Kuidas valida jalgratast vastavalt oma kasvule? Jagame ühe ülilihtsa ja toimiva nipi, kuidas leida oma kasvule sobiva suurusega raam. Lisaks anname nõu, kuidas valida ratast lapsele ja teismelisele.

Esmapilgul tundub, et jalgratta valikul ei saa midagi viltu minna, sest tegemist on ju kõigest rattaga. Päriselus on asi aga tunduvalt keerulisem: arvestada tuleb nii sellega, kus peaasjalikult ratast kasutama hakatakse kui ka kasvuga. Jalgratas tuleb valida vastavalt pikkusele. 

Nagu öeldud, algab jalgratta valimine sellest, et endale tuleb kõigepealt selgeks teha, kus plaanite peamiselt pedaalida: kas linnas, maanteel või soovite minna ennekõike loodust avastama.

Vastavalt kasutusalale jagunevad jalgrattad üldplaanis järgnevalt:

MÄGIRATTAD, mis on sobilikud keerulistel maastikel ja metsaradadel sõitmiseks. Enesestmõistetavalt saab nendega sõita ka linnas ja maanteedel, kuid nende konstruktsioon ja rehvide tüüp on mõeldud peamiselt katteta teeradade avastamiseks. Asfaldil ei ole nendega kõige mugavam sõita.

HÜBRIIDJALGRATTAD, mida saab, nagu nimigi ütleb, kasutada maastikusõitudel, maanteedel kui ka loomulikult linnas. Hübriidid on hea kompromiss igapäevakasutajale, kes soovib sõita valdavalt kattega teedel ja vahel avastada ka sissetallatud metsaradu. Hübriidratas on hea valik matkarattaks.

LINNAJALGRATTAD, mis sobivad sõitmiseks eelkõige maanteedel ja jalgrattateedel lühemateks sõitudeks. Sõiduasend on pigem püstine. Need ei ole mõeldud maastikul sõitmiseks või pikemaks matkamiseks.

Kui kasutusala järgi on ratas välja raalitud, siis järgmisena tuleb valida õige suurusega raam. Eksimine – liiga väike ratas liiga pika sõitja all või teistpidi – sõidumõnu kindlasti ei taga.

Lisaks tuleb jalgratta puhul vaadata ka, et disain sobiks. Ning muidugi on tähtis värv, sest tegu on pikaajalise ostuga. Hea ratas elab üle mõnegi auto

Õige raamisuuruse valimine

Jalgrattaeksperdid soovitavad kasvule õige raami leidmisel ühte rusikareeglit: võtke kingad jalast ja seiske jalad natuke harkis, täpselt nagu seisaksite jalgratas jalge vahel.

Mõõtke seejärel jala pikkus maapinnast oma jalgevaheni. Seejärel mõelge, millist ratast soovite, kas matka-, hübriid- või linnaratast. Nii saab arvutada ratta raami suuruse sentimeetrites:

  • Linnaratas: jala sisepinna mõõt cm x 0,685 = raami suurus
  • Maastikuratas: jala sisepinna mõõt cm x 0,66 = raami suurus
  • Hübriidratas: jala sisepinna mõõt cm x 0,70 = raami suurus

Nii näiteks on 185 cm inimese jala sisekülje pikkus 85 cm ja linnaratta koefitsiendi kohaselt vastab sellele 56 cm ehk 22 tolline raam. Oletegi leidnud sobiva raami suuruse ja sammukese lähemal sobiva leidmisele.

Lapsele ratta valimisel arvesta lapse pikkusega

Lapsele ratast valides tuleb tema vanuse ja pikkusega arvestada ning valida sõiduvahend lasterataste seast. Üldjuhul on 2 aasta vanused lapsed võimelised sõitma 12-tolliste ratastega jalgratastel, mis on varustatud ka abiratastega.

Sõltuvalt lapse pikkusest võivad 3-5 aasta vanused lapsed sõita juba 14 – 16 tolliste rehvimõõduga ratastega ja 7 -8 aastased lapsed peaksid hakkama saama juba ka 20-tollise rehvimõõduga ratastega.

9-aastased lapsed võiksid aga julgelt vaadata 24-tollise rehvimõõduga ehk nn. noorte jalgrataste poole: neid on valikus mitut värvi ja mitmesuguse disainiga.

E-pood Kaup24.ee – palju rattaid alati heade hindadega!

Kaanepilt: Unsplash

Loe siit lisaks, kuidas väikelapsele jalgratast valida.

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.