Neljapäev, 25. aprill 2024
Maailma meedias lööb laineid Nio nutikas elektriauto, mis tarkvarauuenduse ajaks sõitjad pantvangi võttis. Proovisõidu ajal peatus sõiduk keset peatänava ummikut, lasi tuled surnuks ja lukustas kabiiniuksed. Sõitjad pidid üle tunni taluma kaasliiklejate ärritust ning tagantjärele tarkade ilkumist: mis te läksite nuppe näppima?

Kas te kujutate ette olukorda, kus autoga rahulikult sõites ühel hetkel ekraanid pimenevad, tuled kustuvad, uksed lukustuvad ja te istute keset kõige vilkamat liiklust tund või kauem, teadmata, millal autost välja või edasi liikuda saate?

Aga just selline asi juhtus hiljuti Pekingi ühel tiheda liiklusega peatänaval, kus Tesla Hiina rivaaliks nimetatud Nio nutikas elektriauto võttis pantvangi testsõitu teinud juhi ja kõrval istunud ettevõtte esindaja. Sõitjatel ei jäänud muud üle kui taluda olukorda kuni auto oma tarkvarauuendusega ühele poole saab.

Nio esindaja kinnitas vahejuhtumi toimumist möödunud teisipäeval oma Weibo kontol, tuues põhjenduseks asjaolu, et “autojuht tegi teadmatusest terve jada toiminguid, mis aktiveerisid süsteemi uuendamise” Changan Avenüü liiklusummikus.

Sõiduk “pimendas ekraanid, et alustada tarkvarauuendust, mis kestis üle tunni”, selgitab olukorda autosse vangi jäänud tehaseesindaja oma sotsiaalmeediapostituses ja lisab ekraanist tehtud kuvatõmmise. Täpset intsidendi toimumise aega pole võimalik tuvastada, sest seda näha ei ole.

HALB ÕNN

3,8 kilomeetri pikkune Changan Avenüü on Pekingi üks peatänavaid, mille ääres asub hulk valitsusasutusi ja Kommunistliku Partei peakorter. Ummikud on siin tavalised, sest liiklus on tihe. Lähedal on kuulus Tiananmeni väljak ning Hiina keskpank.

Changanil kehtib rida liikluspiiranguid – näiteks ei tohi siit vasakule keerata ega sõita tühja taksoga. Tänav on liiklusele tihti üldse suletud, et turvata avalikke propagandaüritusi või Hiinat külastavaid diplomaate.

Nio elektriautosse lõksu jäänutel ei olnud niisiis just kõige mugavam olla – lisaks sunnitud pimendamisele tuli aru anda üksteise järel peatunud politseipatrullidele, kes käskisid edasi sõita. Olukord oli seda jaburam, et ka akent ei saanud avada, et politseile olukorda selgitada.

Nio palub oma ametlikus teates vabandust liikluse takistamise pärast ning lubab edaspidiste intsidentide vältimiseks tarkvarauuenduse käivitamise loogikat muuta.

ARVAMUSI SEINAST SEINA

Vahejuhtum pälvis tähelepanu ka sotsiaalmeedias, kus tuliselt arutleti selle üle, kes on juhtunus süüdi ning kas poleks saanud ette näha võimalikke inimlikke eksimusi, mis tarkvarauuenduse valel ajal käivitada võivad?

“Kõik mis paistab nutikas, ei pruugi tegelikult nutikas olla,” kirjutab üks Weibo kasutaja. “See on tõsine asi,” kirjutab teine. “Kas insenerid või projektijuht, kes suudab end kasutaja rolli panna, saanuks viga ennetada. Mitte kunagi ei peaks süsteem hakkama sõidu ajal meelde tuletama, et seda on vaja uuendama, riskides, et kasutaja ei saa aru, mida auto tahab.”

Aga oli ka neid, kes asusid autotootja poolele – kes saab olla nii loll, et järjekindlalt vajutab nuppu, mis annab teada, et kohe käivitub tarkvarauuendus. Sõidu ajal!? “Mida saakski üks tootja teha selleks, et kõik lollid oleksid rahul?”

HIINA IME

Neli aastat tagasi Shanghais tegevust alustanud Nio on silma paistnud kiire arenguga – möödunud aastal noteeriti aktsiad New Yorgi börsil.

See äratas tähelepanu ning panigi Niost kui Tesla Hiina rivaalist kõnelema, sest kümne aasta jooksul on Tesla olnud ainus elektriautode tootja, mis NY börsile jõudnud.

Niole pani aluse Li Bin, keda on võrreldud ka Elon Muskiga. Bin teostas lubaduse, 2018. aastal anda kätte 10 000 elektriautot.

Sellega kadus Tesla edumaa, sest möödunud aastal alanud kaubandussõda USA ja Hiina vahel kärpis kõvasti ameerika autotootja tiibu Hiinas.

Nio sai kuulsaks täiselektrilise EP9 sportautoga, 2017. aastal järgnes 7-kohaline täiselektriline kõikjalsõitja ES8. Edasi sihivad hiinlased isejuhtivate sõidukite segmenti ning plaanivad aastal 2020 müügile paisata Nio EVE.

Ehkki ettevõte ametlikult ei kinnita ega lükka ka ümber, oli nimetatud intsidendi puhul kõige tõenäolisemalt tegu populaarse ES8 maasturilaadsega.

Tehisintellekt on nutikas, aga mitte liiga nutikas. Nio veast võiksid õppust võtta ka teised autotootjad, kes oma isemõtlevate ja isejuhtivate sõidukite kallal vaeva näevad.

Uudist vahendas SCMP. Kaanepilt: Nio

KOMMENTEERI SIIN