Laupäev, 20. aprill 2024
Uued korralikud talverehvid ei ole just odav lõbu. On neid, kes käivad raha välja osakaupa ehk ostavad korraga ainult kaks talverehvi. Kui turvaline see on, kui panna esiveolisele sõidukile talverehvid ainult ette? Selgitame Tyre Reviews’i tegijate abiga selle välja.

Esialgu tundub mõte täiesti jaburana – kes üldse tuleks selle peale, et panna autole talverehvid vaid vedavale teljele? Kas tõesti on neid, kes arvavad, et nii saab raha kokku hoida, aga samal ajal turvaliselt sõita?

SOOVITUSTE IMEDEMAA

Tuleb välja, et “kaherehvimehi” leidub – foorumites on küllaga sel teemal arutelusid. On ka rehvieksperte, kes annavad tõsimeeles nõu, kuidas ühe-kahe rehviga manipuleerida.

Soovitused on kahjuks vastakad – on neid, kes ütlevad, et kaks talverehvi tuleb panna vedavale teljele, ja neid, kes soovitavad panna need tagateljele.

Näiteks: “Kui kõiki rehve välja vahetada pole plaanis, tuleks korraga alla panna vähemalt kaks uut rehvi. Kui see pole võimalik, soovitame uue rehvi paari panna sellisega, millel on kõige sügavam muster ning mõlemad tagateljele tõsta.

Ja veel: “Kui osta kaks uut rehvi, tasub mõlemad panna auto tagateljele, sest seal pakuvad need sõidul ja manööverdamisel rohkem stabiilsust.”

Ja vastupidi: “Sõltub, millise teljega on ühendatud ülekandemehhanism. Uued rehvid paigaldatakse auto transmissiooniga ühendatud telje ratastele, et kogu komplekt kuluks ühtlasemalt.”

Sealjuures hoiatatakse, et pelgalt ühe rehvi välja vahetamine ilma… tagateljele!?, esiteljele!? tõstmiseta kahjustab auto vedrustustust ja käiguvahetust ning põhjustab kõikide rehvide ebaühtlase kulumise.

“Miksimine” ehk talve- ja suverehvide kooskasutamine pole nende “ekspertide” sõnul täiesti välistatud ent vähendavad sõiduki manööverdamisvõimet ja stabiilsust.

Ka ütlevad teadjad, et sooja ilmaga talverehvide kasutamine põhjustab muidugi nende enneaegset kulumist – peab jälle poodi minema ja uue rehvi ostma!

Nende soovituste kokkuvõte on… segane. Kui sul juhtub olema Eestis populaarsema veoskeemiga autotüüp: esiveoline maasturitaoline, siis pole “poole tegemine” eri “ekspertide” arvates kuigi suur probleem – kui raha jagub vaid kahe talverehvi jaoks, osta ära, ja pane need ette, taha, ja igale poole, ning sõida!

VIDEOS PUUST JA PUNASEKS

Teemas selguse saamiseks tuleb asjad kas omal nahal või siis usaldusväärsete allikate abiga (nende nahal) järele proovida.

YouTube’i kanal Tyre Reviews on teinud igasuguseid veidraid katseid. Selles videos, mida me näitame, sõitsid nad Soome, et järele proovida, kas talverehvide asemel võiks libedal sõites hakkama saada nelikveoga.

Võeti ette mitmete vaatajate poolt saadetud küsimus, kas talvel võiks raha kokku hoida näiteks sel moel, et panna esiveolisele autole talverehvid ainult vedavale teljele.

Võiks ju arvata, et selle peale võivad tulla ilmselt ainult need, kes lund ja jääd päriselus näinud ei ole ent nagu ülalt selgus, on see ka kogenud lumehuntide ja sõõrikumeeste seas kõva argument – raha vähe, ostan kaks ja sõidan nagu miška.

Tyre Reviews saatejuht istus esiveolise BMW X1 linnamaasturi rooli, viskas esiteljele kaks Goodyear Ultragrip Performance Gen-1 talverehvi, ja tagateljele Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 suverehvi. Rehvide suurus oli identne – 225/50 R17 – ja samuti rehvirõhk. Nii ideaalseid tingimusi tavakodanik vaevalt oma autole loob…

Ent selgi juhul, kui “pool ülesandest” on tehtud pea ideaalsetes tingimustes, läheb lugu väga ruttu lappama. Juba esimese kahe lause pealt teeb juht esimese spinni. Auto juhitavus talveoludes on alla arvestust – kuna sõiduk vajab teel püsimiseks nelja stabiilset punkti, peavad need olema ühtlaste omadustega.

Mitte üheski olukorras ei ole kaks talverehvi koos suverehvidega turvaline valik. Suletud rajal “funnimine” on okei, tavaliikluses saab see aga ilmselt juba esimese korraga saatuslikuks.

MIDA ÜTLEB SEADUS

Sõidukite tehnonõuded ei luba sõiduki mistahes teljel kasutada erineva turvisemustri tüübiga rehve. Kõigil ratastel peavad olema kas suverehvid, lamellrehvid või naastrehvid – nende kombinatsioonid ühe auto all ei ole lubatud.

Rehvide välja vahetamine kahe kaupa on igati okei. Tuleb jälgida, et uus rehvipaar oleks samasugune nagu teisel teljel olev rehvipaar.

Usaldusväärsete allikate soovitusel tuleks uued rehvid paigaldada tagateljele sõltumata sellest, kas tegu on esi- või tagaveolise autoga.

Üks suuremaid ohtusid talvistel teedel on külglibisemine ja parema pidamisega rehvipaar tagateljel aitab auto sabaotsa paremini õigel suunal hoida ja auto püsib ka pidurdustel stabiilsem.

Ühekaupa rehvide vahetamine on ohtlik, sest uue ja kulunud rehvi haardevõime erinevus võib olla drastiline. Näiteks tugeval pidurdamisel võib üks uus rehv tekitada olukorra, mis sarnaneb lumevalli sõitmisega – auto viskab külje ette – seda nägime ka Tyre Review videost.

KUIDAS SEE TEGELIKULT KÄIB?

Rehvitootja Goodyear, kelle rehve ka Tyre Reviews kasutas, soovitab esmajärjekorras panna autole alla neli ühesugust nõuetele vastavat talverehvi ja kasutada neid ainult talveperioodil. Parima juhitavuse tagavad samas mõõdus, sama tüüpi rehvid, mis vastavad autotootja poolt seatud nõuetele.

Kui juhtub, et üks rehv läheb katki, ja seda ei saa parandada, tuleb osta minimaalselt kaks uut rehvi korraga. Need peavad olemasolevatega sobima. Uued rehvid tuleks panna tagaratastele. See aitab kaasa paremale veojõule ja stabiilsusele.

Kõige õigem on kasutada sama kiirusindeksiga rehve. Kiirusindeks näitab millisel kiirusel rehv võimaldab kanda koormust, mis on määratud koormusindeksiga rehvi tootja poolt. Kui rehvide kiirusindeksid on erinevad, tuleb need paigaldada paarina samale sillale.

Asendusrehvide kandevõime peab olema originaalvarustuse tootja poolt ette nähtud kandevõimega või sellest suurem.

Ehk lühidalt: kui sa ise täpselt ei tea, mitu ja millist ja kuhu, siis palun võta abiks margiteenindus või pöördu korralikku rehvitöökotta. Pole olemas tasuta lõunaid ega ka odavaid lahendusi. Aga autorehvid ei ole kindlasti see koht, kust kokku hoida – sõitu minnes on taas kord mängus ei rohkem ega vähem kui elu.

Materjale sirvis ja videot vaatasid Lena Murd ja Uku Tampere. Kaanepilt: Sten Ottep/Fifty Visual

Artikkel on ilmunud Delfi, Accelerista ja Maanteeameti koostööprojekti “Ühes tükis läbi talve” raames. Klõpsa alumist bännerit ja loe rohkem!

talvele vastu

KOMMENTEERI SIIN