Reede, 29. märts 2024
Hyundai i30 sihib uue rahvaauto (volkswagen) tiitlit
Baasvarustuses piisavalt turva- ja mugavusvarustust
5-ukselise luukpära hind alates 14 900 eurost

Kolmanda põlvkonna Hyundai i30 on disainitud Saksamaal, toodetakse seda Tšehhias, ostetakse terves Euroopas. Sellega on enam-vähem kõik oluline öeldud, lugeja võib minna tagasi oma asjatoimetuste juurde ning kui autot vaja, Hyundai esindusse. Viis aastat suhteliselt murevaba ja silmapaistmatut elu garanteeritud.

Vaatamata lakoonilisele sissejuhatusele on Hyundai i30 viieukseline luukpära ja sügise hakul jõudev universaal väike-kesklassis tänavu üks oodatumaid uustulnukaid ning võimalik et “kontorirottide jooksu vaimne liider” nomineeritakse ka erinevatele aasta auto auhindadele, Red Dot on juba võetud.

Uue Hyundai i30 tehniliste üksikasjadega saab lähemalt tutvuda siin

[dropcap]EESTLASE AUTO? [/dropcap]”Esimesed heidetakse, tagumised tapetakse, servapealsed surmatakse, keskmised koju jõuavad” (eeposest Kalevipoeg). Eestlase alalhoidlik ja praktiline meel ilmutab end üldise elujärje paranedes järjest rohkem.

Tänavapilt sarnaneb eeskujulikule kontoriruumile: mustas ja hallis kostüümis, väljapeetud ja viksid töötajad igapäevatoimetamas. Kord aastas, kui toimub Rat Race ehk kontorirottide võidukappamine linnakividel, astutakse konts viltu ja lastakse lipsusõlm lõdvemaks. Kõik. Edasi jätkub kõik tavapärases rütmis.

Hyundai i30 sobitub sellesse kujutluspilti kui valatult. Midagi pole puudu, midagi pole üle, midagi halba öelda ei saa; head on öelda palju, aga see on selline… kiretult öeldud kiitus. Rat Race’i diplom laitmatu kostüümi, moekate prilliraamide, perfektsete töövõtete ja korraliku garantii eest.

[dropcap]21. SAJANDI RAHVAAUTO [/dropcap]Hyundai i30 turundustiim on seadnud sihiks ei rohkem ega vähem kui XXI sajandi rahvaauto tiitli võitmise. “Hyundai i30 on uus volkswagen” (loe: uus Golf). Lähiaastatel tahetakse tõusta müüduimaks Aasia autoks Euroopas (Toyota ja Nissan, värisege!).

Ütleme nii, et rahvaauto mõttel on jumet, esimene mulje i30sse istudes on tõesti golfilik. Vähenõudlik, mahukas ja lihtsalt hooldatav sõitjateruum, eluvajalikud mugavusvidinad ja turvasüsteemid sõitu assisteerimas – see kõlab nagu õnne valem. Vikerraadio mängima, ja sõidame!

[dropcap]JÕUALLIKAD  [/dropcap]Proovisime Läti testisõidul ära kaks i30 jõuallikat: 1,4-liitrise T-GDI koos uue, 7-käigulise automaatkastiga ja 1-liitrise 3-silindrilise T-GDI, mil paariliseks 6-käiguline käsikastiga.

Need kaks on tõenäoliselt mootorivaliku menukid, ma isiklikult panustaksin 120-hobujõulisele 1-liitrisele kolmesilindrilisele, mis tundub i30 kaalu ja suuruse juures optimaane. Kui käsikasti kõrval lisanduks valikusse ka näiteks 6-käiguline automaatkast, oleks tegu ideaalilähedase, suuremat sorti linnaautoga.

Liitrise turbo-bensiinimootori plussid tulevad esile linnaliikluses, kus kütusekulu on suhteliselt väike, jäädes 5-6 liitri kanti keskmiselt ning 4.-5. käiguga saab vilkalt liikuda. Maanteel, 80 km/h kiirendades tuleb käik alla vahetada, kuuenda käigu pealt pedaali tallates ei juhtu midagi. Käik alla, gaas peale,  ja möödasõit saab sooritatud.

Kuuekäigulise käsikasti kiituseks tuleb öelda, et tegu tundub olevat järjekordse lollikindla konstruktsiooniga, mis andestab juhile mõnegi vea. Moodsale autole omaselt kuvab i30 armatuurile käigu alla – või üles vahetamise soovituse, seega neid vigu saab teha ainult pime või tähelepanematu.

1,4-liitrine, 140-hobujõuline turbo-bensiinimootor koos 7-käigulise topeltsiduriga automaatkastiga on puhas rõõm nii linnas kui linnast väljas. Vilgas ja harjumatult vaikne edasiliikumine on garanteeritud, keskmine kütusekulu püsib viisakalt 6,8-7 liitri piires. Ja mul on raske jalg!

i30 jõuallikate valikus on ka 1,6-liitrine turbodiisel, mida pakutakse kolmes võimsusevahemikus (95, 110 ja 136hj) ning võimsaimas variandis ka 7-käigulise DSG-kastiga, aga arvata, et kontorirottide eliidi seas diisel enam üleliia trendikas ei ole. Uued ökonoomsed ja tõhusad bensiinimootorid on iga kell etemad.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]SÕIDUELAMUS [/dropcap]Huvitaval kombel tuli Hyundai i30ga sõiduelamus sealt, kus seda oodata ei osanud: lapitekiliselt asfaldilt ja käänuliselt, pindamata külavaheteelt. Lõunanaabrite juures jagub mitmekesiselt läbitavaid teelõike õnneks piisavalt.

Üpris uljalt läbi tolmu ja kivirahe kündes jääb mulje, et i30 tahaks rohkem kui roolisolija julgeb katsetada. Mu paariline Argo nentis, et vähemalt korra oli tal kiusatus käsipiduriga kõrvalt kaasa aidata, et masin külje ette tõmbaks, aga… võta näpust, i30-l on elektrooniline seisupidur. Nii palju siis rahvarallist.

Kui maanteesõidul tükkis uni igavusest silma ja ainus kidukiun kõlas kabiini kostva rehvimüra aadressil, siis kruusateel kukkus lõug kolksuga armatuurile, kui hästi veermik ja vedrustus äpardunud teehooldusele vastu panid.

Me räägime kiirusest 90-100 km/h, millega me mööda kuumaastikku edasi liikusime ning täislastist – ühe distantsi sõitsime neljakesi autos. i30 vedrustus lihtsalt “sõi” vaikselt nohistades kõik augud ära! Kiitma peab ka auto juhitavust –  rool on kerge ja täpne –  ja stabiilset teel püsimist. Pehmetest liivavallidest läks i30 läbi nagu nuga võist. Wow!

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]INFOLUST [/dropcap]Me ei kulutanud Lätis infolustiga tutvumiseks just üleliia aega. Ilus värviline ja selgete kirjadega on, navi töötab laitmatult, nuhvliga saab paaritada, mussi mängib, armatuuri kohale sobitatud ekraan on piisavalt suur ja puutetundlik osa kiire… ümberjutustamise asemel saab huviline kellade ja vilede kohta siit lisa lugeda.

[dropcap]RUUM [/dropcap]Neli täiskasvanut ja kompsud mahtusid i30sse muretult, keegi ega miski jala- või pea- või kereruumi puudujääkide üle ei kurtnud.

Panipaikade osas võiks küll kiunuda, mind konkreetselt häiris esiuste alumisse taskusse aretatud jagatud pesade süsteem: kulutasin pooleliitrise veepudeli paigutamiseks liiga kaua aega, sest ei leidnud kohe õiget kohta üles. Samas, eessõitjate vahel asuv pikendatav käetugi on olemas, prillitasku on olemas, kindalaegas jms. olemas – ei kiunu!

Eelkäijast on uue põlvkonna luukpära neli sentimeetrit pikem ja poolteist laiem ning paar sentimeetrit madalam. Pakiruum on kasvanud 17 liitrit, vaikimisi 395 liitrini.

Tagumist istet alla lappides saab ruumi vingelt juurde, läbilaadimisluuk võimaldab i30ga vedada suuski ja kasvõi kardinapuid. Pakiruumi põhja kõrgust saab muuta, päris tasaseks suurt ruumi siiski muuta ei õnnestu, aga see on elu pisiasi. Magama mahub kokkulapitud istmetele kaks täiskasvanut, pisemaid pudinaid pealekauba.

[dropcap]KONKURENDID, HOI! [/dropcap]Luukpära on neljaliikmelise pere jaoks või firmasõitude tegemiseks juba täiesti piisav, aga kel vaja rohkem ruumi, ootab ära sügisel jõudva i30 Wagon – universaali. Kes tahab sporti, siis seda peab saama: i30N tuleb ja tõmbab Golf GTI-l teki pealt. Ja kes kardab, et keegi teda ei märka, ootab jalad ristis i30 kupeelikku Fastback varianti. Olemas!

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]KOKKUVÕTTEKS [/dropcap]Loo alguse juurde tagasi minnes: Korea elufilosoofia koos Saksa disaini ja Tšehhi inseneritööga annavad tulemuseks eurooplaste poolehoiu.

Baasvarustuses olevad turvaabid ja mugavusvidinad – autonoomne hädapidurdus, kohanduv kiirusehoidik, pimenurgaabi jpm. annavad tulemuseks rahulolevad kliendid, kes lahkuvad müügisalongist teadmisega, et on oma raha eest rohkem autot saanud.

Kui peaksin i30 luukpära ostma, siis panustaksin kõrgemasse varustustasemesse ja maksimaalsetele kelladele-viledele, viieks aastaks autot liisingusse/renti võttes ei anna väike lisasumma igakuiste maksete juures tunda, hilisem müügiväärtus oleks aga kõrgem. Tõenäoliselt arvestaksin 25 000 eurose väljaminekuga (1,4 GDI 7DCT, Style).  Kui juba kontorisse sobiv kostüüm, siis olgu kvaliteetne!

Hyundai i30 hinnakiri

Pane proovisõit kirja siin

Meedia ja fotod: Hyundai, Ylle Rajasaar

Hyundai i30

70%
70%
Kõik on olemas, ainult kirge pole
  • DISAIN
    7
  • KVALITEET
    7
  • JUHI TÖÖKOHT
    7
  • INFOLUSTIVÄLI
    7
  • RUUMIKUS
    7
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    7
  • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
    8
  • HIND
    6.5
  • HIND JÄRELTURUL
    7
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7
  • ACCELERISTA FAKTOR
    6
blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN