mitte, ükskõikseks jääda on raske. Auto tundub tänu ohtratele tumedast plastist detailidele massiivsem ja raskepärasem, kui näiteks lennuka disainiga konkurent Seat Arona.

Ees jätavad kitsad päevasõidutuled pilusilmse mulje ning taga kordub sama motiiv. Tulesid on palju ning nende paigutus tavatu. Valikus on 10 kere- ja kolm katusevärvi.

Auto veereb baasvarustuses 205/65R16 ratastel, kuid kalleim varustatakse kolm cm laiemate rehvide ja kaks tolli suuremate velgedega. Need näevad head välja, kuid ka rehvid maksavad ligi kaks korda rohkem.

SISERUUM

Erinevalt välimusest on sisemus klassikaline. Armatuurlauda katab plast, mis on piisavalt pehme, et mitte väga odav välja näha, piisavalt odav, et rahuldada nõudlikke finantsiste ning piisavalt kvaliteetne, et mitte klobiseda tuhandete kilomeetrite läbimisel.

Salongis on ohtralt pea- ja õlaruumi. Kõrvalistuja iste samaväärselt seatav juhi omaga – see on austus mõlema autos viibija vastu! Uksetaskute mahukus pole kiita, kuid süvend võimaldab siiski paigutada liitrise pudeli.

Pakiruum mahutab klassi keskmise 361 l ja seal on üks konks poekoti jaoks (rohkem pole reeglina vajagi). Asju paigal hoidev võrk on aga kinnitatud mitte autokülje, vaid topeltpõhja külge. Läbimõeldud lahendus!

Meeldiva üllatusena on paigas ka kõik pisiasjad. Meigipeegel on valgustatud, päikeseprillide jaoks on sahtel, tagauste kohal on sangad ja riidenagi – midagi pole kokkuhoiu nimel ära jäetud!

JUHI TÖÖKOHT

Ergonoomika eest tulevad täispunktid. Hyundai on alati olnud juhisõbralik, kuid Hyundai Kona puhul on saavutatud maksimum. Suured hästi nähtavad ja käepärased nupud võimaldavad ka kinnastatult juhtida kõike, mida tarvis.

Menüüdes surfamine on algul keerukas, kuid seal on peidus seaded, mida õnneks igapäevaselt pole vaja. Küll aga on salongipeegli seadistusala piiratud ja see pisut häirib.

Istme reguleerimisvõimalused on suurepärased ja nimmetugi on seatav suures vahemikus. Kõrgeimas varustuses saab tellida ka ventileeritavad istmed. Õige isteasendi leidmine võtab kõvasti aega nagu ka helisüsteemi häälestamine, aga tulemus on seda väärt!

INFOLUST

Tagurduskaamera on klass omaette. See näitab mitte ainult, kuhu tohib tagurdada, vaid ka erinevaid trajektoore, kuhu auto jõuab rooli keerates või otse liikudes. Tõsiselt hea abimees!

Hyundai on tuntud muusikamängijate headuse poolest ja Kona pole erand. Lisavarustuses on koos naviga ka Krell helisüsteem, kuid soovitame enne selle ostu hoolega kaaluda, sest väike autokere koos seal kasutatud materjalidega ei sobi võimsa audiosüsteemiga hästi kokku. Tehasestereo on mõistlikum lahendus.

Navi tarkvara uuendatakse iga-aastases hoolduses, ent parem oleks, kui müüja seda teeks juba enne auto loovutamist. Nii näiteks ei tekkinud Kiviõlist Rakverre sõites ühtki tõrget, kuid auto ei tea, et Tallinnas saab Pirita teelt Randvere teele parempööret teha.

Liiklusmärke Hyundai Kona lugeda ei oska ning kaardil olevaid valesid kiiruspiiranguid usaldades on lihtne politsei suursponsoriks saada.

Huvitava lahendusena on menüüdes vaba koht, kuhu kasutaja võib salvestada ekraanile talle enim vajaliku otsetee. See, mitte katuse värv, on tegelik personaliseerimine!

JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID

Mootorite ja veoskeemide osas on valik napp – üheliitrine käsikastiga esiveoline või 1,6-liitrine nelikveoline automaat.

Varsti saabub Euroopasse ka diisel, ent kas see meile jõuab, pole veel selge. Ka hübriid ja täiselektriline versioon peaksid jõudma tänavu esimeste klientideni. Viimasele lubatakse Teslaga võrreldavat 470 km sõiduulatust uue, oluliselt karmima WLTP standardi järgi.

Üheliitrine mootor uriseb kolmesilindrilisele kohaselt ning käitub madalatel pööretel üsna vaoshoitult. Turboviive on tuntav, auto ärkab ellu 2000 p/min juures, kuid siis on vägagi erk ning enamiku möödasõitude puhul pole vaja käiku alla vahetada, ehkki käsikast toimetab väga hästi.

Tucsoni kapoti alt tuntud 1,6 liitrine turbomootor lennutab auto sajani 7,9 sekundiga. Hyundai seitsmekäiguline topeltsiduriga automaatkast pole maailma parim, kuid saab oma tööga kenasti hakkama. Nelikvedu on aeglasel sõidul lukustatav.

SÕIDUKOGEMUS

Juhitavus on suurepärane. Kona läbib kurve konkreetsusega, kus pole midagi ühist kalduva kere või Hyundaile varem omase vedela rooliga. Kuigi auto on suhteliselt väike, ei teki ka suurtel kiirustel ja halbadel teedel kordagi tunnet, et ta võiks juhi kontrolli alt väljuda.

Jäikus maksab kätte aga konarustel, kus Hyundai Kona raputab tavapärasest rohkem. Oma roll on siin madala profiiliga rehvidel, kitsamad on oluliselt mugavamad. Salongis on aga vaikne, müra on hästi summutatud.

Ees on klassikaline MacPherson-vedrustus, kuid tagasild on erinev. Nelikveolisel kasutatav multilink-vedrustus tagab parema stabiilsuse, esiveolise kere kaldub kurvides pisut rohkem.

Sõidureas püsimise abi on suurepärane. Erinevalt mitmest konkurendist püsib Hyundai kindlalt rea paremas küljes, mitte ei tuigerda joonte vahel. Vaid libedal teel on soovitus selle kasutamisest hoiduda.

This slideshow requires JavaScript.

TALVESÕIT

Siit tulevad jälle maksimumpunktid. Konal on pea kõik kolme- ja neljatähelised juhiabid, mis võimalik. Kui aga hõõrdetegur rehvide ja teepinna vahel läheneb nullile, määrab kriitilises olukorras tulemuse vaid see, kui hästi sõiduk juhile allub.

Nii oli veega kaetud kiilasjääl auto uuesti stabiliseerimine üllatavalt kiire. Tõsi, esi- ja nelikveoline mudel käituvad sellises olukorras täiesti erinevalt.

Leedtehnoloogial baseeruvad lähituled on suurepärased vaatamata laternapesu puudumisele. Siiski pakuvad nad meie kliimas nii tavalises udu, vihma ja pimeduse kombinatsioonis väga head nähtavust.

Kaugtuled on parimate halogeenide tasemel. Lisaks tulevad kõigis varustustasemetel kaasa nii rooli- kui istmesoojendused.

VARUSTUS

Auto on esiveolisena saadaval kolmel varustustasemel, Classc, Comfort ja Style, nelikveolise puhul on valikus vaid kaks „kangemat“ versiooni. Juba esimene pole vaid alghinna tarbeks, vaid sisaldab endas pea kõike vajalikku.

Järgmine tase pakub juba enam-vähem kõike, mida tavatarbija soovida oskab, kuid ka kõrgeimal tasemel on võimalik siiski veel ligi kolm tuhat eurot letihinnale juurde lisada.

Rataste porikummid on oluline lisa, mida tehas ei paku, aga müüja käest peaks kindlasti nõudma. Hinnakirja ja lisavarustusega saab tutvuda siin.

HIND JA ÜLALPIDAMISKULUD

Hinnad algavad 16 990 eurost. Nelikveolised on vaid Comfort ja Style tasemel ning maksavad 4000 eurot esiveolisest rohkem, lisaks tuleb arvestada poolteist liitrit suurema januga.

Testisõit toimus nii täislastis kui ka kergema koormaga peamiselt maanteel, kuid ka kitsail tänavail ning lausa põllul ja metsas.

Pärast mõne megameetri läbimist jäi esiveolise mudeli keskmiseks kütusekuluks 6,0 ja nelikveolisel 7,5 ehk mõlemal puhul 0,8 liitrit sajale rohkem, kui tehase poolt lubatud (vastavalt 5,2 ja 6,7).

Garantii on 5 aastat ilma läbisõidupiiranguta, mis on üks turu paremaid pakkumisi. Lisaks on garantiiajal tasuta autoabi ja üks tasuta tehniline kontroll aastas.

KOKKUVÕTTEKS

Hyundai on oma uut maailmaautot luues võtnud koha väiksemate linnamaasturite pisut kallimas servas. Seal ootavad kliendid lisaks piisavale siseruumile ja normaalsele sisenemiskõrgusele ka mugavat sõitu ja head varustust ning on nõus selle eest paar tuhat eurot rohkem kulutama. Kona konkurentideks on ennekõike Volkswagen T-Roc ja Toyota CH-R, aga ka Honda HR-V.

Meie ostusoovitus on esiveoline mudel, mis pakub piisavat sõidumõnu ning on seejuures mõistliku januga. Ärge ainult leedtulesid unustage!

PLUSSID

Juhi töökoha ergonoomika
Sõiduomadused
Leedlaternad

MIINUSED

Napp mootorite ja käigukastide valik
Navisüsteemi kaart
Salongipeegli reguleerimisvõimalused

Pildid: Indrek Jakobson, Mare Albri

blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN