Reede, 19. aprill 2024
85 aastat tagasi, 30. märtsil 1934 tegi oma esmalennu Sikorsky S-42, vene-ukraina päritolu geniaalse lennukikonstruktori Igor Sikorski projekteeritud suur neljamootoriline reisi-vesilennuk.

KELLE OMA ON SIKORSKI?

Igor Sikorski sündis 25. mail 1889. aastal Ukrainas, Kiievis ja suri 26. oktoobril 1972 Eastonis, Connecticutis, oli vene-ukraina-poola päritolu Vene ja USA lennunduspioneer ning lennukite ja helikopterite konstruktor. Ta emigreeris Ameerikasse 1919 ning jätkas seal oma tööd.

Sikorskit on “enda omaks” pidanud nii venelased (alustas tööd juba tsaariajal) kui ka ameeriklased. Üks tema lennukitest, maailma suurim Ilja Muromets jääb Vene impeeriumi-aegadesse ning selle põhjal on venelased lugenud ta omade sekka.

Olgu kuidas on, Oktoobrirevolutsiooni eest Ühendriikidesse pagenud Sikorski on üks lennukiinseneridest, kelle lahendusi on nimetatud geniaalseteks ja teedrajavateks ning peetud lennunduse arengu seisukohalt olulisteks.

Keelemängu ka – eesti keeles võib liinilennuki kohta öelda ka lainer. Sikorski loodud reisi-vesilennuk Sikorsky S-42 on üks neist sõiduvahenditest, mida võikski laineriks pidada, selle sõna vesise kuma pärast – lennuk, mis veidi künnab ka laineid. Lainer!

LENDAS KA ÜLE OOKEANI

Niisiis, S-42 lainer oli võimeline pardale võtma kuni 37 reisijat ning selle lennuulatus oli üle 3000 kilomeetri, mis võimaldas ette võtta ka ookeanitaguseid reise.

Mõlemad nimetatud näitajatest – nii lennuulatus kui korraga veetav reisijate hulk – olid oma ajast pikalt ees, mistõttu S-42 sai üsna pea enda nimele nii mitmedki rekordid.

Kuna 85 aastat tagasi nappis maailmas korralikke pikki kõvakattega lennuvälju, oli Sikorsky S-42 loodud vesilennukina, kus suurusest tingituna polnud vees mitte pontoonid, vaid kogu kere alumine osa, mis oli kujundatud paadina.

Kuna lennuk oli oma ajast ja ajastu vajadustest selgelt ees, oli nõudlus selle järele väike ning PanAm tellis oma pikamaaliinidele vaid 10 seda marki lennukit. Kahjuks ei ole ükski Sikorsky S-42 laineritest tänaseni säilinud.

Allikas: clipperflyingboats, Valdo Praust

KOMMENTEERI SIIN