Reede, 19. aprill 2024
Eesti Liikluskindlustuse Fondi liikluskindlustuse statistikast selgub, et kõrgeima kahjutihedusega auto meie teedel on BMW. Kõige vähem intsidente on Lada ja Suzuki sõiduautodega. Enim kindlustatud sõiduauto Eestis on Volkswagen. Õnnetustesse satuvad teatud marki sõidukid juhtide riskikäitumise tõttu.

Eri markide kahjutihedus ehk kindlustusjuhtumite arv saja kindlustatu kohta leitakse meetodiga, kus juhtumite arv jagatakse kindlustusaastatega ja korrutatakse loetavuse huvides sajaga. Sel viisil on andmed võrreldavad ja ei sõltu sõidukite erinevast menukusest.

Iga saja kindlustuslepinguga sõiduauto kohta viiega põhjustatakse aasta jooksul liiklusõnnetus ehk kõikide liikluskindlustatud sõidukite seas põhjustatakse iga 20. sõiduautoga aasta jooksul liiklusõnnetus.

[dropcap]”PAHAD POISID” [/dropcap]Enamlevinud sõiduauto markidest oli möödunud aastal kõrgeima kahjutihedusega BMW, saja liikluses osalenud BMW kohta põhjustati liikluskindlustusjuhtumi 7 sõidukiga, ehk iga neljateistkümnenda BMW-ga põhjustati aasta jooksul liiklusõnnetus.

Väga kõrge kahjutihedusega paistavad silma ka Lexus ja Land Rover. Markide kahjutiheduse esikümnest leiab veel Mercedese, Mazda, Subaru, Jeebi, Porsche, Honda ja Chrysleri.

Uuematest vähemlevinud markidest tõusis möödunud aastal esile luksus-elektriauto Tesla. 49 Eestis kindlustatud Tesla kohta põhjustati 7-ga liiklusõnnetus. Teisisõnu, seitsmendik Tesla-juhtidest on olnud osalised liiklusõnnetuses.

Kõik statistikas kajastatud automargid võimaldavad teedel ja tänavatel turvaliselt liigelda. Enamuse ohtlikkuse edetabeli moodustavate sõidukimarkide võimsus on keskmisest kõrgem, mis annab kinnitust, et kõrgema riskikäitumisega sõidukijuhid eelistavad tavaliselt võimsamaid autosid.

[dropcap]”POPID POISID” [/dropcap]LKF liikluskindlustuse statistikast võib välja lugeda, et kõige populaarsem sõiduauto mark viimasel kümnel aastal on olnud Volkswagen.

Seda marki sõidukite tipphetk oli aastal 2014, kui neid vuras Eesti teedel pea 110 000, viimasel paaril aastal on liikluses osalevate Volkswageni sõiduautode arv olnud kaheksakümne tuhande ringis.

Aastatel 2009 – 2015 oli liikluskindlustuse järgi populaarsuselt teine sõiduauto Audi, kuid eelmisel aastal kindlustati Toyotasid Audidest napilt rohkem.

Kümne aasta jooksul on kõige kiiremini kasvanud Toyota, Škoda ja Volvo marki sõidukite arvukus liikluses, võrreldes 2007.a on praeguseks umbes 15 tuhat sõidukit rohkem.

Opel, VAZ ja Ford on liikluskindlustatud sõidukimarkide edetabelis läbi teinud suurima languse. Võrreldes kümne aasta taguse ajaga on nende markide arvukus liikluses vähenenud üle 10 tuhande sõiduauto võrra.

Sõiduautomarkide detailsema statistika leiab siit

[dropcap]! [/dropcap]Liikluskindlustuse kindlustusjuhtumite andmed pärinevad Eesti liikluskindlustuse registrist ja ei sisalda vabatahtliku sõidukikindlustuse (kaskokindlustuse) juhtumeid.

LKF on liikluskindlustuse seaduse alusel kindlustusandjate poolt asutatud ühing, mille peamine ülesanne on täita liikluskindlustuse garantiifondi rolli ja ning hallata liikluskindlustuse registrit.

LKF hüvitab kindlustamata või tundmatuks jäänud sõidukiga tekitatud kahjud. LKF on lüli liikluskindlustuse rahvusvahelises võrgustikus, täites nii Euroopa Liidu nõuetest tulenevat teabekeskuse ja hüvitusorgani rolli kui ka rahvusliku büroo rolli Rohelise Kaardi süsteemis. LKF-i juures tegutseb ka liikluskindlustuse lepitusorgan.

Kõik statistikas kajastatud automargid võimaldavad ühtemoodi turvaliselt teedel ja tänavatel liigelda. Ühe või teise sõiduauto margi kahjutiheduse kõrgem väärtus ei viita antud marki sõiduki ebaturvalisusele, vaid pigem sellele, et teatud tüüpi riskikäitumisega sõidukijuhid eelistavad ühte või teist marki sõidukeid.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Seda statistikat võib vaadata ka veidi teise nurga alt: head autod muudavad meid mugavamateks ja hajutavad tähelepanu. Mitmed uuringud on välja toonud selle, et mida mugavam ja nutikam auto, seda rohkem loodavad juhid masina võimekusele kriisiolukordi ennetada.

See, et BMW on n-ö kahjumlikum kui muud, tuleneb tõenäoliselt asjaolust, et vanad (ja võimsas) bemmid on noorte seas hinnatud liikurvahendid ning jällegi – statistika – mis ütleb, et noored võtavad rohkem riske jne. Oleme neil teemadel Acceleristas läbi aegade päris palju kirjutanud. Üks on selge, hea auto ei võta vastutust lolli juhi eest ning margi kahjutiheduse põhjuseks on ikka ja ainult tähelepanematu juht.

Mis üllatav, on Tesla sattumine “pahade poiste” pingeritta. Võiks ju arvata, et Tesla juhid on tsiviliseeritumad, ikkagi uus normaalsem maailm, ja nii. Grupis “Elektriautod Eestis” juba tõstatuski kerge arutelu, kus Tesla-omanikud kahtlevad statistikas, matemaatikud aga tõdevad, et kõik on tõsi: “Arvestades et viimase ca 8 kuu jooksul on 2 laksuga Teslat “tavalisse” varuosapoodi ära eksinud, siis võiks öelda et statistika on üsna täpne.”

Statistika, sina imeline loom – kuidas ka ei vaataks, imet saab alati näha, ja igaühe jaoks on see ime isesugune. Ostke ikka häid autosid, aga sõitke paremini lihtsalt, eks.

Allikas ja meedia: Eesti Liikluskindlustuse Fond. Kaanepilt: saate “Kaasus” salvestus

KOMMENTEERI SIIN