Laupäev, 20. aprill 2024
Tark Tee, mis võimaldab autojuhil teekonda ilma- ja teeolusid arvestades planeerida, teeb Waze’i kogukonnaga tihedat koostööd. Detsembrist alates näeb portaalis olulisemaid hoiatusi. Milliseid täpsemalt, selgitab liiklusjuhtimiskeskuse liiklusjuht-analüütik Hannu Ploompuu.

Waze’i kasutavad igapäevaselt kümned tuhanded Eesti liiklejad, kes annavad reaalajas teel toimuvast teada: märgivad ära ummikud, politsei asukoha jne.

Maanteeamet jagab juba mitu aastat Waze’i kasutajatele infot riigiteede liikluspiirangute kohta, talvel antakse edasi teeilmajaamade libedusehoiatusi.

Tänavu talvel saavad Waze’i kasutajad näha neid hooldesõidukeid, millel on sahk või puistur kasutuses ehk kui teostatakse talviseid töid riigiteedel. Liiklejaid hoiatatakse ka vastassuunast lähenevast hooldeautost.

Suhtlemine käib ka teistpidi – teekonna nutikat planeerimist võimaldav portaal Tark Tee võtab nüüdsest kuulda kasutajate hoiatusi Waze’is ent teeb seda valikuliselt: näiteks on välja jäetud Tallinna puudutavad teated.

VAID OLULISEM JÕUAB PORTAALI

Palusime Maanteeameti liiklusjuhtimiskeskuse liiklusjuht – analüütik Hannu Ploompuul täpsustada, mismoodi olulisem info välja filtreeritakse ning miks eelistatakse üht teavet teisele.

“Tark Tee portaali jaoks filtreeritakse Waze’i kasutajate saadetud hoiatused hoiatuse tüübi järgi. Kaardile jõuavad need, mis meie arvates on liiklusohutuse ja teekonna planeerimise seisukohast olulised,” selgitab Hannu Ploompuu.

Portaali jõuavad hoiatused sõidukitest ja objektidest teel (aga mitte teeservas), ummikud või liiklusseisakud (mis Eesti maanteedel on õnneks haruldased), mõned ilmastikunähtused (tihe lumesadu, udu).

Välja jäävad kõige tavalisemad hoiatused (näiteks loomakorjus või sõiduk teepeenral), mis kogupilti vaadates hakkaks tähelepanu olulisemalt infolt hajutama.

Ploompuu soovitab Waze’i  kogukonna liikmetel sõites siiski ka nendest takistustest jätkuvalt teada anda – tükki see küljest ei võta ning samas asukohas liiklejatele võib teatest kasu olla.

Kas Waze paneb ka omalt poolt piiranguid info jagamise osas?

Kõiki hoiatusi niisama lihtsalt Waze välja ei jagagi – sh ka kasutajate märgitud politsei asukohti, need andmed praegu meieni ei jõua ehk neid pole meil isegi vaja filtreerida.

Samuti ei võta Tark Tee Waze’ist kõik ilmahoiatusi, sest nende puhul on probleemiks liigne subjektiivsus. Selles osas keskendume Maanteeameti enda ilmajaamade andmete edastamisele.

Teatud sorti hoiatusi edastame ise ka vastassuunas: teekattes oleva anduriga ilmajaamadest jõuavad Waze’i mõned meie hinnangul kõige ohtlikumad jäise teepinna hoiatused.

Mis on sellise koostöö laiem eesmärk?

Üldisem eesmärk on vaadata, kuidas hakkab tööle informatsiooni koondamine eri kanalitest. Waze’ist, mille tugevuseks on kindlasti operatiivsus tiheda liiklusega maanteedel, telefonilt 1510, millele laekub infot kõigi riigiteede osas.

Lähinädalatel hakkavad Tark Tee portaali reaalajas jõudma ka Häirekeskuselt teated maanteedel juhtunud liiklusõnnetuste asukohtade kohta.

Viimase punkti osas suudab kindlasti ka Waze läbi oma kasutajate suhteliselt häid andmeid pakkuda, kuid Häirekeskuse eeliseks on info täielikkus: teabe laekumine ei sõltu möödasõitva mobiilirakenduse kasutaja olemasolust.

Miks on oluline võimalikult paljudest kanalitest infot koondada?

Eri kanalitest informatsiooni koondamine võiks kokkuvõttes anda usaldusväärsema pildi: näiteks kui tiheda liiklusega maanteel juhtub liiklusõnnetus, siis juhul kui info on ka kaardil, võib eeldada, et ummikuhoiatuste puudumisel see liiklust oluliselt ei takista.

Ja vastupidi: kui lühikese ajaga on tekkinud mitmed ummikuhoiatused, võib eeldada, et õnnetuse kohast läbisõitmine võtab aega.

Proovisime järele: uuenenud Tark Tee on pea kõik, mida vajad, et turvalist sõitu planeerida

MÄRKA TEEHOOLDESÕIDUKIT!

Tark Tee on ennekõike mõeldud enne teekonnale asumist teeoludest ülevaate saamiseks. Lisaks Waze’i hoiatustele tarktee.ee portaalis toob Maanteeamet kõigi Waze’i kasutajateni info nende teehooldesõidukite kohta, mis töötavad liiklejast kuni kilomeetri kauguses.

„Hooldeautode liikumiskiirus on tavaliiklejast aeglasem ja seetõttu võib sõiduki järele tekkida autode kolonn, mis on liiklusele takistuseks. See on olulisim põhjus, miks soovime hooldeautode liikumist näidata,“ lausus Maanteeameti lõuna regiooni hooldevaldkonna juht Tiit Valt.

„Kui juht teab aeglasema liiklemise põhjust, annab see võimaluse täiendava takistusega aegsalt arvestada. Nii loodame kahanda ohtlike möödasõitude arvu.“

Jälgimisteenust pakub Maanteeamet koos ettevõttega Ecofleet Eesti OÜ (Fleet Complete). Waze’iga tehakse koostööd alates 2015. aastast kui liituti teeomanike ja Waze’i vahelise tasuta Connected Citizens Program’iga. Sellega on liitunud sajad teeomanikud ja kümned linnad üle maailma.

Allikas: Maanteeamet. Kaanepilt: Ylle Tampere

Artikkel ilmub Delfi, Accelerista ja Maanteeameti koostööprojekti “Ühes tükis läbi talve” raames. Klõpsa alumist bännerit ja loe Delfi lugusid!

talvele vastu

KOMMENTEERI SIIN