Mopeedi juhtimisõiguse AM-kategooria saavad kõik, kel on olemas mõne muu kategooria juhiluba. AM märge juhiloal peaks lihtsustama väljaspool Euroopa Liitu mopeedi rentimist. Vastav märge tehakse liiklusregistris automaatselt kõigile juhtimisõigusega isikutele kuid enne reisile minekut tuleks juhiluba uuendada… ja mopeediga sõitma õppida.

Maanteeamet andis teada, et alates 02.06.2020 kantakse juhiloale ja esmasele juhiloale AM-kategooria ehk mopeedi juhtimisõigus automaatselt ilma vajalike eksamiteta neile, kellel mõne muu kategooria juhtimisõigus juba olemas on.

Kuigi kehtiv liiklusseadus võimaldab juba praegu mistahes mootorsõiduki juhtimisõiguse puhul AM-kategooria sõidukit juhtida, ei saa Eesti juhiloaga isikud väljaspool Euroopa Liitu tihtipeale mopeedi rentida kuna juhiloal ei ole vastavat AM-kategooria juhtimisõiguse märget.

AM-kategooria juhtimisõigust kinnitav märge tehakse liiklusregistris korraga kõigile juhtimisõigusega isikutele. Selle märke saamiseks juhiloale tuleb dokument vahetada.

Juhiloa vahetamine pole kohustus kuna Euroopa Liidus ja Eesti-siseselt saab mopeediga sõita vastava märketa juhiloal – seaduse järgi võib kehtiva juhtimisõigusega sõita ka AM kategooria sõidukiga. Aga enne kui mopeedil hääled sisse panna, tuleks sellega sõitma õppida või oma oskusi lihvida. 

Allikas: PPA
Kes võivad AM-kategooria mootorsõidukit juhtida?

AM-kategooria mootorsõidukit võivad juhtida kõik kehtiva juhtimisõigusega isikud ning need, kes on sündinud enne 1993. aasta 1. jaanuari ega oma muu kategooria juhtimisõigust.

Teisisõnu võivad mopeedi selga istuda kõik, kes on vanemad kui 27 eluaastat, ka need, kellel juhtimisõigust ei ole. Soovitav on liiklusseadust tundmata mootorsõiduki sadulasse mitte istuda vaid läbida vastav õpe, et oleks võimalik turvaliselt liikluses osaleda.

Allikas: PPA
AM-kategooria juhtimisõiguse märkimine juhiloale

Kui mis tahes mootorsõiduki kategooria juhtimisõigus on saadud enne 19.01.2013, siis AM-kategooria esmaselt saadud kuupäevaks on 19.01.2013.

Kui mis tahes mootorsõiduki kategooria juhtimisõigus on saadud alates 19.01.2013, siis märgitakse esimeseks AM-kategooria õiguse saamiseks vastava kategooria omistamise kuupäev.

Kui juhiloale on märgitud mitme kategooria juhtimisõigus, siis AM-kategooria esmaselt saadud kuupäevaks on kõige varasemalt saadud kategooria kuupäev (mitte varem kui 19.01.2013).

Allikas: PPA

Mopeedautoga liiklemine on omaette teema: tõenäoliselt täiendatakse liiklusseadust osas, mis AM-kategooria omanikel on siiani lubanud ka mopeedautoga kulgeda. 

Loe siit, miks pead autokoolis ise tubli olema

Kaanepilt: Ylle Tampere

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.