Neljapäev, 18. aprill 2024
ABC, mida teha autoga siis, kui väljas paugub käre pakane, kulub hädasti ära. Eestis kimbutab tõsine pakane liiklejaid võib-olla paaril nädalal aastast ja seetõttu ei ole ka suur osa autojuhtidest võimalikeks probleemideks valmis. Probleeme on võimalik suhteliselt kerge vaevaga ennetada, pakume teile omalt poolt välja mõne lahenduse.

Oleme varasemalt kirjutanud, kuidas valmistada auto talviseks sõiduks ette ja loodame, et lugejad on neid soovitusi ka tõsiselt võtnud ning kontrollinud üle auto aku, õlide ja vedelike seisu, rehvide korrasoleku ning varunud vahendid jää ja lume eemaldamiseks.

[dropcap]JÄLGI ILMATEADET[/dropcap] Pikk prognoos on abiks ennetavate liigutuste tegemisel, lühike ilmaprognoos aitab silma peal hoida toimuval ning vajadusel kiirelt reageerida. Riigi ilmateenistus annab kohalike olude kohta adekvaatset teavet, laiema pildi saamiseks võib kiigata ka norrakate ennustusi. 

[dropcap]VAATA TEEINFOT[/dropcap]Maanteeameti leht/telefonirakendus ja Waze rakendus nutitelefonis on head abilised. Maanteeamet edastab just Waze’i reaalajas libedahoiatused.

[dropcap]ÕLITA UKSETIHENDID[/dropcap]Silikoonõli on hea abiline, et uste tihendid korralikult sisse määrida. Tihendeid kuivatama ja määrima peab iga kord, kui autoga pesulast läbi käid.

[dropcap]! [/dropcap]Vaata üle ja määri sisse ka bensiinipaagi luuk ja kork. Kontrolli kõik tihendid, avaused, liikuvad osad, kuhu niiskus vahele pääseb üle iga autopesu järel! Kuivata hoolega kõik praod, kuhu veetilgad võivad peitu pugeda. Kasuta selleks pehmet lappi või pesulas olevat imavat paberit.

[dropcap]LUKUÕLI[/dropcap]Siia peaks mitu hüüumärki panema. Lukuõli ja silikoonõli on autojuhi parimad sõbrad talvel. Alati, kui väljud soojast autost, pea meeles, et kontrollid üle kõik lukud ja tihendid ja vajadusel õlitad ja määrid. Hea oleks pudelikesi mantlitaskus kaasas kanda, sest hädalisi on teisigi ja lihtne on neil päevil kangelaseks saada.

[dropcap]KÜTUS JA VEDELIKUD[/dropcap]Diisliomanikele on teada, et on suvine ja talvine diisel, ja talvel lähe kaubaks talvine. Bensiinimootoriga auto omanik ei pea eriti muretsema, v.a. et kütust oleks piisavalt ja luuk avaneks.

Kõik autoomanikud kontrollivad üle, et igas augus on õiged vedelikud. Klaasipuhastusvedelik peab olema talvine ja õlivahetuse võiks enne talve ära teha. Kui mootori hammasrihma vahetuse aeg on lähedal, siis see tasub ka enne külmasid korda ajada.

Enne talvediisli sissekallamist tuleb paak korralikult tühjaks sõita, et kütus ei seguneks. Käreda pakasega ei tohi paaki liiga tühjaks sõita, paagi sisepinnale võib niiskusega sadestuda ja sinna külmuda igasugust jama. Kui andur näitab, et veerand on alles, siis sõida tanklasse ja võta peale.

[dropcap]PARGI AUTO ÕIGESTI[/dropcap]Pargi auto nii, et hommikul oleks võimalik õiges suunas kohe ära sõita. Kui öösel on sadanud lund või on maas sulalobjakas, on manööverdamine raskendatud. Pargi auto nina hommikuse või järgmise mineku suunal.

[dropcap]KOJAMEHED MAGAMA[/dropcap]Kontrolli, et auto kojamehed on välja lülitatud ja puhkeasendis. Külma auto käivitamisel võivad klaasile kinni külmunud kummid mootorikese lihtsalt läbi kärsatada. Nupp nullasendisse. Kogu muu elektroonika oleks samuti hea välja lülitada – näiteks sisseunustatud GPS on võimeline aku rämekülmal ööl “tühjaks imema”.

[dropcap]PAKU AKULE ÖÖMAJA [/dropcap]Ilmateade lubab pakast ja sina too aku tuppa sooja. Toasoe aku annab kuni 20% rohkem energiat kui läbi öö külmas lõdisenud klots. Kui oled unustanud aku sooja tuua ja auto ei käivitu, läheb sul vaja aku laadijat ja laadimisvoolu juhtmeid. Parem too aku tuppa sooja, kui väljas on alla 15 kraadi pakast.

[dropcap]PANE TEKK PEALE[/dropcap]Mõistlik oleks oma autole käreda külma kaitseks soetada spetsiaalne tekk, millega mootoriosa ööseks katta. Hommikul läheb auto suurema tõenäosusega ja kiiremini käima. Tekil on veel üks lisaboonus – kui öösel on sadanud lund, tuleb see koos tekiga tõmmates auto pealt ära. Ei mingit harja ega kraabitsat.

[dropcap]EHITA GARAAŽ[/dropcap]Sellest asutusest kipub kiirelt saama küll vanade riiete ja aiatööriistade ladu, aga proovida võiks. Käreda külmaga võiks auto ajada garaaži või viia ta kinnisesse parklasse. Kõik järgnevalt kirjeldatud mured on edaspidi kellegi teise omad…

[dropcap]![/dropcap]Kui garaaži ei ole ja tuppa ei täi lasta ja autoga on harva sõitmist, siis ei ole kindlasti mõistlik 30 miinuskraadiga hakata sõidukile hinge sisse puhuma. Las ta seisab rahus, kuni ilmad lähevad veidi soojemaks. On olemas buss, takso, autojagamise teenus, sõbralikud naabrid…

[dropcap]![/dropcap]Kui sõidad autoga igapäevaselt ning peamiselt linnas, on mõistlik ajada auto varju alla, mitte garaaži. Seda põhjusel, et temperatuuride kontrast laseb teelt kaasa tassitud soolalume segu kiirelt sulama ja metalli kallal hambaid teritama. Kinnisesse garaaži või parklasse tuleb viia võimalikult lägavaba masin (see, millega talvel ei sõideta!).

[dropcap]PUHASTA JA KAEVA[/dropcap]Enne sõitma minekut tee auto korralikult sadanud või kittinud lumest ja jääst väljaspoolt puhtaks ja kaeva auto ümbrus lumest vabaks. Vaja läheb pehmet harja, painduvat jääkraabitsat ja väikest lumelabidat. Neid kõiki saab igast normaalsest auto-ja ka ehituskaupade poest. Kõik kolm nimetatut on sõidu ajal ka kaasas, soovitavalt salongis, pakitud nii, et liikuma ei pääse.

Ettevaatlik tasub olla vedelate jääeemaldajatega, hea oleks üle kontrollida nende külmumispunkt. Isetegevust -äädikas, piiritus, vesi-soovitame mitte teha; kui segu on vale “kraadiga” on tulemuseks ühtlane sekunditega jääks muutuv ja suhteliselt eemaldamatu koorik üle auto.

[dropcap]KÜLMUNUD LUKU AVAMINE[/dropcap]Unustasid lukuõli ja ukselukud ning tihendid on jääs? Pult teeb nõutult piuks!, midagi ei juhtu. Võta autovõti, võta välgumihkel või tikk ja kuumuta võtit. Proovi nüüd lukk kuuma võtmega avada. Kui juhiuks ei avane, proovi kõrvalsõitja-poolset sissepääsu.

Kui miski ei aita või võtit ei olegi, süüdista iseennast ja helista oma auto ametlikku hooldusse (võtmeta avamine-käivitumine ei ole küla-Vello teema, sest see on suure tõenäosusega liisingauto ja sa vastutad selle säilimise eest).

[dropcap]![/dropcap]Ära ürita hingeõhku lukuauku pahistades ust avada. Niiske õhk jäätub koheselt ja sina võid saada rämeda herpese või lõhenenud… või koguni auto külge kinni külmunud huuled.

[dropcap]ETTEVAATUST, KROKODILL[/dropcap]Tänapäevaste, tarkusega üleujutatud autode “krokodillist” käivitamisega tuleb olla ettevaatlik. Kui auto ei käivitu, proovi kõigepealt teenindusest kedagi tabada ja välja selgitada, kas sinu autot võib käivitusjuhtmetega “järgi aidata”.

Kui aku ei ole jäätunud, võib teist autot doonorina kasutada. Käivitusjuhtmete ühendamisel on soovituslik ühendamisjärjekord: abivajaja auto aku +, doonoraku. Nüüd ühendatakse doonoraku abivajaja auto mootoriplokki keeratud poldi või tõsteaasa külge.

Tasub meelde jätta reegel, et “miinus” käib alati abivajaja mootoriploki külge.Mootoriploki külge ühendatud “miinus” vähendab võimalikest halbadest klemmiühendustest tekkivat voolukadu. Olenevalt olukorrast võib abi vajava auto mootori kohe käivitada või eelnevalt akut doonorauto generaatoriga kuni 15 minutit laadida ( mõistlik, kui aitaja on väiksem abivajajast).

Abi andva auto mootori pöörded tästetakse 2000 – 2300 p/min juurde ja hoitakse nii kaua kui vaja. Sellega vähendatakse aitaja elektrisüsteemile langevat lisakoormust – “krokodillid” toidavad nii abivajaja starterit kui laevad tühja akut.

[dropcap]KÄIMA VEDAMINE[/dropcap]Kui oskused ja teadmised on puudulikud, siis parem mitte. Vajalik on korralik puksiirköis ja eelnevalt kokku lepitud märguanded. Käsiraamatust tuleb endale selgeks teha, kas ja kuidas konkreetset autot pukseerida võib.

Siiski on käredas pakases “käima vedamine” riskantne, sest mootoriõli võib olla külmaga kallerdunud. Sel juhul tõmbab käimavedamine ribadeks hammasrihma ja klapid lendavad kurvalt järele. Ka tõmbavale autole ei mõju selline tegevus päris hästi. Nii, et – parem ei.

[dropcap]LÄKS KÄIMA, SÕIDA![/dropcap]Kui sul polnud oidu jätta auto koju, kui töökoht on paari kilomeetri kaugusel, siis nüüd helista kolleegidele ja ütle, et sa hilined. Sest selleks, et aku jälle vunki saaks ja auto ka pakasega normaalselt toimima hakkaks, pead sa vähemalt pool tundi naftat põletama, s.t. sõitma. Mitte ummikus seisma. Sõitma. Sõida! Ja kiru ennast, et sa jalgsi või bussiga ei läinud.

Ühtlasi pead sa lootma, et pooletunnine sõit on piisav, et akut natuke laadida – külmaga annab aku veerandi võrra vähem energiat välja, s.t. energiatarve on suurem. Ja külmana ei suuda ta ka energiat salvestada sama hästi kui soojalt. Jah, õhtul paku akule öömaja…

[dropcap]![/dropcap]Rusikareegel on, et autoga tuleb sõita kauem kui on kulunud selle ülessoojendamisele. Kui pole võimalik pikemalt sõita, tuleb akule anda lisavoolu ehk seda korrektselt laadida.

[dropcap]SALONG SOOJAKS[/dropcap]Siiski, siiski. Enne sõitmahakkamist tuleb salong soojaks lasta ja aknad puhtaks teha. Kasuta nii vähe lisavidinaid külmaga kui võimalik – istmesoojendused ja konditsioneer välja, raadio tummaks, Jah, käre pakane ei tee elu lihtsamaks, aga suurem jama on, kui auto pärast üldse enam ei käivitu. Aknad puhtaks, soe sisse – sõidame!

Kui soe ka mõne aja pärast salongi ei ilmu, lase kontrollida termostaatklapi tervist. Kui mootor on soe, aga salong külm, on viga tõenäoliselt salongi soojendusradiaatoris ja see viga võib olla milline tahes – vedelikuhulka reguleeriv ventiil on tuksis, jahutusvedelik ei ole külmakindel, radikas on umbes – mis iganes! Pöördu teeninduse poole.

[dropcap]![/dropcap]Tee seda ise! Võta papitükk ja aseta see radiaatori ette, siis ei jahtu see sõidu ajal nii kiiresti. Näeb kole välja, aga võib-olla on sellest kasu. Siiski, küsi enne teenindusest nõu, kas võid seda teha ja kas sellest abi on.

[dropcap]TÜÜPPROBLEEMID[/dropcap]Tasub küsida teenindusest ja surfata foorumides, et teha endale aegsasti selgeks, millised on konkreetse mudeliga seotud, külma ilmaga välja löövad tüüpprobleemid. Ennetamine on sada korda lihtsam kui 30-kraadises pakases jamaga silmitsi seismine ja suurte jääpisarate nutmine.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]Mis me sellest kõigest õppisime? Lumerohke ja pakaseline talv on hingematvalt ilus. Kes saab, pakib auto pakasega sisse nagu tite ja jätab ta rahule. Eriti hea, kui titt saab kuskil soojas kohas tukkuda. Kui peab sõitu minema, siis kuldne kolmainus on: teenindus, käsiraamat, kaine mõistus.

Mida me teada ei saanud? Väga täpselt pole teada, mida teevad need tüübid, kelle autol polegi võtit, millest käivitada. Meie uurime seda, aga olge teie kiiremad ja küsige teenindusest juba täna nõu. Head liiklemist!

2 kommentaari

KOMMENTEERI SIIN