Videomeister Sten Ottep on valmis saanud oma esimese proovisõiduloo. Arvestades Steni kiindumust Baieri autotehase toodangusse, on loo peakangelaseks BMW Z4 M40i rotster. 250 kW ja kiirendus “nullist sajani” 4,6 sekundiga teevad kergest sõidukist suurepäraselt meelt lahutava kaaslase.

Z4 ja esimesed muljed

Esmakohtumine Z4 rotsteriga oli  mul tegelikult paar päeva varem, kui Tabasalu poolt koju sõitsin ja silmasin BMW Eesti esinduse ees üht tumedat kabrioletti mis nägi kuri välja.

Kui ma paar päeva hiljem sama maja uksest sisse astusin ja küsisin uue Z4 võtmeid, siis ootas mind seesama kuriloom. Eks tunne oli ärev, ei teadnud esialgu, mida sellest autost oodata.

z4 tuleb

Kõndisin korra ümber mustas kuues rotsteri ja püüdsin aru saada, millesse ma ennast nüüd mässinud olen, sest varasemalt pole ma ise algusest peale ühtegi proovisõidulugu teinud, alati olen olnud see, kes filmib ja mässab. Nüüd siis sedapidi.

Istusin Z4, vajutasin nuppu ja sain üsna kurja lõrina osaliseks. Võtsingi kiirelt suuna linnast välja, sest tahtsin selle kurilooma olemusest kusagil kurvilise tee peal aru saada. Ja sõbruneda.

Z4 ja see kummaline “zett”

Minu arust on Z olnud pisut kummaline algusest peale. “Z” siis mitte üksnes kui 4 vaid kui BMW Z üldisemalt. Mul on alati olnud nii, et algul ei kõneta Z justkui üldse ja siis ajapikku asi muutub ning lõpuks täitsa meeldib.

Mõni on jõudnud isegi mu TOP 3 listi. Näiteks BMZ Z3 M Coupé, mis on väga omapärase välimusega ja millel on ka täiesti isemoodi hüüdnimi: Clownshoe. Z4 vähemalt esialgu Väikese Mukk’i või tuhvlialuse muljet ei jäta.

Z4 ja 195cm mind

Vaatamata sellele, et Z4 on madal, kaheukseline rotster, on see mugav ja üllatavalt ruumikas. Olen 195 cm pikk ja sellesse autosse mahtusin ma ilusti ära. Ka nupumajanduse kohta pole kosta midagi: kõik on loogiline ja kenasti käe-jala juures.

Nüüd natuke hea poja juttu ka. Kuna mu emale meeldivad samuti BMW-d (võimalik, et on olemas selline asi nagu bemmigeen), ja ta mainis, et vaja oleks käia spets lõngapoes Raasikul, siis mõtlesin, et teen talle uue Z4ga sõidu, sest mine tea, millal jälle saab.

Lisaks viib Raasikule vägev tee: kui teada kohalikke teid, saab korralikult kurvitada, aga ka Narva maantee poolt saab päris korralikke kurve.

Arvestades käänulist, küllalt kiirete kurvidega korralikult lipp-lipi peal lapitud asfaltteed, siis võinuks karta, et järgmine käik on otse hambaarsti juurde proteeside järele.

Aga võta näpust, Z4 sõi neid kurve hommikusöögiks. Ema aga ütles, et täpselt nii jäik üks auto olla võikski. Ja kui lisada siia masina kiirendus – seda võiks võrrelda gepardiga, mis saaklooma haistes järgmise käigu sisse lükkab – on see tootja ja konkurentide jaoks päris kindlasti väga hea rotsteri benchmark.

bmw z4 interior

Z4 ja minu töö

Kui vaatan Z4 oma igapäevatöö seisukohalt, siis… siis on see lugu veidi komplitseeritud. Hommikul kui end linnast välja asutasin, parkisin rotsteri kõigepealt oma E46 kõrvale ja kalkuleerisin tükk aega, mis kaamerat võtta ja mida jätta, sest kõik ei mahtunuks pardale.

Muidugi ei tahaks ma ka, et pakiruumis asjad sõidu ajal ringi lendaksid, samal ajal kui ma otsustan korra gaasi anda – kulu võib sel juhul olla suurem kui lõbu, aga ma pean ka homme oma tööga edasi leiba teenima.

kellad ja viled

Kellad on ausad

 

Niisiis, kuna kogu stuff ära ei mahtunud, sättisin asja nii, et valisin Tallinna ligidal erinevaid teelõike, kus käisin ja veidi aega sõitmist nautisin ning samal ajal skautisin kohti, kus filmida.

Järgmiseks oli puhas strateegiline mõtlemine ja logistika: mis asju on vaja, et saada linti just see vajalik lõik ja mis järjekorras järgmised šuudid tegema peab.

Alguses rõhusin pildistamisele: võtsin kaasa kaamera ja objektiivid. Fotod tehtud, liikusin E46 juurde tagasi ja pakkisin mittevajalikud asjad sinna, haarata gimbal ja iminapaga RIG ilukaadrite tegemise jaoks.

Lõpuks oli rotster siiski mu asju pakiruumist kõrvalistme ja kõrvalistuja jalaruumini täis ning nõudis üksjagu mõttetööd, kuidas kogu see kola nii ära paigutada, et miski ebavajalik kaadrisse tolgendama ei jääks.

z4 side view

Vaata kust küljest tahad, ilus on, pilke püüab!

Z4 ja tähelepanu

Samas on üsna suva, kui keeruline ja tülikas on asjade ära mahutamine kui tähelepanu tuleb nagu kapaga: nii palju pilke kui testisõidupäeval pole mu sõiduvahend ammu välja teeninud.

Arusaadav ka: Z4 on eristuva ja väga hea väljanägemisega ning see teeb õiges režiimis ka ilusat häält. Bemm on Eestis üldiselt populaarne auto ning rotster on midagi sellist, mida paljud iga päev tänaval ei kohtagi, kui siis pigem Instagramis.

No ja nüüd siis olin mina otse Instagramist keset Tallinna pildilt maha astunud. Muidugi tore!

z4 teine kylg

Väike kuri elukas

Z4 ja allalastav katus

Selle allalastava katusega sõitmisega on nagu on. Testisõidupäev sattus olema vahelduva pilvisusega. Jagus päikest, aga vihma tuli ka. Otsisin iga võimalust, et saaks vihmahoogude vahel katuse alla lasta. Ja õnneks sain neid paar tükki ka.

Katus ise käib alla kiiresti ja väga lihtsalt, nii, et kui tekib tunne, et need on nüüd need kolm minutit, kui on vaja sõita top down, siis see on tehtav.

z4 from behind

Nii see läheb

Z4 ja konkurendid

Z4 konkurendid oleks ilmselt Porsche Boxter 718 Cayman, Toyota Supra kindlasti, sest peale tüki katuse on seal ka muus osas päris palju ühist. Ja kindlasti ka Mercedes AMG GT C Roadster.

Lisaks lugesin just, et BMW Z4 on kiirem, kui M2 Nürburgringil. Ma arvan, et rotsteri kohta, millega kõlbab sõita nii linna vahel kui maakoju lebotama, on see tulemus piisavalt hea küll.

roadster z4

Z4 ja minu raha

Z4 maksab veidi alla 70 000  euro. Kui mul oleks see raha nüüd ja praegu, siis ma arvan, et ma ostaks pigem vana Z3 kupee.

z4 eest

Sellepärast, et mulle lihtsalt meeldivad vanad autod (loe: bemmid) rohkem ja minu praktilisuse aspektist on Z4 kahjuks põhjendamatult väike – kahe autoga üksi pildistama minna on suht keeruline.

Samas ma ei välista, et uue rotsteriga juhtub sama, mis Z3-ga ja et kümne aasta pärast on mul just täpselt seda autot väga vaja. Sest unistuste auto segmenti kukub see tõenäoliselt paljude jaoks nagunii.

bmw 3 series z4

Havenis sattusime peale kolleegidele, kes testisid kolmanda seeria bemmi

Vaata Z4 hinnakirja siit

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.