Laupäev, detsember 3
Umbesõidetud ristmikud on Tallinnas tipptunni ajal tavapärane nähtus, ent mure on tuttav linnades üldisemalt. Poolas katsetatakse nn kollase kasti ristmikke, mis on end mitmel pool juba õigustanud. Ehk oleks see lahendus sobiv ka Eesti linnaliiklusse?

Umbes ristmikud on tipptunni ajal Tallinna tänavatel tavaline nähtus. Liiklusseadus keelab ristmikule välja sõita, kui ristmikul või selle taga puudub võimalus sõitu koheselt jätkata.

Ristmike kinnisõitmise probleemi lahendamiseks katsetatakse nüüd ka Poolas nn kollaseid kaste, mis näiteks Ühendkuningriigis on end lühikese ajaga juba õigustanud. Projekti veab eest Renault’ Ohutu Sõidu Kool.

“Kahjuks on levinud harjumus sõita ristmikule välja, kuigi sealt pole võimalik kohe edasi liikuda. Autojuhtidele tundub, et nad jõuavad tänu sellele kiiremini sihtkohta, kuid tegelikult põhjustavad nad sel viisil ummikuid ja ohtlikke liiklusolukordi,” sõnas Renault’ Ohutu Sõidu Kooli ekspert Zbigniew Weseli.

“Kollase kasti ristmik” pole muud, kui üle kogu ristmiku erkkollaselt joonistatud ruudustik, mis tõmbab autojuhi tähelepanu ja tuletab meelde, et liikluses on ka teisi peale tema.

Sel viisil märgistatud alale ei ole lubatud sõita, kui puudub võimalus sellelt kohalt lahkuda. Lahendus on olnud efektiivne paljudes kohtades, kus seda proovitud, sh Ühendkuningriigis, kust tuleb ka asjakohane video.

Eestis on seni probleemi lahendamiseks katsetatud nii suuri kollaseid kaste: näiteks teel sadamasse, Tallinnas Stockmanni ristmikul ka erinevaid fooritulede režiime.

See tähendab, et valgusfooris süttivad keelavad tuled enne kui autojuhid jõuavad ristmiku kinni sõita. Kes eirab reeglit, riskib liiklusseisaku tekitamisega. Lisaks seatakse ohtu autode vahel teel ületavad jalakäijad.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.