Neljapäev, 5. oktoober 2023
Läti lennufirma airBaltic värvis ühe oma uutest Airbus A220-300 lennukitest Eesti lipuvärvidesse, et tähistada tublisid töötulemusi Maarjamaal. Tallinn on Riia kõrval tõusnud airBalticu tähtsuselt teiseks sõlmpunktiks.

Äsja sai Magnetic MRO-s uhke sini-must-valge värvikuue airBalticu Airbus A220-300, millega Läti lennufirma tähistab oma suurepäraseid tulemusi Eestis: vähemalt öeldakse nii pressiteates.

Tallinn on tähtsuselt teine sõlmjaam

Tallinnast on saanud airBalticu lennukitele teine kodu ning siit väljub 12 otselendu eri sihtkohtadesse. Neid lisandub järjest vastavalt sellele, kuidas kasvab nõudlus.

Läti lennufirma tõusis hiljaaegu Tallinna Lennujaama suurimaks vedajaks. Jaanuarist aprillini lennutati siit 210 000 reisijat sihtkohta.

Seda on 31% rohkem kui mullu samal ajal. Eestist lennatakse airBalticuga nii Lähis-Itta kui Venemaale, AÜE-sse kui ka Skandinaaviasse.

Eestlaste jaoks on airBalticul olnud mitu eelist: uued, avarad ja mugavad lennukid, odavad piletihinnad, suur valik lennusihtkohti kas otse või läbi Riia.

Rahvuslik lennufirma Nordica, mis parasjagu otsi kokku tõmbab, positsioneeris end pigem äriklassi vedajana, airBaltic aga ei tee saladust, et tavaklassis ei paku nad peale istekoha suurt midagi, kõik soovitu tuleb juurde osta; äriklass on neil aga päris kõrgel tasemel. See ärimudel on lätlastele edu toonud.

Eesti lipuvärvid lätlaste abiga pilvisse

Seda, kas Nordica kaubamärk koos sinivalgete värvidega jääb või kaob, me täna ei tea. Lätlased on aga omal moel sini-must-valget tühimikku täitmas ning maalinud Eesti auks ja meie rõõmuks ühe oma uutest laineritest isamaalisse rüüsse. “Eesti lennuk” kannab registreerimismärki YL-CSJ ja selle nimeks on… üllatus, üllatus!… Tallinn.

Lipuvärvide traditsioon sai alguse Läti sajandal juubelisünnipäeval, mil MRO-s üks uutest Airbus’idest puna-valge kleidi sai. 

airBalticu tegevjuht Martin Gauss sõnas, et näeb Eesti turul järjest kasvavat nõudlust ning reisijate arvu tõusu kuust-kuusse:

“Meie meeskond on sügavalt liigutatud võimalusest teha Eesti reisijatele üks tähenduslik kink. Paneme Eesti nime üle ilma särama: sini-must-valge lipp lehvib uhkelt kõrgel pilvede kohal!”

Rihards Priedkalns, Magnetic MRO lennukite värviosakonna juht lisab, et nendegi jaoks on olnud airBalticu uute Airbus’ide lipuvärvidesse rüütamine toredaks väljakutseks:

“Meil on au, et airBaltic valis just MRO välja oma lennukit Eesti lipuvärvidesse rüütama. Eesti ettevõttena on meil põhjust oma töö üle uhkust tunda ning panna kõiki pöörama pilke ülespoole, kui sini-must-valge lind pilvede kohal lendab.

Airbusi sini-must-valge kuue maalimisega olid ametis 15 värvijat, kellel tulemuse saavutamiseks kulus 1000 töötundi.

Ühtekokku läks vaja 250 liitrit kruntvärvi, põhivärve ja lakki, et katta lennuk 120 mikronise (0.12 mm) ühtlase värvikihiga.

Kui veel Leedu ka oma lipu saaks…

airBalticu eesmärk on tõusta Baltimaade suurimaks vedajaks ning tänase seisuga on neil see ka õnnestunud. Kui nüüd veel ühe lennuki ka Leedu lipuvärvesse saaks, võiks öelda, et eesmärk on täidetud: kõigi kolme riigi lipud lehvivad ka pilvede kohal.

Läti lennufirma on esimene maailmas, kes kogu oma lennukipargi viib üle uutele Airbus A220-300 lennukitele ja sealjuures muutub tõenäoliselt ka üheks “rohelisemaks” lennuettevõtteks Euroopas.

Uued Airbusid aitavad CO2 ja NOx heitmeid vähendada vähemalt viiendiku ning pakuvad sealjuures olulist kütusesäästu.

Nende valmistamiseks on kasutatud komposiitmaterjale, mis vähendavad lennuki kaalu. Kuniks taevasse ei ilmu hübriidlennukid, on lätlased igal juhul kenasti plusspoolel.

Allikas ja fotod: airBaltic

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.