Reede, 19. aprill 2024
Venemaa siseministeerium võttis vastu elumuutva otsuse: kõik autode numbriplaadid kiibistatakse ning edaspidi ei jää ükski kiiruseületamine tähelepanuta. Kiipide paigaldamise tehnoloogia tuleb välja mõelda lähiajal, sest muudatus hakkab kehtima juba tänavu.

Venemaa autojuhid hakkavad nööri mööda käima: numbriplaatidele paigaldatav RFID-kiip annab kätte kogu vajaliku info sõiduki ja selle omaniku kohta. Autode kiibistamisest on põhjalikumalt juttu olnud juba 2013. aastal, nüüd on aeg küps idee teoks teha.

Siseministeerium on leidnud rea liitlasi, kes leiavad, et parim lahendus kaoses Venemaa liiklust parandada on anonüümsuse vähendamine. Teadmine, et igal ajahetkel võib politsei kontrollida, kes ja mismoodi on autoga sõitnud ning karistuse väänata, peaks põhjagaasiga ja purjuspäi sõitjaid korrale kutsuma küll.

POLITSEI TÖÖ LIHTSAMAKS

Liikluspolitsei peadirektor Mihhail Tšernikov ütles uudisteagentuurile TASS antud kommentaaris, et uued numbrimärgid teevad lihtsustavad liiklushuligaanide tabamist: “Kiipide kauglugejaid saab paigaldada kiiruskaameratest sõltumatult igale poole. Kaameraga on aga kiiruseületajaid kergem tabada.”

Tšernikov tõi välja veel mitu positiivset muutust, mis kiibistamisega kaasneb:”Tänu uuendusele saame edaspidi kiiremini kätte ka autovargad, sest nad ei saa jääda anonüümseks. Autonoomsed kiibilugejad võimaldavad igal ajahetkel üle kogu Venemaa jälgida autojuhtide liiklemist.”

Росстандарт alustas möödunud aastal uue registrinumbrite süsteemi väljatöötamist. Numbriplaadi suurus ja sellel olevate tähtede ja numbrite kombinatsioon jääb samaks, ent Ühendriikidest ja Jaapanist toodud autode registrinumbrid muutuvad. Ka saavad uue standardi sportautode ja uunikumide numbriplaadid.

ERINUMBREID SAAB OKSJONILT

Olenemata peagi kehtima hakkavast kiibistamise korrast lubab Venemaa liikluspolitsei pealik Tšernikov, et erilisi numbrikombinatsioone saab edaspidigi osta avalikel oksjonidel.

Erilise numbriga sõidukite omanike jaoks ei ole kiipimine seega teab mis suur muudatus, sest varasemalt on nad nagunii silma jäänud. Miks muidu erilist numbrit üldse taotleda!?

RFID KIIP, MIS SEE ON?

Raadiosagedustuvastus (ing.k radio-frequency identification, RFID) on raadiolaineid kasutav tehnoloogia esemete (aga ka elusolendite) märgistamiseks ja nende automaatseks jälgimiseks.

RFID-tehnoloogia kuulub automaatsete identifitseerimissüsteemide kategooriasse, mis võimaldavad objektide automaatset tuvastamist selleks inimressursilist kaasabi vajamata.

Sellesse gruppi kuuluvad ka näiteks biomeetrilised tuvastused nagu sõrmejälje või silma võrkkesta skaneerimine, näotuvastus ja optiline märgituvastus.

Selliste süsteemide puhul tuvastatakse objekt visuaalsete omaduste järgi. RFID abil on võimalik esemeid ja objekte tuvastada väga erinevates ja keerulistes oludes, sealhulgas pole otsenähtavus lugeri ja kiibi vahel oluline.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap] Eestis ei ole avalikult arutletud  liiklushuligaanide korralekutsumise tehniliste lahenduste üle – meie õigusruum seab liiga isiklikuks minemisele piirid. Võrreldes Venemaaga on meil asjad väga hästi nagunii.

Aga. See ei tähenda nagu ei peaks liiklushuligaanide, roolimobiilikute, ülbitsejate jt. midagi ette võtma. Tootjad on pakkunud välja erinevaid lahendusi joodikute ja rooliidiootide takistamiseks: alkolukk, kunstlik “leviauk”, pardakaamerad, GPS-registraatorid jne. Näiteks GPS-registrist on äraütlemata suur abi sõidupäeviku pidamisel.

Venemaa siseministeeriumile võiks väikese vimkaga anda aga soovituse astuda kohe samm rohkem ja kiipida numbriplaadi asemel hoopiski kõik oma kodanikud. Pisike RFID kiip ei sega koduloomade elu, asi see siis inimesele naha alla süstida on! Saaks lisaks roolijoodikutele jalust maha võtta ka niisama purjutajad ja perevägivallatsejad.

Allikas: TASS, pilt: Wiki

KOMMENTEERI SIIN