Neljapäev, 25. aprill 2024
Mis ilm “seal” nädalavahetusel on? Koht on pisike nagu nööpnõelapea, ükski ilmateade sellest ei räägi. Läheks kontserdile, aga kui seal sajab? Sõidaks telkima, aga kui öösel on külm? Vaataks internetist, aga kelle ilmaennustust siis uskuda? Eks tule ise ilma teha!

Vihm Tallinnas, Tartus või mujal linnas mõjutab paljude puhkuseplaane: kui ikka hommikul kallab, siis tundub mõnusam tekk üle nina tõmmata ja raamatut lugeda.

Kodus on kindel katus peakohal. Küll üks teine kord jõuab minna… Mõni nõrgema närviga tüüp läheb üldse viimase hetke reisipakkumisi vaatama ja lendabki soojale maale.

Tegelikult on Eestimaa suvi äraütlemata mõnus, olgu ilm milline tahes. Pole kuulnud, et islandlased, inglased või iirlased hirmsasti ilma üle kurdaksid: ja võrreldes meiega on neil seal ikka oluliselt heitlikum kliima.

Iirlased, kes sel nädalavahetusel hulgakaupa Käsmus jala maha panevad, ohjeldamatult tantsima, laulma ja pilli mängima kukuvad, ei saa üldse aru, mis me siin muretseme: kui ei usu, et on hea ilm, vaata internetist!

Tore soovitus, aga keda uskuda? Internet suur ja lai, ilmaennustusi sada tükki, üks lubab üht, teine teist ja kokkuvõttes tuleb kõige õigem ilmateade ikka õuest: kui saad märjaks, on vihm, kui mütsi peast puhub, on tuul.

No just. Võtkemgi näiteks Käsmu. Tahaks minna Viru Folgile, aga “suur” ilmateade manab aina vihma ja äikest ja ütleb, et nii jääbki. Kust siis leida selle pisikese koha kohta kõige täpsemat ilmainfot?

Ei jää üle muud, kui ise endale ilmateade teha! Hakkame aga pihta.

Kust vaadata näiteks Käsmu ilma?

Käsmu kapteniküla on maailmakaardil pisem kui nööpnõelapea ja selle ülesleidmisega on üleilmsed netilehed teinekord püstihädas. Noh, olgu, Vorstikülaga on asi veel keerulisem.

Pole mingit mõtet hakata ilmalehti ükshaaval läbi lappama, lootuses, et äkki õnnestub punkt kaardile panna ja tulevikku ennustada. “Kasmu” ilma asemel võib saada Narva, Rakvere või ka Tallinna üldise ilmavaate.

Kõige lihtsam on Käsmu (või Vorstiküla) ilma vaadata nii: võta lahti doktor guugel. Trüki küsireale “Käsmu ilm” või “ilm Käsmus” või “weather in Käsmu”. Ja näed sellist vaadet:

Ohoh, laupäeval, Viru Folgi kõige pikemal päeval, on soe ja päikeseline vahelduva pilvisusega ilm. Mujal võib sadada, Käsmus on ilus. Vihmapakku, iirlastega mäurama!

Aga teiste päevadega… on natuke nadisti. Vaataks õige lähemalt? Vedi nüüd Google’i  lehte allapoole ja vali välja need ilmajaamad, mis sulle meeldivad. Valikut on palju.

Käsmu Meremuuseumi veebikaamera näitab kapteniküla ilma reaalajas. Ei peagi ühelegi kohalikule helistama, et teada saada, kas paistab päike või ulub tuul. Vaatad kaamerapilti, pakid asjad, ja lähed kohale.

Ilm päeva- ja tunnikaupa

Tore on, et laupäev on ilus, aga pidu hakkab peale juba neljapäeva õhtul kui Käsmus tõmmatakse üles telke ja ehitatakse lavasid.

Reedel tuleb igal juhul kohal olla, sest siis hakkab juhtuma poolest päevast. Ja nii nädala lõpuni välja. Mis ilm on näiteks reedel kell kaheksa õhtul?

Võtame lahti Delfi ilmajaama ennustuse Käsmu kohta. Ilmateade.ee leht, saad automaatselt asukoha järgi või ise sisestades mistahes maanurga ilmakest vaadata. Üldvaatest on näha, et Käsmus on nädalavahetusel hea ilm.

Tunnikaupa lahtilööduna näeb asi välja natuke skemaatilisem. Aga jällegi paistab, et vihmavõimalus on väike. On aeg hakata asju pakkima.

Võtame korraks kogu nädalavahetuse pildi paari tunni vaates ette. Selgub, et reedel ja laupäeval on sulnis suvi, pühapäeval väikene vihmavõimalus. Mis koledast ilmast siin räägitakse?

Usalda, aga kontrolli

Delfi Ilmajaam on äkki liiga optimistlik? Et olla täiesti kindel, suveriided võib kaasa võtta, tuleks ilm ka teistest allikatest üle vaadata. Soovitavalt vähemalt kolmest!

1 ilmajaam on kaasas igal nutitelefoni omanikul igaljuhul: võta taskust telfa, ava ilmarakendus ja vaata, mis ilm on sinu soovitud kohas. Käsmu või Vorstiküla pole ilmselt ühelegi äpile mingi väljakutse, olemas!

Selline näeb välja iPhone’i ilmarakendus, mis reaalajas on täpne, pikema ennustusega paneb aga mööda. Et tegu on reaalaja rakendusega, korrigeerib see end pidevalt õigeks. Kui akna taga sajab, siis hakkab ka äpis vihma sadama.

Soovitame soojalt laadida oma nutiseadmesse ka AccuWeather’i ja norralaste Yr.no rakenduse. See viimane on nutivaates eriti ilus: pilt liigub, ilma saab tundide kaupa üle vaadata nii, et kui paistab päike, siis on ka äpis päikeseline jne.

Ja “Käsmu” pole lihtsalt Käsmu. See on “asustatud rannaküla, kus paljud suvitavad” ning ilmselt seepärast on Yr.no-st võimalik vaadata eraldi ilma ka Käsmu järvele, poolsaarele ja Käsmu lahele. Yr.no on lemmik!

Ilus ilm tuleb, aga ikkagi…?

Nüüd on selge, et eelolev nädalavahetus, mil iirlased Käsmus riili tantsivad ja torupillid sirgeks puhuvad, on seal ühena vähestest Eesti kohtadest väga ilus, soe ja mõnus hilissuvine ilm.

Meie meteoroloogid aga räägivad jätkuvalt, et ei tea, ei tea, tuleb ikka vihma ka. Eks vaatame siis üle ainsa ja täiesti ametliku ilmakanali, Riigi Ilmateenistuse asukohapõhise prognoosi. Ja… ilm on ilus! Hakkame pakkima!

kasmu ilm
Riigi Ilmateenistuse asukohapõhine prognoos näitab Käsmu nädalavahetuseks mõnusat suveilma
Isetehtud ilmateade: Käsmu ilm 8.-11. augustini

Kogutud andmete põhjal võime öelda, et eelseisev nädalavahetus Käsmus on vahelduva pilvisusega ent siiski päikeseline, soe (kuni 21 kraadi päeval ja 15-16 kraadi öösel). Kui üldse sajab, siis pisut neljapäeva hilisõhtul ja ööl vastu reedet. Mõni sagar võib tulla ka pühapäeval.

Ilm soosib muusika kuulamist, laulmist, tantsimist, värskes õhus jalutamist, metsakümblemist, endeldamist ja ujumist. Ja kui juhtubki sadama, siis prof ilmaennustaja teab, et pole halba ilma, on valed riided.

Pühapäeval kell 11:30 kogunevad kõik planeedi tervisest hoolivad ilmaennustajad Käsmu Kabelimäele, et teha ühes ökoloog PhD Mihkel Kanguriga suurem kliimaennustus kogu inimkonnale. Ja siis me räägime.

Miks Käsmus on aga enamasti alati hea ilm? Sest see on üks äraütlemata ilus mereäärne paik ja tõenäoliselt Ilmataadi lemmik. 11 folgiaastat on eranditult mõnusa ilmaga olnud. Suvi jääb Käsmu alati kauemaks.

Kolm kõige tähtsamat iiri laulu saab siin pähe tuupida

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN