Skandaal: testides võidutsenud naastrehv on paljal asfaldil sõidetamatu

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Lõuna-Soomest on alguse saanud skandaal, mis sunnib rehvitootja Continentali võtma ajutiselt tootmisest maha uue IceContact ™ 3 ContiFlexStud naastrehvid. Nimelt ei pea nende “naelad” lumeta talvel vastu vaid lendavad minema. Põhja-Soomes, kus lund ja jääd on piisavalt, ollakse uute rehvidega väga rahul.

Uudne kummiümbrises naast on ka keskkonnale parem

IceContact ™ 3 ContiFlexStud naastrehvid on ka Eestis müügil, ühe jooksu hind on umbes 400 eurot. Uudne rehv on tunnistatud arvukates talvetestides ülekaalukaks võitjaks: eelmisel aastal tunnistasid soomlaste Tuulilasi ja rootslaste Bilägare-leht selle parimaks naastrehviks. 

Tootja kinnitusel on tegu 7% paremini jääs haarduva rehviga, ühtlasi vähendab ContiFlexStud™ kabiini kostuvat müra ja kulutab teekatet koguni viiendiku võrra vähem. Saladus peitub kummist “säärises”, mis naastu ümbritseb. Veel üks eripära, mida tootja esile tõstab: kuna “sääris” kulub koos rehviturvisega, siis metalltihvt tagab turvalisuse kogu rehvi kasutamise aja.

Uudse tehnoloogia taga on soomlaste endi innovatsioon: säärisega kaitstud tihvt ongi välja töötatud Continentali ühe omaniku, Tikka Spikes OY poolt

Rehvile kodustes oludes – lumel ja jääl – on IceContact ™ 3 ContiFlexStud täiesti suurepärane, “liimides” sõiduki teele ja tagades juhitavuse säilivuse. Paraku jagub tõelist talve üha vähematesse kohtadesse ning sõites naastudega paljal asfaldil kipuvadki need minema lendama…

Tahan, sõidan murul – tarbija on kuningas

Rehviturul valitseb krõbe konkurents. See tähendab, et tarbija on kuningas – kui ta on endale testivõitjad naastrehvid ostnud, peab saama nendega kalendritalvel sõita igal pool.

Isegi kui detsembris jätkub veel muruniitmishooaeg. Isegi kui jää asemel on tee peal sulaasfalt. Sest rehvitootja on ju lubanud innovatsiooni, turvalisust, vastupidavust. Ja tarbija on teda usaldanud ning teinud kalli ostu.

Continentalile on möödunud talvisel hooajal, kus talve jagus peamiselt Soome põhjaaladele, saanud lõunasoomlastelt kõvasti negatiivset tagasisidet: naastud lahkuvad rehvide küljest liiga kergesti.

Kuigi saamid ja põhjasoomlased on uute rehvidega väga rahul, tuleb tootjal langetada antud olukorras kiire otsus ning seista oma maine eest.

Nii otsustaski Continental ajutiselt tootmise lõpetada ja vaadata kummisäärisega naastukonstruktsiooni üle, et sellega saaks edaspidi sõita kasvõi 10-kraadises talvekuumuses.

Uus tehnoloogia vajab “sissesõitmist”

Soome Continentali esinduse turundusjuht Marko Pursiainen tõdes, et ettevõtte läbiviidud katsetes on selgunud uute kummi rüütatud “naelte” lihtsamat irdumist rehvist.

“Probleem on eriti aktuaalne lumetus Lõuna-Soomes, põhjapoolt on pigem vastupidine tagasiside – naastud püsivad tavapärasest paremini rehvis.” Pursiainen lisas ka, et enamus kasutajaid on rehvidega siiski rahul ja muresid ei ole.

Pursiaineni sõnul ei ole viga rehvides ega naastudes vaid probleeme võib tekitada ebaühtlane tootmiskvaliteet – kuna uus tehnoloogia nõuab tootmisliinide ümberseadistamist ja täiesti uute tööriistade kasutuselevõtmist, võib juhtuda, et kohe alguses ei saagi ühtlaselt vedama. “Toode iseenesest on ju suurepärane,” kinnitab Marko Pursiainen pressile.

Üks talv jääb ilmselt vahele

Kui Continental peatab uue naastrehvi tootmise, võib arvata, et vähemalt üks hooaeg jääb vahele ning kummisäärise – naastrehve osta ei saa. Continental on asendanud need praeguseks alumiiniumnaeltega, kõigi, ka suuremate kui 17″ rehvide puhul.

Uudne kummitav naast võetakse kasutusele kui on leitud probleemile lahendus. Marko Pursiainen on veendunud, et tulevik ongi nn kumminaelte päralt.

Dopinguga saadud auhinnad!

Huvitav on jälgida soome meedia reaktsiooni juhtunule: Continental saab vasakult ja paremalt tuustida. Muuhulgas on Tuulilasi otsustanud uutelt rehvidelt võtta mulluse võidutiitli: suhtumine on sama nagu dopingut kasutanud sportlaste puhul. 

Kas toodetud rehvid tõesti on nii kasutamiskõlbmatud nagu väidab mõni soome kolleeg? Vaevalt. Idee uute naastude loomiseks saadi ju kasutajakogemuse pealt: lisaks turvalisemale sõidule seati eesmärgiks elukeskonnamõjude teatav vähendamine.

20% vähem teekatet üles rebivad naastud säästavad nii kulutusi teedeehitusele kui ka inimeste tervist, sest vastavalt paiskub õhku vähem kopsekahjustavaid nano-osakesi.

Tootmise käivitamine on valulik protsess, aga seekord lisandus ka lumeta talv: sügisel osteti hoolega naastrehve, sest nagu Eestis nii ka Soomes arvatakse need igal juhul turvalisemad olevat.

Paraku oli Lõuna-Soomes mõni üksik päev, mil naastudest oleks natukenegi abi olnud. 1. juunist kehtima hakkav uus liiklusseadus annab soomlastele mh vabad käed talverehvide allapanekul: kui talve pole, ei ole vaja ka talverehve.

Pikemas perspektiivis võiks see meede mõjutada nii õhukvaliteeti kui teede korraspüsimist, sest tervemõistuslik juht paneb talverehvid igal juhul alla kui teab, et sõidab lumises piirkonnas. Lumetus linnaliikluses on naastrehv liiast.

Loe siit tootjalehe infot

Pildid: Continental. Allikad: Tuulilasi, ™ , Iltalehti, Continentali pressiruum

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.