Kolmapäev, 24. aprill 2024
Tallinna lennujaama läbis mullu detsembris 30 151 reisijat, aastas teenindati üle 800 000 lendaja ja 2020. aasta lõppes optimistlikuma noodiga, sest lennufirmad teevad julgemalt lennuplaane. Nii võib loota, et tunneli lõpust paistab peagi helesinist taevast.

Detsembris läbis Tallinna lennujaama 30 151 reisijat, mida on 77% vähem kui mullu samal ajal. Jõulude eel võis märgata reisijate arvu suurenemist – naasti pühadeks kodumaale. Detsembrikuu lendude keskmine täituvus oli 35%.

Uustulnuk siseliinil, Brüssel ja Meie Oma Xfly

Regulaarlennud toimusid jõulukuul kahel sise- ja 13 rahvusvahelisel liinil, millest kõige enam lennati Frankfurdi ja Riia liinidel. Võrreldes novembriga lisandus üks otseliin Brüsselisse.

Detsembri keskel tuli teade lennupiirangute kadumisest, pärast mida on operaatorid aktiivsemalt hakanud üles panema regulaarlendude plaane. Lootust on, et olulised sihtkohad avanevad peagi.

21. detsembril alustas Kuressaare-Tallinn lennuliini teenindamist uustulnuk, lennufirma NyxAir. Hea uudis neile, kes on oodanud suuremat ja mugavamat lennukit, mis pealinna Eesti suurima saarega ühendaks.

Detsembri viimasel päeval teatasid Eesti Nordic Aviation Group (Nordica) ja Poola riiklik lennufirma LOT Polish Airlines, et jõudsid peale pikki läbirääkimisi kokkuleppele ühise tütarettevõtte Xfly omandistruktuuri muutuses.

Sõlmitud lepingu kohaselt omandab Nordica LOTi 49-protsendilise osaluse lennuettevõttes Xfly ja on seejärel firma ainuomanik. Kommertskoostöö Nordica ja LOTi vahel jätkub. Xfly omandamine on üks tingimustest, mida meie riiklik lennufirma täitma pidi, et olla riigiabikõlbulik. Erakorralise riigiabipaketi suurus oli 30 mln eurot.

Tunneli lõpus paistab tükike helesinist taevast

Euroopas näitab pandeemia esimesi stabilseerumise märke ning lootus lennuliinide avanemisele on kasvanud – reisida tuleb siiski teadlikult, viies end kurssi sihtriigi nõuete ja piirangutega.

2020. aasta lõpu seisuga teostab Tallinna lennujaamast lende kokku 10 lennufirmat. Aasta lõikes oli teenindas ja lendas kõige rohkem lätlaste Air Baltic (27%), odavlennufirmade osakaal oli kokku 21%.

2020. aastal läbis meie suurimat lennujaama kokku 863 585 reisijat, pool neist jaanuaris-veebruaris. Viimati oli nii vaikne lennujaamas 2003. aastal. Võrreldes tunamullusega kukkusid teenindusmahud 74%.

Kuna reisilennud moodustavad vaid osa kõikidest lennuoperatsioonidest, siis lendude arv on muutunud vähem kui reisijate hulk. Kokku tehti 2020. aastal ligi 23 000 lennuoperatsiooni, mis moodustab 2019. aasta tasemest 48%.

Nagu varasemalt veeti valdav osa kaupadest integraatorfirmade kaudu (DHL, TNT, UPS) ja lennukitega veetud kaubamahud varasemaga aastaga võrreldes oluliselt ei muutunud.

Regulaarlendude vähenemise tõttu kukkus universaalse postiteenuse kaudu saadetavate kaupade maht, ja jäi 16% 2019. aasta mahtudele alla.

Ent nagu öeldud, paistab tunneli lõpus natuke helesinist taevast – inimkond õpib uue viirusega koos elama ega paanitse enam üle, mõistlike piirangutega on teatud mahus oluliste reiside tegemine siiski võimalik.

Allikas: Tallinna lennujaama pressiosakond, XFly

KOMMENTEERI SIIN