2020. aasta Tokyo olümpia- ja paramängudel hakkab “viimast versta” sõitma APM, Toyota esimene spetsiaalselt sportlaste, korraldajate ja külastajate transpordi- ja abiteenuste tarbeks loodud elektriliikur.

Jaapani suurim autotootja Toyota on Tokyo olümpia- ja paraolümpiamängude üleilmne koostööpartner, mis on seadnud suure eesmärgi: tagada kõigile sportlastele, korraldajatele ja külastajatele liikumisvõimaluse.

2020. aasta on Toyota jaoks mitmes mõttes märgiline: seeriatootmisse peaks jõudma esimene elektriauto ja lisaks valmima rida eriprojekte, mis teenivad ühte eesmärki: luua võimalus liikumiseks kõgile , kes seni mingil põhjusel – näiteks füüsilise puude või vanuse tõttu – ise tavaautot juhtida ei saa.

Üks olulisemaid eriprojekte, millega Toyota jõudsalt edeneb, on nn “viimse versta” täiselektriline liikur, mis ongi mõeldud nii olümpia- kui paraolümpiamängude osalejaid, korraldajaid ja külastajaid vedama ukseni või stardijooneni ja olema abis tugiteenuste osutamisel.

“Viimse versta” lahendus aitab transportida üritustele ja nende toimumispaikadesse võimalikult palju inimesi, sealhulgas sportlasi ja mängude korraldusmeeskonna liikmeid, aga ka erivajadustega külalisi, nagu vanureid, puuetega inimesi, rasedaid ja väikelastega peresid.

Olümpiamängude ajaks paneb Toyota vurama umbes 200 uut elektriliikurit, mille ülesanne on transportida osalejaid ja korraldajaid eri üksuste, sealhulgas ürituste või võistluste toimumispaikade ja muude mängudega seotud kohtade, näiteks olümpiaküla vahel.

Osa tulevastest elektrisõidukitest leiavad eeldatavasti kasutust ka muude suveürituste toimumispaikades, kus neist on abi inimeste kohaleviimisel ja asjade kättetoimetamisel. 

Mida me teame uuest elektriliikurist?

toyota apm 1

 

Standardmudeli puhul on tegu aeglase akudel töötava elektrisõidukiga, mis sobib sportlaste, korraldajate ja olümpiamängude külastajate transportimiseks suurürituse eri toimumiskohtade vahel.

Ühe laadimisega läbib liikur kuni 100 km. Selle tippkiirus on 19 km/h. Sõidukiga saab mugavalt liikuda ka kitsastes ja rahvarohketes kohtades, selle pöörderaadius on muljetavaldavad 4,8 meetrit.

Sõidukil on kolm istmerida. Esimeses reas on juhiiste, teise ritta mahub istuma kolm sõitjat ja kolmandasse kaks. Kokku mahutab liikur kuus inimest: juhi ja viis sõitjat.

Elektriliikurit saab kohandada ratastooliga inimeste transportimiseks, pannes istmed kokku, et teha teise ritta ratastooli jaoks ruumi.

Ohutust silmas pidades on juhiiste kõrgemal ja paigutatud keskele, et juht näeks sõitjaid ning saaks neid sisenemisel ja väljumisel aidata, arvestades nende individuaalsete vajadustega.

Sõitjate istmetele pääseb ligi mõlemalt poolt ning sõiduki üldine disain arvestab eri inimeste vajadustega: sellel on mõlemal pool käepidemed, mis aitavad sõitjatel liikurisse siseneda ja sellest väljuda.

Elektriliikuril on olemas ka ankruplaadid ja rambid ratastoolide jaoks, et oleks võimalikult mugav ratastoolis sõitjaid peale võtta ja transportida.

Abiteenuste jaoks kohandatud mudelil on pool teisest ja kolmandast istmerea ruumist jäetud kanderaamile. Kanderaam on liikuriga kaasas ning selle saab sinna turvaliselt kinnitada. Elektrisõiduga saavad kaasa sõita kaks parameedikut.

Elektriliikuri tehnilised andmed

Mudel

Standardmudel

Kohandatud mudel

Inimeste arv sõiduki kohta

Juht + 5 sõitjat
Juht + 1 ratastoolis sõitja

+ 2 sõitjat

Juht + 2 abitöötajat + 1 abivajaja

Mõõtmed (m)

Pikkus: u 3,9 × laius: u 1,6 × kõrgus: u 2,0

Ühe laadimisega läbitav vahemaa (km)

100

Vähim pöörderaadius (m)

4,8

Suurim kiirus (km/h)

19

 

Pildid ja teade: Toyota

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.