Neljapäev, 22. veebruar 2024
Tänavune suvi on isemoodi: koroonakriis on ahendanud kaugemale reisimise võimalusi ning huvi siseturismi vastu on kasvamas. #avastaeesti rubriigis tutvustame ägedaid kohti Eestis ja toome välja põhjused, miks need oma bucket listi panna. Alustame õige lähedalt ja teeme jalutuskäigu ajaloolistel Kopli liinidel Tallinnas, kus äsja sai valmis väike rannapromenaad.
Vaade promenaadi lõpust Sepa tänava poole

2017. aastal sai lootusrika lõpu Vene-Balti laevatehase töölisasula ehk Kopli liinide saaga: amortiseerunud ning linnapilti muserdanud ja kohalike turvalisust ohustanud linnajagu leidis omaniku, kes tänavate kaupa lagunevad hooned lammutas või konserveeris ja asus rajama uut mereäärset elurajooni.

1914.-1916. aastal valminud puithoonete asemele kerkivad järk-järgult kaasaegsed kortermajad, osa tollastest ehitistest renoveeritakse – Kopli liinidest on saamas Tallinna üks ihaldatumaid (mereäärseid) elurajoone.

Kopli liinide ajaloost on värvikalt kirjutanud ajaloolane Kalmer Mäeorg ja sellest, milliseks uusasum kujuneb lähiaastatel, saab täpsemalt lugeda Fund ehituse Kopli liinide lehelt

Siseõuede romantilised meeleolud
Avastamist jätkub nädalateks

Juba mõnda aega on Kopli liinide kiirelt arenev elukeskkond pakkunud (auto)piltnikele sobivat konteksti. Vahva ajastute segunemine, mererand, munakivitänavad on vaheldus naabruses asuvale nooblile Noblessnerile ning pisut eemale jäävale sumisevale Telliskivi loomelinnakule.

Ajalugu ei lähe kaduma. Jäävad munakiviteed ja maju renoveeritakse

Teisel pool, üle trammitee on idülliline Sirbi tänav eestiaegsete kortermajade ja siseaedadega, seda raamimas “hruštšovkad” ja sügava nõukaaja silikaattellistest hooned.

Professorite Küla, Niidi asum, ajalooline TTÜ Mereakadeemia hoone, Põhjala tehased, Pikakari rand ja Meeruse sadam, vana raudtee, millest saab uus rohekoridor-kergliiklustee, mis Kopli poolsaare läbi kesklinna Nõmmega ühendab – pole kahtlustki, et siinkandis on avastamist rohkem kui üheks õhtuks.

Kopli liinid kerkivad jõudsalt
Kaks tundi rannapromenaadil iga ilmaga

Kui aega on kõigest paar tundi, võiks lühikese linnapuhkuse kõrghetkeks valida Kopli liinide rannapromenaadi, mille esimene etapp juuni keskel avati.

Piki rannaäärt looklev puhkeala asub linna maal ning on (esialgu) mõnisada meetrit pikk – parasjagu nii palju, et end puhkuselainele ümber lülitada.

Esimene pilk promenaadile on paljulubav

Kopli liinidele võib sõita autoga ja selle parklasse jätta, aga saab ka ühistranspordiga ja jalgsi. Parklas on ruumi paarikümnele sõidukile. Meie läksime pühapäeva õhtul loojangu eel ning siis oli veel mõni koht vaba. 

Auto saab jätta parklasse

Sepa tänaval tuleks soovitavalt sõita jalakäija kiirusel: esiteks on teel pidevalt inimesi, teiseks saab kohaliku elu ja oluga viisakalt tutvuda. Soojal õhtul käib rõdudel vilgas elu, lehvitatakse, juteldakse. Nagu päris!

Suu vajub lahti siinset põimunud arhitektuuri uudistades

Meie #avastaeesti jalutuskäik langes pühapäevasele päikeseloojangu-eelsele tunnile. Promenaad oli nautijaist tulvil, tekkis tunne nagu oleksime Oslos või Stockholmis, kus sarnased oaasid on linnaruumis tavalised.

Oh sa õnnetu kibuvits, sind ütlevad nad võõrliigiks! Rannapromenaad lubab sel õitseda

Ühel pingil nautis paarike häirimatult teineteist, romantilise meeleolu loomiseks käekotist üle kvartali kostumas ehe vene estraad, kõrvale ajalehele kenasti ritta seatud vorst, viin ja Baikali limonaad. 

Parklas olid bemmivennad auto kõrvale tõstnud vesipiibu ja pahvisid seda kolmekesi, lõbustades end jalutajate kommenteerimisega. Milline imetabane inglise-eesti segakeel!

Olid pered ratastel ja sõbrannad rannaäärsetel pinkidel, mõni laps ja veidi svipsis täiskasvanu mänguväljakul – Kopli on mitmekultuuriline ja eripalgeline ning hämmastav, kui palju tõsikoplit võib paarisajal meetril kohata! Ja seda sõna-sõnalt, meile jalutas vastu vähemalt kaks noort inimest, seljas “Kopli”-kirjaga popp pusa.

Loojangut nautimas: selleks on promenaadil eraldumisvõimalusi piisavalt

Ühe “minaolinsiin” pingi leidsime ka. Pikemalt jäime uudistama ühe liini taastamist: paremat ehitusmaterjali kui kõlisevaks kuivanud sajandivanune palk pole lihtsalt olemas.

“Minaolinsiin” pink. Vaid nädal, ja juba soditud. Piinlik!

Ja siis oligi äkiline lõpp, millest ei tea, kas see tee kunagi kuskile veel viima hakkab või jäi promenaad poolikuks eramaade ettetulemise tõttu. Ju see peagi selgub.

Promenaadi lõpus on kolm suurt kivi. Mis saab edasi? Ei tea

Minge uudistama: #avastaeesti tunne ei küsi aastaajast ega ilmast. Kui päike parasjagu ei loojugi, on merel ikka tuhat nägu, ja lastel on mänguväljakutel päris kindlasti lõbus. Pildistamishuvilisele jagub ainest kuhjaga. 

Erinevaid nurki on lõputult

Kui millegi üle nuriseda, siis läbiviikudeta roheribade üle: haritud inimene üle värske murulapi ei käi, aga natuke on see asi läbi mõtlemata ja vääratused lihtsad tulema. Kopli liinide rannapromenaad kui linna liikluskorralduse peegel – mida keerulisem ja ebaloogilisem, seda ägedam. 

Mängima, mängima!

Kopli liinide uue elukeskkonna rajamisega alustati 2018. aastal. Kümme erineva suuruse ja arhitektuuriga maja on valmis, ajaloolised munakivisillutisega teed nende ümber taastatud ja hoovid korrastatud. 

Rannapromenaad saab tulevikus täiendust Sepa tänava lõppu ehitatava vaateplatvormiga ja rannakohvikuga, mis suveks uksed avab.

Jaga meiega oma #avastaeesti elamust!

Kuigi meie toimetuses on kõik tublid matka- ja reisisellid, ei tea me päris kindlasti kõiki Kohti! Ootame lugejatelt aktiivset Eesti avastamist – saatke meile pilte või postitage instasse, häštäg on #avastaeesti. Mõnusat suve!

Loe siit tulevasest Tallinna “rohelisest kiirteest”

Fotod: Ylle Tampere, iPhone Xs, filtreid kasutamata

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN