Lähipäevil valitseb horrorilm: tuletame meelde, kuidas libeda ja pimedaga sõita

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Riigi Ilmateenistus teatab, et madalrõhuala laieneb üle Läänemere, tuues lähipäevil kaasa niiskemat ja soojemat õhku. Ilma-ja teeolud halvenevad kiiresti. Sajab ohtlikku jäävihma, teed muutuvad väga libedaks. Liikluses tuleb olla eriti ettevaatlik kõigil liiklejatel.

Kargemat õhku Eesti kohal hoidnud kõrgrõhuala eemaldub Venemaale ning Lääne-Euroopast laieneb alates 26. novembrist madalrõhuala üle Läänemere.

Teed on muutunud erakordselt libedaks, novembrikuule omaselt on valget aega päeval vähe: päike (kui seda on) loojub juba lõunast. Kombo on liiklejatele hirmutav: libedus, pimedus ja kaela langevad sademed, mis nähtavuse kohati nulli viivad.

Pöörise serva mööda saabub niiskem ja soojem õhk ning nii ilma- kui teeolud halvenevad veelgi. Teisipäeva lõunast alates on udu tõttu nähtavus paljudes kohtades raskendatud, osati tibutab ka vihma, mis teepinnad libedaks muudab. Teeilmakeskus andis teada, et tegu on jäätunud uduga, mis on eriti ohtlik.

Eriti väikestel tänavatel, kõrvalteedel ja kõnniteedel, parklates ja parkettkiviga kaetud hoovialadel on ettevaatlik liiklemine kasuks: ootamatu libedus võib jalad alt viia või auto minna külglibisemisse kui kiirus on vale.

Kolmapäeval erakordselt kehvad teeolud

Teisipäeva, 26. novembri hommikupoolikul registreeris PPA ainuüksi Lõuna-Eestis üle 20 teate avariide kohta.  Neist suurem osa on olnud teelt väljasõidud ja tagant otsasõidud.

Lääne-Eestis toimus hommikul üliraske avarii, kus hukkus teelt autoga välja sõitnud naine. Üle Eesti on olnud arvukalt plekimõlkmisi, liikluses on must päev.

Kesknädalal, 27. novembril halveneb olukord veelgi. Öösel on sadu nõrk, kuid udu ning ka jäiteoht suureneb. Hommikul jõuavad merelt saartele vihmapilved ja liiguvad mandrile.

Mandri lääneosas läheb sadu üle vihmaks ja lörtsiks, idaosas lörtsiks ja lumeks. Kesk- ja Ida-Eestis sajab aga kohati ka eriti ohtlikku jäävihma.

Tihedam on homne sadu Põhja-Eestis, lõuna pool on sadu nõrgem. Külmadele teepindadele ladestuv sadu muudab need erakordselt libedaks! Ka nähtavust piirava udu hajumine võib võtta aega. Ettevaatust liikluses!

Märka teehooldusmasinat!

Kõik riigiteede hooldust tegevad ettevõtjad tegelevad libedustõrjega, ent sellele vaatamata võivad teed järsku libedaks muutuda. Seetõttu on õige sõidukiiruse ja sõidustiili valimine eriti oluline.

Lubatud suurim sõidukiirus ei ole liiklejatele kohustuslik. Pimedal ajal ja märjal teel liigeldes tuleb hoida ohutut pikivahet ning vältida ohtlikke manöövreid.

Hooldusmasinate juhid paluvad meie kõikide tähelepanu: nad teevad pikki päevi turvalise liikluse nimel, selleks et hoida meie elusid.

Pane talverehvid autole alla

Kui sa seda veel teinud ei ole, siis praegu on tõesti tagumine aeg autole korralikud talverehvid alla panna: Eestis on kohustuslik kasutada talverehve 1. detsembrist kuni 1. märtsini.

Talverehvide puhul tuleb meeles pidada, et nende mustri jääksügavus peab olema suurem kui 3 millimeetrit, soovitatavalt vähemalt 4-5 millimeetrit. Soovitame talverehve mitte rohkem kui 3 hooaega kasutada.

Siin 10 nippi, kuidas talverehve edukalt vahetada

Planeeri teekonda

Varu sõitmiseks lisaaega, ka lühemate teekondade puhul on paarkümmend minutit abiks. Planeeri oma sõite ja uuri teeolude kohta infot Tarktee portaalist.

Sõidu ajal lülita sisse Waze, kust näed kasutajate jagatud infot ummikute ja intsidentide kohta. Sõida rahulikult, turvalise kiirusega, hoia pikivahet ja jälgi teed. Libedaga vähenda kiirust.

Tuleta meelde talvesõiduvõtted

Liikluses võitjaid ei ole, on ainult sihtpunkti kohale jõudjad. Talvel on nii jalakäijatel, autojuhtidel kui ka ratturitel kõige olulisem talveliiklemise nipp: jää rahulikuks, arvesta teistega, arvesta teeoludega ja oma oskustega.

Tuleta meelde, kuidas libedaga teel püsida

Pikivahe hoidmine talvel

Külglibisemisse sattumine

Kaanepilt: Ylle Tampere. Allikas: Riigi Ilmateenistus, Maanteeamet

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.