Teisipäev, 16. aprill 2024
Lennureis koos lapsega pole lihtne ettevõtmine ei lapsevanemale, väikesele ilmakodanikule ega ka kaasreisijatele. Täiskasvanud saavad palju ära teha, et lend kõigile mõnusalt kulgeks. Jagame allpool mõne nipi, kuidas lapsega lennates ennetada tüüpilisi probleeme.

Igal lapsevanemal või lapsega koos reisival täiskasvanul tuleb meeles pidada, et väikese inimese heaolu eest ei vastuta lennuki personal ega kaasreisijad. Iga lennureisija kohustus on jälgida, et tema asjad, lapsed, meeleolu jms ei häiriks kaasreisijaid. Lennuki sõitjateruumis on enamasti üpris kitsas, lennureis on mitmes mõttes ebamugav kõigi jaoks, seega austust kaasreisijate vastu!

lennureis beebi

[dropcap]ETTEVALMISTUS [/dropcap]Võta väikelapse jaoks kaasa meisterdamisvahendeid, joonistusplokk ja  -pliiatsid, mõni jõnglasele armas mänguasi, kaelapadi ja tekike, või midagi, mis võimaldaks väikesel inimesel end unele sättida. Oluline, et lapsel ei hakkaks reisi ajal igav, ja ta liiga ära ei väsiks. Sest kui nii juhtub, on tulemuseks jonn ja nutujoru. See omakorda võib lähemad kaasreisijad kurjameelseks muuta.

Sülelapsega reisimine erineb mudilasega lendamisest: enamasti on sülelaps ema või isaga samal kohal, n-ö tasuta reisija ning tema eest hoolitsemine toimub nii, nagu sa seda koduski teeksid.

Imetaval emal tasuks enne lendu reisipersonaliga läbi rääkida, kus on kõige mugavam last toita – suures lennukis on mõnikord selleks olemas eraldi mugav ruum. Kui pead last imetama oma kohal, taga endale ja tillukesele ilmakodanikule privaatsus. Netist võib leida nn. reisilina, millega end kaasreisijatest mõnusalt eraldada.

Kui lennureis koos lapsega pole su elu tavapärane osa, siis võid helistada/kirjutada ka oma reisibüroole või lennufirmale ning järgi uurida, millised on nende soovitused lapsega reisimisel. Lennuprofessionaalide suur kogemus on abiks muretsemise ja mõttetute pingete mahavõtmisel, kohe päris kindlasti!

Lastega peredele suunatud teenused ja piirangud on enamasti lennufirmadel ühesugused. Näiteks Finnairi lendudel võivad oma kohal istuvad lapsed kaasa võtta sama palju pagasit kui täiskasvanud. Reisipagasile lisaks võib kaasas olla kokkupandav lapsevanker ja turvahäll.

[dropcap]LENNUKISSE SISENEMINE [/dropcap]Lennujaama tasub tulla aegsasti ja chek-in’i jaoks on hea võtta piisavalt aega. Lastega pered pääsevad tavaliselt lennukisse esimestena. Sellega kindlustatakse, et lapsed saavad rahulikult oma kohtadele minna.

Väravapersonal kutsub lastega pered esimesena lennukisse, et nad pääseksid istuma enne kui ärireisijad, kellel on kiire ning ka ülejäänud reisijad saaksid rahulikult oma kohtadele minna. Nii pole ohtu, et lapsed, kes lõputult toimuva üle imestavad, jääksid kiirustavatele täiskasvanutele jalgu. Kui lapsed saavad esimesena kohtadele, on neil põnevust ja vaatamist rohkem ja aega eelseisvaga kohaneda.

[dropcap]TEGEVUSED LENNU AJAL [/dropcap]Enamasti pakuvad lennufirmad lastele pikematel lendudel mingit tegevust – tuuakse joonistustarbed, pehme loomake või antakse kätte nuhvel, millest multikaid vaadata.

Siiski on hea, kui lennuks on ka ise veidi valmistutud ning võetud kaasa tegeluseks sobivaid vahendeid. Siinkohal soovitavad professionaalsed lennuteenindajad loobuda igapäevastest ekraanikasutamise piirangutest ning võtta väikelapsele kaasa tahvelarvuti ja kõrvaklapid, mis võimaldavad väsimuse ja trotsi korral tähelepanu kiirelt ümber lülitada ja tüli vaigistada.

Lapse vaigistamiseks tal mööda lennukit joosta lastes ei ole lubatud. Turbulents võib ootamatult üllatada iga hetk, sellepärast palutakse kõikidel reisijatel istuda kogu lennu vältel turvavööga kinnitatuna. Lastele on sealjuures eraldi turvavööd, mille pardateenindaja õigesti kinnitada aitab.

Nüüd kujutage ette, et laps roinab rõõmsalt mööda vahekäiku ning lennuteele jääb ootamatu õhuauk – väike inimene võib üsna pisikesest raputusest saada suure trauma. Seega peab laps lennukis omal kohal istuma ja olema kinnitatud samamoodi nagu teised reisijad.

Ja pealegi – isa ja ema on lapse silmis väga toredad, kui nad leiutavad põnevaid tegevusi. Reis kulgeb üheskoos lõbusalt ja jonn ei tule peale. Te võite üheskoos joonistada, mängida mõnd lauamängu, lugeda või kasvõi üksteisele grimmivärvidega vahvaid nägusid joonistada. Peaasi, et kõigil (ka kaasreisijatel) on mõnus olla!

[dropcap]TOIT [/dropcap]Tasub lennufirmast uurida, millised on reeglid väikelastele kaasavõetava toidu osas. Finnair lubab alla 2-aastastele toitu kaasa võtta rohkem kui tavalised vedelikupiirangud ette näevad. Kui lennu ajal pakutakse toitu, siis pakutakse lastele sama toitu nagu täiskasvanutele, mõnikord ka viinereid ja kartuliputru. Lendudele, kus üldist toitlustamist ei toimu, on võimalik eelnevalt menüüst valik teha ja toidud ette tellida.

Sülelastele tavaliselt lennu ajal toitu ei pakuta ning enamus lennufirmasid lubavad alla 2-aastastele oma toidu kaasa võtta. Võib juhtuda, et turvakontrollis peab täiskasvanu lapse toitu maitsma, et turvalisuse eest vastutav ametnik saaks olla kindel, et tegemist on ikka lastetoiduga.

[dropcap]TÕUS JA MAANDUMINE [/dropcap]Lennuki õhkutõusu ja maandumise ajal laste kõrvade lukkuminemise vältimiseks tasub abi küsida lennuki personalilt: nad näitavad paar lihtsat harjutust, millest võib abi olla.

Lastele meeldivad ka nn. Miki-Hiire kõrvad. Nende tegemiseks paneb pardateenindaja kahe papptopsi sisse sooja veega märjaks tehtud taskurätikud ja asetab topsid lapse kõrvadele. Finnairi lendudel on “Miki-Hiir” suureks abiks laste lennukogemuse parandamisel ning aitab valusate lukus kõrvade vastu.

lennureis-salong

[dropcap]KAASREISIJA NIPID [/dropcap]Kaasreisijana on sul alati võimalus lennukis olevatesse lastesse tähelepanelikult suhtuda ning aidata omalt poolt kaasa, et lennureis kulgeks mõnusalt. Enne, kui asud võõra lapsega vestlema või pakud talle kommi või näksimist, küsi lapsevanematelt selleks luba. Võib juhtuda, et saad endale uued toredad tuttavad!

Kui võõrad lapsed ja nendega suhtlemine ei ole sinu esimene valik lennukis, siis  püüa end kaasreisijana asetada ka lapsevanema olukorda – ta ei võta ju meelega reisile jonnivat last ning enamus meist proovib endast anda parima, et väike ilmakodanik lärmi ei lööks ja õnnetu oleks.

Lennureis, kus pole ühtegi alla 14-aastast last, on praegu võimalik maailmas vaid eralennukitega või mõne üksiku lennufirma valitud lennul. Last ei saa puuri kinni panna ega jätta tähelepanuta tema valutavaid kõrvu või lennuhirmu, sellega tuleb tegeleda võimalikult ruttu ja professionaalselt. Kaasreisijatel peaks jätkuma kannatlikkust ning mõistvust, veel parem, kui avatud ja abivalmis meelt.

Allikas: Finnair lennuteenus, tõlge: Marika Metsala. Fotod: Pexels, Pixabay, Y. Rajasaar

Lendamise ABC: seljata teadlikult lennuhirm nende põhiteadmiste abil!

KOMMENTEERI SIIN