Neljapäev, 18. aprill 2024
Inglise kuninganna Elizabeth II on otsustanud auväärse ea tõttu avalikel teedel autosõidust loobuda. Tema Kõrgeausus, kes 21. aprillil tähistab 93. sünnipäeva rooli siiski käest ei anna: oma valdustes võib kuninganna sõita ikka nii nagu süda lustib.

Inglise kuninganna Elizabeth II armastab autosõitu ilmselt sama palju või rohkemgi kui prints Philip, kes veebruaris oma juhiload otsustas ära anda.

Teadupärast ei teinud Philip seda vabast tahtest, vaid tegemist oli sundkäiguga pärast jaanuaris toimunud avariid, milles Philipi juhitud Land Rover põrkas kokku peateel liikunud sõiduautoga.

97-aastane Philip ise viga ei saanud ja sõitis mõne päeva pärast taas uue autoga Sandringhami lossi lähistel ringi. Ilma turvavööta.

Seejärel tekkinud skandaali keskmes oli küsimus, kas üle 90-aastased autojuhid peaksid ikka vabalt liikluses osalema või mitte.

Nüüd aga on ajalehe The Times andmetel nõustunud ka kuninganna Elizabeth oma turvameeskonna palaval soovitusel loobuma autojuhtimisest avalikel teedel. Ametlikku kinnitust ega kommentaari kuningakojast ei ole sellele infole siiski antud.

Kuninganna Elizabeth II on oma riigi ainuke kodanik, kellel on lubatud sõita ilma juhilubadeta. Tal ei olegi neid. Ta ei ole ka ametlikult autokoolis käinud. Sõiduoskustele lisaks on ta aga oskuslik automehaanik.

Elizabeth II õppis autojuhtimise selgeks Teise maailmasõja aastail, kui 18-aastane printsess vabatahtlikuna töötades sai ka mehaaniku koolituse.

Tänu sellele oskab Tema Kõrgeausus mootoreid lahti võtta ja kokku panna, rattavahetusest rääkimata, samuti juhtis kuninganna sõja ajal nii kiirabi- kui ka veoautosid.

Kuninganna Elizabeth II armastab autosõitu ja soovib alati ise roolis olla. Seda ta vabal ajal ka sageli teeb, sõites nii kirikusse kui ka hobusevõistlusi vaatama.

Kui Tema Majesteet tõepoolest enam avalikel teedel ei sõida, ei tähenda see siiski, et ta enam rooli taha ei istu – oma valduste erateedel võib ta endiselt sõita nii palju kui süda lustib. Autosõit on kuningannale liialt armas selleks, et loobuda.

Inglise kuninganna Elizabethi peetakse ka väga heaks autojuhiks. Samuti on ta suutnud selles vallas olla võrdõiguslikkuse teerajajaks.

Kui Saudi-Araabia kroonprints Abdullah 1998. aastal Ühendkuningriike külastas, tegi Elizabeth ettepaneku oma valdusi tutvustada ja pisut ringi sõita. Üllatuslikult istus aga kuninganna ise rooli taha.

Saudi-Araabias oli toona naistele autojuhtimine seadusega keelatud. Kabuhirmus prints palus kogu tee kiirust maha võtta ja ettevaatlik olla.

Võttis aega mis võttis, aga naised said õiguse rooli taha istuda ka Saudi-Araabias juba 20 aasta pärast, 2018. aasta jaanipäeval.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Oleme varasemalt seenioride rooli istumisest pikemalt kirjutanud. Kui tervis lubab, võib ise autot juhtida ka vanemas eas, aga sel juhul tuleks kord aastas arsti juures läbi viia korralik “tehnoülevaatus”.

Üldiselt soovitavad tohtrid ja liikluseksperdid kõrgemas eas võimalusel autot ise enam mitte juhtida. Põhjusel, et reaktsioonikiirus langeb ning tervisehädad võivad tulla ootamatult kimbutama.

Loe siit 15 soovitust vanemas eas juhtidele turvaliseks liiklemiseks

Kaanepilt: Lucie Lucy, Pixabay. Tõlkis: Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN