Laupäev, 20. aprill 2024
Koolivaheaja lõpp küll paistab, aga ühele ägedale autoreisile koos lastega jõuab veel küll! Kroonviirus on elu korralikult pea peale keeranud, aga kui teatud asju arvesse võtta, pole teekonnal suurt haigusriski karta. Mugavaks reisimiseks tuleks siiski ettevalmistusi teha.

Pole mingit kahtlust, et koroonapandeemia möödudes polegi maailm enam endine. Üks muutus – ja tegelikult ju positiivne – on autoreiside kasvav populaarsus.

Kuna lennuühendused piiratud ja suure bussiga pikale reisile minemine ei tundu nii atraktiivne, siis suunduvad paljud Eesti pered seiklema neljal rattal.

Siin on üks suur “aga”. Väikesed autod on igapäevakasutusse ja linnatänavatel liikumiseks piisavalt praktilised, kuid pikematel reisidel, eriti, kui tagumisel istmel tahavad mugavalt istuda kaks või isegi kolm last, tuleks võtta suurem pereauto.

Seda mõistavad ka autotootjad, kes pakuvad igal aastal üha suuremaid ja mahukamaid mudeleid. Audil on Q7, BMW-l X7 ja Lexusel seitsmekohaline RX.

Keskklassi linnadžiipide segmendis on valik veel laiem: alates mitmekülgsest seitsme istekohaga VW-i Tiguan Allspace’ist kuni Peugeot 5008-ni, mis on väljast kompaktne, seest aga avar ning pakub nn reisiautode klassis tõenäoliselt parimat võimalust kõik vajalik ära mahutada. 

Rohkem ruumi, vähem kütust

Ülane Vilumets on päevareise korraldava ettevõtte Traveller Tours´i looja ning kasvatab kolme last. Ta kinnitab, et perega reisides on auto juures suur pakiruum ning avar tagaiste väga olulised.

Tõenäoliselt saab kolme lapsega reisitud ka teistsuguste autodega, aga universaalil või ruumikal linnamaasturil on siinkohal kindel eelis.

“Kõige mugavam on autoreis muidugi ajal, mil lapsed magavad. Ning just seetõttu on rohkem kui kahe lapsega perede jaoks oluline ka auto istekohtade arv,” rääbib Vilumets oma kogemusest.

“Sel juhul on seitsmekohalised autod reisimiseks parimad, sest need mahutavad mugavalt lapsed ja ka pagasi,” lisab reisiekspert, rõhutades, et kuigi tavaauto teises reas on kolm kohta, mahuvad sinna mugavalt istuma ikka vaid kolm last.

Lehe Masinawärk üks eestvedaja Raiko Ausmees, kes käib oma perega päris tihti pikematel autoreisidel, kiidab universaalkerega sõidukeid. Need on ruumikad, mõnusad sõita ja väga ökonoomsed ka kiirteelõikudel.

“Pikaks reisiks on kõige sobilikum universaal – tänu madalamale kerele on tuuletakistus ja seega ka kütusekulu väiksem. See tuleb kasuks, kui sõidetakse palju kiirteel,” selgitab Ausmees.

Kütusekulu erinevus tuleb kõige parmini ilmsiks, kui võrrelda sama mootoriga erinevaid autosid: paljud tootjad pakuvad sama jõuallikat nii universaalidele kui ka linnadžiipidele.

Näiteks Peugeot 508 SW universaal ning 5008 on mõlemad saadaval 180-hobujõulise 2,0 HDi diiselmootoriga. Universaali kütusekulu on selle mootoriga 5,6 l / 100 km ja linnamaasturil 6 l / 100 km (WLTP).

VAG-s kasutatakse sama mootorit veelgi enamatel mudelitel ja kütusekulu erineb veel  enam: 190hj TDI Passat universaali keskmine kütusekulu on 5,9 l / 100 km.

Sama mootoriga seitsmekohalised VW linnamaasturid kulutavad üle liitri enam – SEAT Tarraco ja Škoda Kodiaq vajavad 100 kilomeetri läbimiseks 7 liitrit ja Tiguan Allspace isegi 7,2 liitrit kütust (WLTP).

Olgu autoks siis kas BMW või hübriidmootoriga Lexus, linnadžiipide aerodünaamikal on kütusekulu kasvamisel suur roll: võrreldes sama klassi sõiduautoga võib kütust kuluda isegi 10-20% rohkem.

Pikematel reisidel on viieprotsendilisel erinevusel suur tähtsus, juba paari tuhande kilomeetri läbimiseks tuleb kulutada üle 100 euro rohkem.

Kõrgemal autol on oma eelised

Kui universaalkerega auto on eriti sobiv pikkadel reisidel kiiresti sõitmiseks, siis kõrgemal autol on teistsugused eelised.

Ausmees sõnab, et näiteks kõrge kliirens tuleb kasuks, kui soovitakse sõita mõnda põnevasse kohta, milleni ei vii asfalttee.

“Nelikvedu on selgesti ülehinnatud. Kui just maastikusõitu ei harrasta, siis saab kaherattaveoga põhimõtteliselt kõikjale. Oluline on piisav kliirens ja juht peab oma autot tundma. Olge julged proovima, ” ütleb Ausmees.

Lisaks kõrgemale kliirensile on linnamaasturid kehval teel universaalidest paremad tänu läbivust parandavatele süsteemidele nagu näiteks Peugeot’ Grip Control või muud, lihtsamad veojõukontrollid, mida pakub mõni teine tootja.

Raiko Ausmees toob välja veel paar kõrgema auto eelist: sellesse on mugavam lapsetoole paigutada ja pagasit sisse-välja tõsta. Lisaks on sellega mugavam manööverdada.

Ka ruumi on linnamaasturis rohkem kui universaalis: seitsmekohalise Volkswagen Tiguan Allspace’i pakiruum mahutab näiteks 230 liitrit. Aga kui kolmas istmerida kokku klappida, kasvab pakiruum 700-liitriseks.

Peugeot 5008pakiruum mahutab 166 kuni 952 liitrit. Huvitaval kombel on luksuslike ning 30 – 40 sentimeetrit pikemate Audi Q7 ja BMW X5 pakiruumid väiksemad.

Omas segmendis pigem haruldane on Peugeot 5008 teine istmerida, kus kõik kolm istet on eraldi sätitavad ja kõigil on ka turvahällidele mõeldud ISOFIX kinnituskohad.

Reisimine on tülikas nende väikeste asjadeta

Nii Vilumets kui Ausmees rõhutavad, et lastega reisimine pole võimalik ohutute ja kvaliteetsete turvatoolideta – kui peres on selleealisi lapsi. 

Turvahälle, turvaistmeid ja istmekõrgendusi on väga erinevaid ning nende kasutamisel tuleb arvestada nii lapse pikkuse kui ka kaaluga.

Raiko Ausmees annab veel nõu. Näiteks kui kasutad reisil tahvelarvutit, siis ära unusta Bluetooth-kõrvaklappe, see teeb kaasreisijate elu mugavamaks. Kuigi enamik uusi sõidukeid on varustatud ka juhtmevaba laadimisega, siis perega reisides vaata, et laadimiskaablid oleksid kaasas.

Veel üks nüanss: kuhu paigutada tahvelarvuti, et see poleks lapse silmadele liiga lähedal? Mõnel juhul on vaja spetsiaalset hoidikut, teisel võib abiks olla istme seljatoe küljes olev lahti klapitav laud.

Ka tasub enne reisi ära osta vajalikud näljakustutid: pähklid, kuivatatud puuviljad, soolata kreekerid jms. Parim jook on loomulikult vesi, kuid kõhutäiteks võiks kaasa võtta väikeste portsjonitena kas joogijogurtit või mehu – taara saab kenasti kokku koguda ja vastavasse kogumiskasti viia. 

Hea reisiettevalmistus hoiab kokku nii raha kui ka aega –  iga peatus, isegi kui autot ei tangita, võtab tavaliselt vähemalt kümmekond minutit. 

Reisimise n-ö “omas mullis” teeb mugavamaks külmkast, kuhu võib panna nii söögikraami, ja ka joogivee, mida reisil näikse kuluvat kordades rohkem kui kodus. Joogivee varud võivad olla autos ka nii, et vajadusel saab uue koguse tõsta külmkasti jahtuma, ja tühjaks saanud pudeleid saab peatuste ajal täita. 

Loe siit, mida lastega autoreisile minnes sõidu ajal teha

Vaata siit Peugeot reisiautode kohta

Kaanepilt on illustratiivne. Modell: Genka ja lapsed. Autor: Fifty Visual

KOMMENTEERI SIIN