Neljapäev, 25. aprill 2024
1. novembrist alustab Go Bus seitsme Sinilinnuga Tallinn-Tartu bussiliini teenindamist. Sinist värvi Scania bussid liiguvad mõlemal suunal kahe linna vahet edaspidi 15 korda päevas. Pileti hind on kuni 8 eurot ning välumisaeg alati “kolmveerand”.

Pealtnäha liigub Tallinna ja Tartu vahet pidevalt busse ja ronge. Tipptundide tegelikkus on aga kurb: pileti saamine pole sugugi sada protsenti kindel. Tiit Pruuli koos Go Bus’i meeskonnaga langetasid strateegilise otsuse, tulla seitsme tuttuue Scaniaga liinile, et pakkuda paremat ühendust Eesti kahe olulise linna vahel.

Go Bus alustab 1. novembrist Tallinn-Tartu bussiliini teenindamist uue kvaliteetbrändi alt, mis garanteerib reisijatele korraliku teeninduse, uued ja mugavad bussid ning kaasaegsed võimalused kasutada sõidu ajal kiiret internetiühendust koos tasuta meelelahutusega.

“Tartus käiakse palju tööasjus, õppimas ja puhkamas ning näeme, et inimeste jaoks on kiired ja paindlikud liikumisvõimalused olulised, mistõttu panustasime lisaks uutele ühendustele mugavuste loomisele,” ütles Go Bus’i arendusjuht Kaur Sarv.

OSTA PILET SINILINNULE SIIT

SINILIND SCANIA HIGER TOURING

Liinile kurseerima tulevad Scania Hoger Touring kaugliinibussid on valminud Hiina ja Euroopa koostööna: toorikud valmistatakse Suzhou tehases Hiinas, kust need transporditakse Saksamaale lõpliku lihvi andmiseks.

Ühes bussis on 53 kohta reisijatele, korralik pagasiriiul ja lai käiguvahe. Ergonoomilised ja laiad istmed on kaetud plüüskattega ning kõigil neil on nõuetekohane turvavöö, mis kinnitub mugavalt üle niuete. Bussid kasutavad Scania veokite V8 jõuallikaid. Üks Sinilind maksab umbes 250 000 eurot.

Go Groupi suuromanik Tiit Pruuli õtleb, et eraldi laundži bussidesse ei tule: “53 istekohaga bussis on keskmisest uksest tagapool laiema reavahega istekohad, seal võib igaüks tunda end nagu äriklassis,” muigab ta. Laundži ärajätmisel on puhtpraktiline põhjus: elu on näidanud, et paaritunnisel sõidul on “laundžijaid” vähe.

Sinilinnu nimi ja tiivuline uus logo on välja mõeldud Go Bus’i  ja reklaamiagentuuri Rakett koostöös. Kaur Sarv ütleb, et mõtteni, anda bussidele just selline kaunis nimi viis neid metafoor, et bussiga liigud kiirelt kui linnutiivul. Tuleb tõdeda, sinine sobib uutele bussidele hästi!

ÜHTLANE WI-FI KOOS MEEDIAÄPIGA SÕITJATE KÄSUTUSES

Kõigis Sinilindudes on avatud Wi-Fi võrk, mille ühtlase kvaliteedi nimel on näinud vaeva Eesti idufirma Rebel Roam Silver Hõbemägiga eesotsas. Wi-Fi kaudu saab end oma nutiseadme kaudu ühendada Azimut OD meediaäpiga.

Azimut OD kasutamiseks tuleb oma nutiseadmega logida bussi Wi-Fi võrku ning laadida alla äpp. Androidi kasutajad saavad mängida, filme vaadata ja muusikat kuulata vaid kõrvaklappidega, iOS puhul tuleb heli vaigistada käsitsi või klapid eelnevalt ühendada.

Sinilinnu bussides kehtib reegel, et teisi reisijaid oma meediakasutusega segada ei tohi ning kasutada tuleb kõrvaklappe. Kel vaja, saab bussijuhilt 1.50 euro eest soetada komplekti klappe. Nutiseadmeid saab laadida aknapoolse istekoha juurest kahest USB pesast. Peagi lisanduvad arvuti laadimiseks ka 220V pesad istmete alla.

Siit ka soovitus: kes teab, et nutiseadme aku annab kahe ja poole tunni jooksul otsad, bronnib endale aknaaluse koha. Üle naabri kõrvalistmel telefoni laadida on eestlasele tõenäoliselt ebamugav – hakka võõrast inimest oma sooviga tülitama…

KINDEL VÄLJUMISAEG: KOLMVEERAND!

Kaur Sarv kõneleb, et Go Bus ei lähtunud uut liini avades üksnes magusate aegade täitmisest vaid püüab katta ühendused kogu päeva ulatuses. Sinilinnu väljumisaegu on lihtne meelde jätta – see on alati kolmveerand ehk viisteist minutit enne täistundi. Kummalgi suunal tehakse 15 reisi.

“Esimene reis väljub kummastki linnast kell 6.45 ning viimane 20.45, samuti väljuvad bussid kõikidel vahepeale jäävatel kolmveerandtundidel,” märkis Kaur Sarv. “Kindlasti sobib liin hästi nii tudengitele kui ka ärireisijatele, kes kahe linna vahel tihti sõidavad ja vajavad mugavat äraolemist ning kiiret internetiühendust.”

Sinilinnu reis koos vahepeatustega Tallinnast Tartusse kestab orienteeruvalt 2 tundi 25 minutit. Tagasi Tallinna tehakse peatus Lennujaamas, see lisab sõiduajale 5 minutit. Tartus on võimalik bussidest maha minna Lõuna, Maarjamõisa ja Pauluse peatustes.

“Viisteist minutit enne täistundi bussi istudes jõuab reisija 5-10 minutit peale täistundi kohale. See jätab piisavalt aega, et liikuda ükskõik kuhu linnaossa täistunni kohtumisele.”

Ühe otsa pilet maksab 6-8 eurot. Sarv ütleb, et see on aus tasu selle eest, et bussijuhtidele on palk makstud, bussid hooldatud ning teenindav personal rõõmsameelne. Ta rõõmustab, et Go Bus on heas kirjas töötajate seas – paari nädalaga on tööle tulnud kaks bussijuhti Soomest ning trend “bussijuhid tagasi Eestisse” jätkub.

VÕIB-OLLA KUNAGI TULEB KA TEATRIBUSS

Küsisime ka hilisõhtuse nn. teatribussi kohta – praegune viimane väljumine kell 20.45 mõlemal suunal jätab kultuurihuvilised üleöö võõrasse linna, kui just kindlasti Sinilinnuga tagasi koju tahetakse.

“Teatribussi kohta on meilt palju päritud,” ütleb Kaur Sarv. “Me kuulame selles osas maad. Kui tahtjaid on rohkem, siis muidugi kaalume hilisõhtuse liini lisamist.”

“Go Bus on pakkunud juba aastaid väga head tellimusvedude teenust nii Eestis, Skandinaavias kui ka kogu Euroopas ning toome sama kvaliteedi ka Tallinn-Tartu liinile. Uue Go Bus’i kvaliteetbrändi tunneb ära Sinilinnutiiva sümboolika järgi, mis näitab, et sõidame vastavalt kliendi soovile mugavalt ja kiirelt,” lisab ta.

RATTAGA JA RATASTOOLIGA BUSSILE

Kui ratastooliga reisijal on kaasas abilistaja, on võimalik Sinilinnuga mõnusalt reisida. Kokkupandud ratastool mahutatakse bussi pakiruumi. Invasõitudeks on Go Busil eraldi selleks kohandatud Iveco väikebuss, aga paljud puudega inimesed reisivad meelsasti tavabussiga.

Rattaga Tallinna või Tartusse reisimine nii lihtne ei ole: ette rattakohta bussi pagasiruumis broneerida ei saa, ning kindluse mõttes on parem parkida jalgratas bussijaama parklasse ning teha oma sõidud teises linnas rendiveloga.

OSTA SAAB VETT, KOHVI EI ANTA

Ühistranspordi seaduses on selgelt öeldud, et püsti seista võib vaid liinibussis. Kaugliinibussi istudes tuleb kinnitada turvavöö ning isegi WC-sse minekuks tuleks paluda bussijuhil kiiruse alandamist kuni 60 km/h.

See on ka põhjus, miks kohvimasinaid uutesse bussidesse ei tule – see ei ole turvaline. Kes soovib, saab bussi sisenedes või peatumiste ajal osta bussijuhilt pudeli vett.

Allikas: Go Bus. Pildid: Ylle Rajasaar, Go Bus

KOMMENTEERI SIIN