Laupäev, 4. veebruar 2023
Eesti-Venemaa piiriületuse kohta liigub mitmeid linnalegende, millest enamus ei vasta tõele. Järgnevalt anname kuus lihtsat soovitust, kuidas üle piiri võimalikult muretult liikuda.

Venemaa piiriületust ümbritsevad mitmed hirmu- ja kuulujutud, millel kunagi ehk oligi tõepõhi all ent mis ei vasta ammu enam tõele. Probleemide kartuses ja eelarvamuste tõttu jäetakse aga naaberriik tänagi võimaliku reisisihtkohana sageli plaanidest välja.

Üldlevinud arvamus on, et Ivangorodi-Narva piiril on järjekorrad mitmetunnised ning ekslikult arvatakse, et see teeb kogu piiri ületamise protsessi aeganõudvaks ja tüütuks ning näpistab puhkust lühemaks. Ka Venemaa viisa taotlemine tundub hirmutavalt keerulisena.

SAA VENEMAA HIRMUST ÜLE: PETERBURI ON KÄEULATUSES!

Loomulikult sõltub ootejärjekord piiri tööst kuid selleks, et reis kulgeks mugavalt ja kiirelt, saab iga reisija ka oma panuse anda.

Üks mugavamaid ja ka kiiremaid mooduseid reisida Venemaale, on teha seda bussiga. Jagamegi paar näpunäidet, mida bussiga piiriületusel Venemaale ja Venemaalt tagasi Eestisse tulles kasutada ning kuidas Venemaa viisa probleemivabalt vormistada.

1. Pikad piiriületuse ootejärjekorrad on suust suhu liikuv linnalegend

Kui valida reisimiseks ühistransport, siis pikk ootejärjekord piiril on tänapäeval pigem erand kui reegel. Suurtele bussifirmadele kehtib piiril rida eeliseid.

Näiteks Lux Expressi bussid läbivad Eesti-Vene piiri eelisjärjekorras ja bussigraafikud on koostatud nii, et piiri ületamise aeg on arvestatud sõiduaja hulka – reisija ei pea muretsema võimaliku hilinemise või bussireisi venimise pärast, kui ei teki just ettenägematuid olukordi.

2. Kiire piiriületus sõltub kõikide reisijate koostööst

Reisi alustades mõtle läbi, millised asjad pakkida käsipagasisse. Kindlasti peaks käsipagasis olema piiriületuseks vajalik dokument ehk pass. Piirile jõudes võta pass juba aegsasti kotist välja ja ava õigelt kohalt.

Selline ettevalmistus tundub väikese aja kokkuhoiuna ent kui kogu buss selliseid pisiasju meeles peab, säästab see kokku palju aega.

Peale passiga vehkimise on vajalik ka enne piiriületust täita migratsioonikaart (mõlemalt poolt). Kui seda teha piiripunktis, siis võib järjekorralt saada kolakat. Kui sõita omapead, siis võiks olla väljaprinditud olekus ka reisikindlustus. Ilma selleta nagunii ei saa midagi (viisat), aga mõnikord tahavad vene piirivalvurid piiril seda kaeda

3. Lastega reisijatel tasub arvestada piiri ületamise aja sobivust

Kuna piirikontrolli läbimiseks tuleb reisijatel bussist väljuda, tasub reisi planeerides tähelepanu pöörata pisiperele, sest piiriületus, eriti öine võib tekitada liigset stressi.

Kindlasti tasub läbi mõelda soovitud reisi ajaline sobivus, et piiri ületamise aeg oleks lapse unerežiimiga võimalikult hästi kooskõlas.

4. Dokumendikontroll toimub nii bussis sees kui ka piirihoones

Külmal ajal riietu bussis sobivalt, võttes arvesse, et sõidukist tuleb piiriületusel väljuda. Ka piirivalve hoones võib talvisel ajal olla jahe.

Venemaa poolel tuleb sõidukist, sh bussist väljuda kogu oma kolaga. Seega pole mõtet endale kaasa pakkida kogu elu, a’la kohver kaaluga 200 kilogrammi. Mida väiksem pagas, seda mõnusam on end ette näidata.

5. Piiriületusel jälgi bussijuhi ja piiritöötajate juhiseid

Nii Eesti-Vene kui ka Vene-Eesti suunal kontrollitakse kõikide reisijate dokumente kahel korral – Eesti kui ka Vene piiritsoonis. Iga reisija passi kontrollitakse eraldi.

Piiritöötajad võivad esitada täiendavaid küsimusi teie reisi lõppsihtkoha, eesmärgi kui ka pagasis leiduva kohta.

Sellest ei tasu olla alarmeeritud ega häiritud – selline on tavaline rutiinprotseduur, mis on kõigi turvalisuse tagamise huvides. Arvesta, et piiripunktis ei ole lubatud suitsetada, filmida, pildistada ega mobiiltelefone kasutada.

6. Venemaa viisa saamine on lihtne

Venemaa viisa taotlemine tundub paljudele e​estlastele keeruline, kuid seegi aeg on ammu möödas. Venemaa viisa vormistamist pakuvad suuremad reisibürood ning ka bussifirma.

Tallinna bussijaamas asub Lux Expressi klienditeeninduses eraldi Venemaa viisa vormistamise kassa ning viisa vormistamiseks on võimalik kasutada ka kullerteenust – vaja läheb vaid kehtivat passi ja passipilti. Viisateenuseid pakub Tallinna bussijaamas T Grupp AS.

Bussifirma julgustab ja ärgitab ette võtma bussireisi Venemaale. Tohutult palju kultuuri ootab avastamist ning piiriületamine ja viisa saamine ei tohiks kindlasti olla reisijat tagasi hoidev tegur.

Lisaks Peterburile võid minna Venemaa avarustesse kasvõi vanu lennujaamu uudistama

Allikas: Lux Express. Video ja pildid: Sten Ottep

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.