Reede, 2. juuni 2023
Lux Express uuendab oma bussiparki, tihendab liinivõrku ning hakkab sügisest pakkuma riigisisest kuukaarti. Sajakonna euro eest võib sõita kõigil Eesti liinidel nii palju kui süda lustib ja võtta muretult kaasa ka jalgratta.

lux express uus buss

Eesti üks popmaid bussifirmasid Lux Express astub otsustavaid samme reisijate bussiusku väänamiseks. Ettevõte investeerib 7 miljonit eurot uutesse bussidesse, mis toob bussipargi keskmise vanuse alla kolme aasta ning hakkab sügisest pakkuma kuukaarti, mida saab kõigil riigisisestel liinidel kasutada.

Suve jooksul lisandub Lux Expressi bussiparki 20 uut Scania Irizar bussi. Euro 6C heitmenormidele vastava mootoriga bussid on näitajatelt keskkonnasõbralikumad kui Elroni praegused diiselrongid.

Uued Irizarid on varustatud kohanduva kiirushoidja ja rajahoidjaga, mis aitavad juhil hoida sirget ja turvalise distantsiga sõidujoont. Bussiistmetest neljandikul on olemas Isofix-kinnitused laste turvatoolide jaoks. Nende pakiruumi mahub kenasti ka mitu jalgratast.

Simple Expressi kaubamärk kaob

Uute busside tulek teeb võimalikuks reisigraafiku tihendamise Tallinnast Pärnusse, Tallinnast Narva, Tartust Narva ning Pärnusse, aga ka Tallinnast ning Tartust Võrru.

Juhatuse liige Janno Ritsberg ütles, et Tallinna ja Narva liinil sõidavad praegu veel bussid ka Simple Expressi kaubamärgi all, aga need asendatakse kolmanda kvartali lõpuks mugavamate Lux Expressidega. „Siis on kahe linna vahel 15 mõlemas suunas Lux Expressi väljumist ööpäevas,“ märkis ta.

Ritsberg lisas, et Tallinna-Pärnu liinile lisandub alates juulist üks väljumine, iseäranis palju uusi reise tuleb aga Tartust lähtuvatel reisidel.

„Neil liinidel on reisijate hulk kasvanud tänavu esimese viie kuuga viiendiku võrra, mis tähendab, et lisame teisel poolaastal reise mitte üksnes Tallinna ja Tartu liinile, vaid ka näiteks Tartu-Narva ja Tartu-Pärnu ning Tallinna-Tartu-Võru vahele,“ ütles ta.

Peterburgi ja Varssavisse

Kuna lennukid lendavad Peterburi suunal harvem, on üks osa reisijaid avastanud enda jaoks bussid. Tallinna ja Peterburi vaheliste sõitjate hulk on tänavu järjest kasvanud, Peterburi-Helsingi liinil on reisijaid mullusega võrreldes koguni 40% rohkem.

Nõudluse kasvuga seoses tihendab Lux Express mõlemal liinil liiklust: juunist alates saab bussiga päevas 10 korda Tallinnast Peterburgi ja tagasi. Peterburi-Helsingi liinil aga vuravad bussid nüüd juba viis korda päevas.

Ka Läti on populaarne sihtkoht: 1. juulist väljuvad bussid Tallinnast Riiga aga igal täistunnil varahommikust õhtuni välja.

„Inimeste huvi ja vajadus sõita Riia vahet pole olnud kunagi nii suur kui praegu,“ tõdes Janno Ritsberg. „Kahe pealinna vahel kasvab nii turism kui ka ärireisijate hulk.“

Juuni lõpus avab Lux Express ka lisareisi Varssavisse – praegu väljub buss kolmel korral päevas, juuni lõpust aga neljal korral. Seejuures ei tee uus buss Vilniuse ja Varssavi vahel ühtki peatust, mis lühendab sõiduaega kahe tunni võrra. Sõiduplaanist nähtub, et Poola pealinna keskusse saab umbes 17 tunni ja 60 euroga.

Buss võib olla parem (ja odavam) kui rong

Lux Expressi kavandatud muudatused tähendavad reisijate jaoks ühe mugava autovaba transpordilahenduse tõsiseltvõetavamaks muutumist.

Sajakonna euro eest saab soetada kuupileti, mis on kasutatav kõigil Eesti-sisestel liinidel ja võimaldab sõita nii palju kui vaja või nii palju kui ainult jaksad. Kaasa saab võtta jalgratta, mis teeb linnades liikumise kiireks ja mugavaks.

Elronil nii üldist ja odavat kuuteenust ei olegi: perioodipileti saab osta ühele konkreetsele liinile ja selle hind on pikamaaliinidel paarisaja euro kandis. Tallinn-Tartu liinil näiteks 233 eurot.

Väikelapsega reisides on võimalik algpunktis autost kaasa võtta turvatool ja see bussiistmele kinnitada. Vaid juhul kui sihtkohas ei ole autot vastas, tekib küsimus, mida tooliga teha sel ajal kui seda ei kasutata? Bussis võiks olla laenutatavad turvatoolid.

Lux Expressi juhatuse liige Paul Lilje vastab, et turvatoolide tegelik rendivajadus on olnud pigem väike ja selle asemel panustatakse teenuse üldisse mugavusse:

“Me ei paku turvatoolide laenutust, sest nõudlus on olnud pigem väike. Mugava renditeenuse pakkumiseks tuleks luua vastav tehniline lahendus meie piletimüügi platvormile, kuid meil on praegu vähemalt kahe aasta jagu arendusi ees (nagu näiteks ülimugav ja kiire piletite ostmine mobiiltelefonides), mis suunatud valdavale enamusele meie reisijatest ning seetõttu on turvatoolide bronnimine-rentimine tõenäoselt kaugema tuleviku teema.”

Üks võimalik lahendus on uksest-ukseni teenus, mida Lux Express peagi pakkuma hakkab: „Praegu on meil küll taksotransfeer, aga tahame teha nii, et reisija saab osta ühe piletiga ja korraga terve reisi alates koduuksest bussijaamani ja sihtkohta saabudes bussijaamast lõppsihtpunkti. Reisija ise ei pea enam tegelema ise reisi planeerimisega, vaid lahenduse pakub välja teenusepakkuja,” selgitab Lilje.

Sulle tundub bussijuhiamet põnevana? Vaata siit, kus ja kuidas õppida saab!

Allikas: pressiruum. Pildid: Raul Mee

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.