Saudi Araabia oli siiani ainus riik maailmas, kus naisi võis auto juhtimise eest vangi panna. Mullu septembris andis kroonprints Mohammed bin Salman välja määruse, mis lubab naistel teha autojuhiluba. Määrus jõustub 24. juunil.

Saudi Araabia naisaktivistid on alates üheksakümnendatest üritanud tagasi saada autojuhtimise õigust, mis mullade poolt 1990. aastal surma ähvardusel keelustati. Naiste autojuhtimise keeld mõjub negatiivselt nii majandusele kui riigi kuvandile tervikuna.

MUNASARJAD KUKUVAD KÜLJEST ÄRA!

Paraku on traditsioonid rasked murduma: peamise põhjusena, miks naine ei või rooli minna tõid mullad välja, et mehel oleks piinlik istuda auto kõrvalistmel kui seda juhib naine.

Ka põhjustavat naistele autojuhtimise õiguse andmine senise peremudeli kokkuvarisemist: auto on “meeste värk” ning selle naiste kätte usaldamine õõnestab meeste autoriteeti. Leidus neid, kes väitsid, et auto juhtimine mõjutab naiste viljakust ja kahjustab munasarju.

Sellest, et tänaseni üle kolmandiku saudi naistest töötuna koduseinte vahele on sunnitud, targad raamatud ja moslemivaimulikud muidugi vaikivad. Auto annaks naistele soovimatu vabaduse ja mine tea, ehk tahaks mõni neist kooli ja töölegi minna…

JAANIPÄEVAST ROOLI

Tundub, et mõistuse hääl jääb Saudi Araabias kuigivõrd peale. Alates 24. juunist võivad naised autoga sõita ja minna autokooli juhiluba taotlema. Juhtimisõiguse võib saada alates 18. eluaastast ja õppima peab eraldi naistele mõeldud autokoolides.

Kurioosumina võivad naistele mõeldud autokoolides õpetada vaid naised. Kuna kohapealt kedagi võtta ei ole, tulevad Saudi Araabia tulevasi naisjuhte koolitama sookaaslased, kes on oma juhiloa saanud väljaspool kodumaad.

Õiguse autot juhtida saavad ka need naised, kes keeldudest hoolimata on Saudi Araabiast väljas omale juhiloa teinud – neil tuleb minna autokooli ja läbida sõidueksam, pärast mida nende välismaine juhiluba tunnistatakse Saudi Araabias kehtivaks.

ELAGU MOHAMMED!

Saudi naiste tänu objektiks on 32-aastane kroonprints Mohammed bin Salman, keda nimetatakse selle uuenduse isaks. Prints on tuntud oma radikaalsete tegude poolest – muuhulgas on ta tunnistanud iisraellaste õigust oma maale.

Lisaks on kroonprints lubanud Iraani tuumaprogrammi jätkudes ehitada tuumarelva ka saudidele ning hoidnud vangistuses oma korrumpeerunud pereliikmeid, tõsi, neid nüüd tükkhaaval vangist välja lastes. Põhjuseks siiski maailma luksuslikema vangla lammutamine.

Ehkki Saudi Araabia naised saavad juunist õiguse autot juhtida ja juhiluba teha, jääb neile kehtima rida kitsendusi. Näiteks ei saa nad avada pangakontot, võtta vastu töökohta meessoost isiku nõusolekuta, ilmuda avalikku ruumi abayata jne.

Kroonprints Mohhamed bin Salman on lubanud järk-järgult ekstreemsed keelud ja destruktiivsed ideed kuningriigist välja juurida. Tema suunaks on “mõõdukas avatud islam”, mis peaks riiki juurde tooma nii haritud töökäsi kui investeeringuid.

Auto juhtimise õigus loob saudi naistele võimaluse saada senisest rohkem liikumisvabadust ning ehk (isa, venna, mehe, poja nõusolekul muidugi) leida endale ka sobiv töö.

Allikas: Arabnews, CNN. Kaanepilt: Pixabay

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.