Sobiv auto väikesele perele või esimeseks uueks autoks
Auto saab üsna detailselt komplekteerida
Fiat Tipo hind alates 10 990 eurost

Fiat Tipo

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Fiat on üks autotööstuse pioneeridest – esimene Fiati märki kandev sõiduk valmis 1899. aastal. Fiat Tipo esimeseks sünniaastaks on 1988 ja seda toodeti ligemale 2 miljonit sõidukit kuni 1995. aastani, mil selle koha mudelivalikus hõivasid Bravo ja Brava.

Toonane Tipo oli mitmeski mõttes teerajaja. Galvaniseeritud keredetailid võimaldasid saada jagu varasemaid mudeleid kimbutanud roosteprobleemidest, ruumikas salong aga pakkus tagaistmel sõitjaile väidetavalt rohkem ruumi kui toonane hittauto Ford Sierra. 1989. aastal pärjati Fiat Tipo Euroopa Aasta Auto tiitliga.

Kompaktsedaani Fiat Tipo uus elu sai alguse 2015. aasta lõpus, ja kõik-kõik on uus. Tootjaks on suuruselt seitsmes autotootja maailmas – Fiat Chrysler Automobiles. Uus Tipo jagab platvormi Fiat 500L ja Jeep Renegade’iga.

Lisaks sedaanile tutvustati käesoleva aasta Genfi autonäitusel ka Tipo luukpära ja universaali. Koduturul Itaalias naudib Tipo juba populaarsust, olles müügiedetabelites teisel kohal. Esimene tunnustuski on käes – rahvusvaheline autoajakirjanike žürii Autobest 2016 andis Fiat Tipole kõige praktilisema sõiduauto tiitli.

1988. aasta Fiat Tipo
1988. aasta Fiat Tipo

[toggle title=”Tehnilised andmed” load=”hide”]Fiat Tipo 1,6 l 81 kW E-torQ 6AT
Mootori töömaht: 1 598 cm3
Pikkus, laius, kõrgus, teljevahe (mm): 4 532, 1 792, 1 497, 2 636
Tippkiirus: 192 km/h[/toggle]

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Minu ja Fiati suhe on seni hõlmanud juhuslikult kohatud Fiat 500-de pilguga paitamist ja uitmõtet, et ühel ilusal päeval peaks proovisõitu ka tegema. Seda ühte ilusat päeva ei ole seni veel koitnud, küll aga haarasin võimalusest teha tutvust uue Fiat Tipoga.

Fiat Tipo Lena

[dropcap]DISAIN [/dropcap]Kui Fiat Tipot väga lühidalt iseloomustada, siis sõnapaar “Itaalia disain” oleks vast kõige täpsem. Kaunis ja stiilne disain ilmselgelt ei püüdlegi millegi niisuguse poole nagu legendimõõtu 500. Kui eesmärgiks on edu konkurentsitihedas C-segmendis, on mõistetav, et disain peab olema küll eristuv, ent samas ka piisavalt neutraalne.

Kompaktsedaanide hulgas on aga tegemist tõelise kaunitariga. Pole ka ime, sest Tipo ongi erinevalt mitmest teisest selle segmendi mudelist disainitud algupäraselt sedaanina. Igatahes tekitab välisilme mulje pisut kallimast sõidukist.

[dropcap]SALONG [/dropcap]Kui välisdisain võib vaikselt viidata millelegi luksuslikumale, siis salongikujundus on lihtne, kuid hoomatavalt stiilne. Samuti on tunda vihjeid selle kõige stiilsema Fiat 500 salongidisainile: vägagi otseselt rooli, aga üldisemalt kogu armatuurlaua-keskkonsooli-käigukangi kujunduslahenduses.

Selles klassis võib leida ehk ka hinnalisemalt mõjuvate salongimaterjalidega konkurente, kuid midagi häirivat selles ausas plastikasutuses ka ei ole. Arvestades, et rõhuasetus on praktilisusel, siis selles autos võib südamerahuga vedada väikesi perekonnaliikmeid koos nendega lahutamatult kaasneva segadusega, kartmata kallihinnalise salongipolstri pärast.

151126_Fiat_Tipo_33

Ehtne pereauto on aga Tipo oma ruumikuse poolest. Lisaks on ruumikasutus hästi läbi mõeldud. Ruumi jagub kenasti eesistmel istujaile, aga ka nende taha mahub pikemate jalgadega kaasreisija täiesti mõnusalt istuma.

Pearuumiga on tagaistmel siiski pisut liiga säästlikult ümber käidud, reisija pealae ja sõiduki lae vahele jääb ootamatult väike vahe. Olgu, sellest saab üle, kui mitte nii viksilt sirge seljaga istuda, sest põlvede ees laiutab ikka täiesti korralik ruum. Pealegi, pereauto tagaiste on siiski peamiselt laste pärusmaa.

Istmed on mugavad, piisavalt reguleeritavad. Pikemal sõidul andis küll selg ootamatult enda olemasolust märku, kuid võimalik, et isteasendit saanuks eelnevalt siiski ka paremini paika sättida. Võimalused selleks olid tõttöelda olemas, koos elektriliselt reguleeritava nimmetoega. Panipaikasid jagub ja 520-liitrine pagasiruum 4,5 m sõidukis on samuti eeskujulik.

[dropcap]INFOLUSTIVÄLI [/dropcap]Info ja meelelahutuse eest hoolitseb Uconnect®-süsteem, mis hõlmab endas pardakompuutri, raadio ja Bluetoothi kaudu ühendatava nutiseadme võimalused. Olulisemad funktsioonid on juhitavad ka multifunktsionaalselt roolilt.

Pardakompuutri info on kuvatud ka näidikupaneelil, millelt saab jälgimiseks valida endale olulisemaid näitajaid – näiteks suurelt ja digitaalselt kuvatud sõidukiirus. Lühidalt, kõik asjakohased tänapäevased lahendused on olemas.

151126_Fiat_Tipo_35

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Kahte sõidupäeva mahtus nii linna- kui maanteesõitu, tugevat tuult ja paduvihma, aga ka päikest. Tipo osutus tubliks kaaslaseks. Roolile kuuletus kenasti. Konarlikuma kõrvaltänava läbis täiesti sujuvalt, muhke ja auke otsekui neelates, kuid näiteks kergelt rööpassesõidetud teele välja sõites kõikus ja raputas oma suuruse kohta ootamatult palju.

Kiirendusega kaasnev mootorihääl kostis salongi suhteliselt hästi, samuti krobelise teekatte põhjustatud rehvimüra. Ülisiledatel asfaldilõikudel aga oli salong meeldivalt vaikne, ka maanteesõidu kohta ei saa midagi halba öelda. Kahtlemata saab 1,6-liitrise mootori ja automaatkäigukastiga mudel oma hinna-kvaliteedi suhtega ostjate hulgas populaarseks.

Minule aga meenusid ka põhjused, miks oman automaatkäigukastide suhtes eelarvamusi. Küll sobib see ideaalselt inimesele, kes hindab üle kõige mugavust ja harrastab väljapeetult rahulikku sõidustiili. Ja selliseid on palju.

Ohutu sõidu eest kannavad hoolt 6 turvapatja, blokeerumisvastane pidurisüsteem, elektrooniline stabiilsuskontrollisüsteem koos pidurdusabiga, veojõukontrollisüsteem, pidurdusjõukontroll, rooliabisüsteem, nõlvaltstardiabi ja rehvirõhu jälgimissüsteem.

[dropcap]JÕUALLIKAD [/dropcap]Mootorivalikus on kaks bensiini- ja kaks MultiJet turbodiiselmootorit. Bensiinimootoritest on valikus 1,4-liitrine 95 hj mootor koos 6-käigulise manuaalkäigukastiga ja 1,6-liitrine 110 hj koostöös 6-käigulise automaadiga. M-Jet diislitest on valikus 93 hj 1,3-liitrine versioon koos 5-käigulise manuaal- ja 120 hj 1,6-liitrine variant 6-käigulise manuaalkäigukastiga.

151111_Fiat_Tipo_01

[dropcap]HIND JA VARUSTUS [/dropcap]Fiat Tipo hinnad algavad 10 990 eurost (95 hj 1,4-liitrise 6-käigulise manuaalkäigukastiga baasmudel), asjalikuma Pop-varustusega analoog on saadaval 12 990 euro eest.

Proovisõiduauto, Pop varustustasemel Fiat Tipo 1,6-liitrise 110 hj E-torQ 6AT hind algab 14 990 eurost, lisaks oli sel rikkalikult lisavarustust: Uconnect Smartouch VP2 multimeediasüsteem 5“ puutetundliku värviekraaniga, multifunktsionaalne nahkkattega rool, püsikiirushoidik, tagumised parkimisandurid, tagumised elektrilised aknatõstukid, juhiistme elektriline nimmetoe regulaator, udutuled, kurvitulede funktsiooniga automaatsed esituled, automaatsed klaasipuhastajad, 17” valuveljed ja veel muudki.

Fiati teebki eriliseks võimalus valida endale sobiv varustus mitte vaid tavapäraste pakettidena, vaid otsesõnu ükshaaval. Pop varustustasemel on aga niigi kõik olulisem-vajalikum (jah, ka istmesoojendus) juba olemas.

[huge_it_gallery id=”182″]

[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Ametlikud kütusekulunäitajad on 1,3 l diiselmootori puhul 5,2/3,5/4,1 ja 1,6 l diislil vastavalt 5,2/3,6/4,2 l/100 km. 1,4 l bensiinimootoril 7,7/4,6/5,7 ja automaatkäigukastiga 1,6-liitrisel 8,5/5,0/6,3 (kõik andmed vastavalt linnas/maanteel/kombineeritud). Kõikide Fiat sõiduautode garantii on 5 aastat läbisõidupiiranguta.

[dropcap]KONKURENDID [/dropcap]Väikeste pereautode soodsamas hinnaklassis jääb Dacia eeliseks muidugi hind ja ega Fiat Tipo ilmselt seda sihiks ole seadnudki. Otsesemaks konkurendiks on kindlasti Škoda Rapid, eriti kui rääkida pelgalt sedaanidest.

Laiemalt vaadates on võistlejad kahtlemata Kia Cee’d, Hyundai i30, Citroen C4. Võimalikke alternatiive on muidugi oluliselt rohkem, eriti, kui pidada silmas erinevaid sooduspakkumisi.

151111_Fiat_Tipo_07

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Soodne ja praktiline ei tähenda sugugi, et see ei võiks olla stiilse ja kena välimusega. Kaunis ja ruumikas Tipo on varustatud kõige vajalikuga olemaks truuks abiliseks perele, kelle eelarve seab unistustele kindlad piirid, kuid kes soovib uue autoga ja läbisõidupiiranguta 5-aastase garantiiga kaasnevat muretu(ma)t elu. Konkurente on kompaktklassis küllaga, kuid ei ole õieti põhjust, miks Fiat Tipo ei võiks edukas olla.

Vaata hinnakirja ja edasimüüjate kontakte kodulehel

Fiat Tipo

53%
53%
Väike ja soodne
 • DISAIN
  7
 • KVALITEET
  5
 • JUHI TÖÖKOHT
  5.5
 • INFOLUSTIVÄLI
  5
 • RUUMIKUS
  5
 • SÕIDUVÕIMEKUS
  4.5
 • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
  5
 • HIND
  8
 • ÜLALPIDAMISKULUD
  8
 • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
  3
 • LAPSESÕBRALIKKUS
  5
 • ACCELERISTA FAKTOR
  3
Jaga

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.