Neljapäev, 25. aprill 2024
Tallinnas algab tõsine võitlus ebaseaduslikult kõnniteedel parkijatega. Varasemast rohkem rakendatakse 40-euro suurust trahvimäära, tõkestatakse kõnniteedele sõitmist postide ja haljastusega ning pilootprojektina hakkab korda tagama Mupo jalgrattapatrull, kes võtab sihikule eeskätt ratta- ja kõnniteedel parkimise.

Vaatamata sellele, et viimastel aastatel on Tallinna Munitsipaalpolitsei Amet (MUPO) koostanud ligi 30 000 parkimistrahvi, on probleem jätkuvalt terav.

Viimastel aastatel on toimunud märkimisväärne parkimistrahvide määramise tõus. Kui 2018. aastal koostati ligi 14 000 hoiatustrahvi, siis 2020. aastal juba 20 000 ja 2022. aastal 30 000 hoiatustrahvi ebaseadusliku parkimise eest.

Suurema osa nendest moodustavad just kõnniteel parkimise eest väljastatud trahvid. Selleks, et trahvidel oleks suurem mõju, rakendatakse edaspidi teatud juhtudel senise 20 eurose trahvimäära asemel 40 euro suurust trahvimäära. Seaduse kohaselt saab määrata 40-eurost trahvi liiklusohtlikku ja liiklust takistava parkimise eest.

Paraku ei ulatu MUPO käed kõikjale ning 30 000 hoiatustrahvi on vaid jäämäe tipp, rikkumisi on lugematult. Linnaisad tõdevad, et suur probleem on kulleritega, nende liikluskäitumise parandamisel loodetakse abi ka ettevõtetelt, mis kullerteenust osutavad – nende esindajatega loodetakse koos leida lahendusi olukorra parandamiseks.

Rikkumisi aitab vältida hästi kujundatud linnaruum, mis seab jalakäija ohutuse esikohale. Tallinna kesklinnas on kaardistatud kümme kohta, kus kõige rohkem esineb jalakäijatele ohtlikke sõidukite peatumisi ja parkimisi kõnniteel. Seal rakendatakse takistavaid lisameetmeid autode ebaseadusliku parkimise ohjamiseks.

Suveperioodil hakkab Tallinna tänavatel pilootprojekti raames ringi sõitma ka Mupo jalgrattapatrull, kes saab intensiivse autoliiklusega piirkondades kiiremini väljakutsetele reageerida ning rikkujateni jõuda.

Kahest ametnikust koosnev patrull hakkab töötama eelkõige Kesklinnas, kasutades liikumiseks elektrirattaid. Lisaks ebaseadusliku parkimise kontrollile tegeleb patrull ka avaliku korra rikkujatega.

Praegused seadused ei anna omavalitsustele piisavalt õigusi linnaruumi turvalisuse tagamiseks: nii ei saa linn trahvida kõnniteedel peatuvaid või sõitvaid juhte – trahvida saab üksnes parkijaid. Trahvimäärad on aga 2014. aastast muutmata, ja ei morjenda rikkujaid eriti. Tallinna linnaisad loodavad uue valitsusega selles osas jõuda kokkuleppele ja saavutada kõrgemad trahvimäärad.

Kõnniteedel või haljasalal parkimisest või peatumisest saab munitsipaalpolitseile teada anda helistades numbril 14410.

KOMMENTEERI SIIN