Neljapäev, 28. märts 2024
  • Toyota kütuseelement on Energy Observeri laeva pardal edukalt läbinud üle seitsme tuhande meremiili väldanud testimised ja ületanud mitu korda ka Atlandi ookeani
  • Energy Observer Developmentsi (EODev) vesinikutoitel töötavas sõiduulatuse pikendajas REXH2 kasutatakse Toyota kütuseelemendi tehnoloogiat, mis võimaldab CO2- ja peenosakestevaba vaikset veeliiklust
  • EODev paigaldab Toyota kütuseelemendil põhineva REXH2 tehnoloogia HYNOVA jahtidele ja alustab laialdasemaid välidemonstratsioone ja -katseid

REXH2 on Toyota kütuseelemendi tehnoloogial põhinev modulaarne vesinikul töötav veesõidukitele mõeldud toiteallikas. Seda on Energy Observeri laeva pardal katsetatud enam kui seitsme tuhande meremiili jagu ja selle käigus on mitu korda ületatud ka Atlandi ookeani. Vesinikul põhinev REXH2 hübriidtehnoloogia võib muuta juba lähitulevikus veeliikluse vaikseks ja heitevabaks.

Eelmisel nädalal demonstreeris Energy Observer Developments seda lahendust 12-meetrise HYNOVA 40 jahi pardal, mida saab kasutada nii igapäevasõitudeks kui ka superjahtide teenindamiseks. Kui Energy Observeri jahi peamine jõuallikas on päikese- ja tuuleenergia, siis HYNOVA jaht on akuelektriline ning seda toetab Toyota kütuseelemendil põhinev REXH2 ehk vesinikutoitel töötav sõiduulatuse pikendaja. 12-kohaline HYNOVA 40 on esimene kütuseelemendiga varustatud lõbusõidulaev, mis toob heitevaba ja vesinikupõhise hübriidtehnoloogia laevanduses laiema avalikkuse ette.

REXH2 südameks olev Toyota kütuseelement pakub kuni 60 kW netovõimsust ja selle aluseks on Toyota Mirais kasutatav tehnoloogia. EODev’i ja Toyota meeskonnad tegid koos teadus- ja arendustööd, et kohandada see keerukatele veetingimustele.

„Me tervitame võimalust oma vesinikutehnoloogiat teistsuguses keskkonnas proovile panna. Pärast kütuseelemendi Energy Observeri alusele paigaldamist oleme oma moodulit kohandanud, et see sobiks ka EODev’i sõiduulatuse pikendaja jaoks. Koos EODev’i meeskonnaga näitame, kuidas heite- ja müravaba liikumine on eri sõidukitega juba praegu võimalik. Meie tehnoloogia üha uued kasutusviisid aitavad vähendada süsinikuheiteid ja arendada nn vesinikuühiskonda,“ sõnas Toyota Motor Europe’i kütuseelementidele spetsialiseerunud üksuse juht Thiebault Paquet.

Kütuseelementide paindlikkus võimaldab neid rakendada vastavalt olukorrale ning sellelaadsed projektid toetavad Toyota kütuseelementidega seotud laiemat äristrateegiat. Toyota Motor Europe’i kütuseelementide üksus tegeleb lisaks moodulite tootmisele nende optimaalse kasutuse alase ekspertiisi ja tehnilise toega.

Toyota kavatseb hakata oma kütuseelemente laialdaselt kasutama ka bussides, veokites, generaatorites ja paatides.

Foto: EODev

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN