Neljapäev, 28. märts 2024
SaveonEnergy arvutas vaatajanumbrite põhjal välja Netflixi populaarsete sarjade ja filmide CO2 jalajälje. Nagu arvata, mõjutab miljonite vaatamiste elektrikulu seda tuntavalt. Striimimisest on raske loobuda, aga pisut mõistlikumaid valikuid on võimalik ikka teha.

SaveonEnergy lõi kokku Netflixi populaarsete sarjade ja filmide vaatajanumbrid ning arvutas välja nende energiakulu, ja pani selle omakorda ümber CO2 heiteks võrrelduna autosõitudega. Selgub, et filmivaatamise mõju keskkonnale on märkimisväärne nagu on seda pidev internetikasutamine üleüldiselt. 

Autoga võiks sõita igavesti!

Netflixi õudusfilmi “Bird Box” on vaadatud rohkem kui 80 miljonit korda. SaveonEnergy väitel on massiline striimimine paisanud õhku 660 000 tonni süsinikdioksiidi. Autoga tuleks samasuguse saaste tekitamiseks sõita 235 miljonit km  – ühe inimese kohta peaaegu 3 km autosõitu. 

Murder Mustery, mis tõi kinolinal kokku filmimaailma tipud Jennifer Anistoni ja Adam Sandler’si, on leidnud vaatamist rohkem kui 73 mln korral. CO2 heidet kokku 470 000 tonni. 167 000 km autodega, ehk ühe vaataja kohta umbes 2,4 km sõitu. 

Stranger Things sarja kolmas hooaeg on kogunud üle 64 mln vaatamise ja paisanud õhku 420 000 tonni CO2. Autol kuluks samasuguse saaste tekitamiseks 304 mln kilomeetrit ehk 4,75 km ühe auto kohta. 

Uuringusse tuleb suhtuda tervemõistuslikult

SaveonEnergy on välja toonud jõhkrad heitkogused. Liig tõsiselt ei tasuks neid arvutusi siiski võtta, kuna luubi alla on võetud üksnes striimimine ja kasutatud lähteandmetena üksnes vaatajanumbreid.

Selgusetuks jääb, kuskohas CO2 täpsemalt õhku heidetakse ning kui suur võiks olla kasu, et inimesed istuvad kodus, mitte ei laperda mööda ilma ringi. 

Tervemõistuslik inimene ei pinguta ühegi ekraaniga üle vaid jätab ruumi päriselule. Kuna nn rohelise energia tootmine on kordades kasvanud, tasuks nii kodus kui töökohal langetada valik taastuvenergia kasuks nii palju kui see võimalik.

Filmivaatamisega kaasnevate kulude vähendamiseks saab elamust sõpradega jagada, korraldades ühiseid filmiõhtuid ja neile järgnevaid sisutihedaid arutelusid. 

Iga meie liigutus saastab õhku, kõik mis on mõnus, on keelatud, elu on parandamatu haigus, mis lõpeb surmaga jms. – sellegipoolest ei pea kapselduma isiklikku kiviaega vaid püüdlema mõtestatud eluviisi poole. Head filmivaatamist!

Loe SaveonEnergy lugu täismahus siit

Allikas: SaveonEnergy

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN