Neljapäev, 28. märts 2024
Vaatame korraks autos ringi: pilla-palla vedelevaid asju leiab oma sõidukist tõenäoliselt igaüks. Kummalisel kombel on esemetel kombeks auto ajapikku vallutada. Soome autoutoliidu spetsialistid jagavad seitse väärtuslikku nippi, kuidas igapäevaselt oma autos korda hoida, asjad õigesti pakkida ja oma sõit turvata.

Mitte ainult autoreisile ei võeta kuhjaga asju kaasa. Tühjad joogipudelid, ringiveerevad laste mänguasjad, vedelevad CD-plaadid jms. on autos tavaline nähe ka siis, kui tee kulgeb kodu-kooli-töö vahet. Juhuslikult täis tuubitud pakiruum ning lahtised esemed sõidukis võivad saada saatuslikult ootamatu pidurdamise või õnnetuse korral.

1. PAKIRUUMI PAKKIMINE

Hoolikalt pakitud auto on ohutu isegi ootamatutes olukordades. Kõige raskemad esemed tuleb paigutada pakiruumi võimalikult madalale, ette ja keskele, nii et nende mõju juhitavusele oleks võimalikult väike.

Mida rohkem asju on kinnitatud, seda suurem on tõenäosus, et nad jäävad oma kohale ka peale tugevat pidurdamist. Vahetusriided tuleks ka pakkida nii, et pagasiruumi ei pea sõidu ajal pahupidi pöörama. Ohukolmnurk tuleks hoida kohas, et selle saaks kergesti kätte, kui midagi juhtub.

2. TAGAAKEN VABAKS

Tagaaknale pandud asjad võivad kokkupõrke või äkkpidurduse korral põhjustada kaassõitjatele ohtlikke vigastusi või isegi surma. Näiteks paks teatmeteos saab 50 km tunnikiirusega sõites peaaegu 80 kg raskuse ja liigub sellega ees istujate suunas.

Raamat võib oma raskusega ja tervate nurkadega lõhkuda ka esiklaasi. Tervate nurkadega asju ei tohiks tagaaknale paigutada. Kui midagi tagaaknale tõesti panema peab, siis pigem pehmeid asju või riideid.

3. REEGLID KABIINIS

Auto kabiinis nagu ka pagasiruumis hoitakse kaupade raskuskese nii madalal kui võimalik. Olenevalt autost, saab auto istmed kokku panna ning see annab kaubale rohkem ruumi. Isegi siis, tuleb raskem kaup asetada millegi vastu, näiteks esiistme vastu.

Objekti või kauba saab näiteks turvavööga kindlalt kinnitada. Lahtised asjad ei tohiks mingil juhul pääseda juhi istme või jalgade alla, takistades piduri või siduripedaali vajutamist. Eriti pudelid ja pallid võivad ohtlikult mööda juhikabiini veerema hakata.

4. TERAVATE ESEMETE PAKKIMINE

Kõikide teravate esemete koht on pakiruumi põrandal. Need pannakse terava otsaga tahapoole. Võtmekimbud ja mündid tasub panna autos olevatesse kinnistesse laegastesse. Õnnetuste hetkel võivad isegi need kahjutuna tunduvad esemed tasku põhjas muutuda ohtlikuks.

5. LEMMIKLOOMA TRANSPORTIMINE

Kahetsusväärselt tihti on koer kas reisija või juhi süles ilma igasuguse kinnituseta, see on risk teiste reisijate jaoks. Looma transportimiseks õige viis on hoida teda sõidu ajal spetsiaalses transpordipuuris või spetsiaalse turvavööga kinnitada, see hoiab ära tõsiseid vigastusi, mis võivad tekkida äkilisel pidurdamisel või järsul pööramisel.

6. ERIKINNITUSTE KASUTAMINE

Igal autojuhil peaks autos olema vajalikud rihmad ja kinnitused kottide ja pakkide kinnitamiseks. Pakkimise jaoks väljamõeldud erilahendused lisavad turvalisust nii kaassõitjatele kui teistele autojuhtidele.

Tänapäeval on selleks erinevaid võimalusi: pakiruumi jagaja, vahesein, turvavõrk, turvakardinad, poomid, relsid, võrgud, plastikust või kangast kastid, mille sisse asju panna. Vahesein kergendab pakkimist kui asjad pannakse kastidesse või kottidesse.

7. KATUSEBOKSI PAKKIMINE

Suusaboksid on pikkusega 100-230 cm ja laiusega 55-90. Maksimaalselt koormatud boks mõjutab oluliselt auto juhitavust järsu pööramise korral. Järsk roolipööre ja valesti pakitud auto võivad kokku põhjustada õnnetuse, auto võib kaotada tasakaalu ja minna ümber.

Vaata üle ka boksi kinnitused, et need ei tuleks sõidu ajal lahti. Autot juhitavus on parem kui pöörad aeglaselt. Maasturi või mahtuniversaali kogukõrgus kasvab palju, nii et parklates tasub olla ettevaatlik.

8. REHVIRÕHU KONTROLLIMINE

Liiga madal rehvirõhk suurendab veeretakistust, rehvide kulumine ja kütusekulu kasvab. Kui rehvirõhk on 0,5 baari soovitatud rõhust madalam suureneb kütusekulu umbes 0,3 liitrit saja kilomeetri kohta. Lisaks väheneb auto juhitavus kui rehvirõhk on liiga madal.

Puhkusereisidel pakitakse autosse sageli oluliselt suurem koorem kui tavaliselt. Raskem auto käitub teistmoodi kui tavalise sõidu ajal.

Enne reisi on põhjust auto kasutusjuhendist kontrollida, kas rehvirõhk vastab koormusele. See parandab liiklusohutust. Lisaks väheneb kütusekulu, vähendab heitmeid ning teeb autosõidu ökonoomsemaks.

Allikas : Suomen Autoliitto. Pilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN