Reede, 1. märts 2024
Uus äpp “RMK Loodusega koos” koondab matkaradade, telkimisvõimaluste, lõkkekohtade ja vaatamisväärsuste info. Rakendus on kasutatav nii Apple’i kui Androidi telefonidega.

Eesti loodus jõuab senisest mugavamalt meie taskusse: matka planeerides on abiks Riigimetsa majandamise keskuse uus “RMK Loodusega koos” äpp.

Allalaadimine minutiga

Tasuta nutirakendus töötab nii iOS kui Androidi platvormil ja on otsinguga äpipoest kiirelt leitav. Allalaadimine näiteks Apple’i telefonis on küllalt kiire, kuigi esimesel korral jääb rakendus pikalt loop’ima ega küsi kasutajalt autentimist. Teisel katsel õnnestub äpp aga pooleteise minutiga telefoni laadida.

Edasi palub rakendus valida kasutatava keele: valida on eesti, vene ja inglise keele vahel. Järgmiseks palub see kasutajalt luba asukohta tuvastada.

Kui luba käes, kuvatakse tekst “Avasta looduskaunist Eestit”, “Alusta!” ja ongi hetk, kui tuleb otsustada kuhu minna, miks ja mismoodi. Ühesõnaga, käepärane ja kiire.

Edasi läheb natuke keerulisemaks, sest valida on paljude võimaluste vahel. Kas vaadata üle mõni loodusmaja või minna hoopiski maastikusõidurajale? Või võtta ette puhkealad ja rahvuspargid? Linnukesi tehes saab oma eelistused ära määrata ning rakendus kuvab järjest uusi võimalusi.

RMK-l on kaks maastikusõidurada!

Linnuke valiku “maastikusõidurajad” ette ja rakendus näitab, et RMK-l on koguni kaks ametlikku offroaditeed! Meie oleme seni kasutanud vaid ühte, seda, mis asub Mustjõel. Viimati käisid Uku ja Sten seal Wrangleriga müramas. 

Suur üllatus on aga, et Padisel on RMK korda teinud ja kaardile kandnud moodsa ATV-raja! Kilomeetrine rada kulgeb mööda Kloostri jõe kunagist sängi ja selle tõusud ja langused ei ole mõeldud algajatele. Kui ATV sõit tundub võõrastav, siis seda rada võib ilmselt servast niisamagi uudistada.

Ärgitab toolilt tõusma ja minema

Jättes autohullud kõrvale, siis “RMK Loodusega koos” rakenduse põhipoint on siiski looduses uitajate, pere- ja sõbrainimeste, matkajate, ratturite, seljakotirändurite, linnuhuviliste, Eesti külaliste jne jne õigele rajale juhatamine.

Ehk siis: avad rakenduse, valid koha, kuhu minna tahad, ja asud planeerima. Matkarajad, lõkkeplatsid, telgi- ja puhkekohad on kõik nagu peo peal.

Lisaks saab teha ära korraliku kodutöö, et kohapeal liikudes ei peaks tühja pilguga rohelist värvi vahtima vaid saaks aru ka, kus ollakse, ja mis see kõik väärt on.

Näiteks on paar tundi aega ja tahaks loodusse minna. Valid rakendusest “Kuhu minna?/ Minu ümber”, määrad raadiuse (vähim 10, suurim 50 km) ja vaatad, mida toredat lähikonnas leida on.

Mustamäelasele kuvab äpp vähemalt 4 toredat matkamise kohta, lisaks neile, mida kohalikud nagunii teavad. Sütiste metsa puhkekoht kõlab väga põnevalt ühe suveõhtuse pikniku jaoks. Lapsed, täna on meil menüüs ühine matk koos lõkkeõhtuga!

Muuhulgas säästab loodust

Kodumaal matka planeerimine ei olegi vist varem nii mugav olnud: ära jääb terve rida mõttetuid kulutusi, mida muidu korraliku ettevalmistuse puhul peaks tegema.

Paberkaartide ja buklettide lappamine. Ajakulu mitmest kohast infot otsides. Võimalik, et ka mõni keskkonda laastav soojamaareis, sest päriselt! – Eestis on lugematu arv ürgpõnevaid kohti! Tõenäoliselt on magamiskoti ja telgiga reisimine ka veidi odavam… Tasub kaalumist.

“RMK Loodusega koos” koondab info, mida looduses liikuja võiks vajada. Rakendusest leiab RMK matkatee ja matkaradade rajajooned, kõigi RMK külastusobjektide asukohad, kohale sõitmise juhised, varustatuse ja fotod.

Samuti võimaldab rakendus läbi kasutaja asukoha positsioneerimise leida inimesele kõige lähemad objektid. Kui tahta otsida RMK objekte mingite kindlate piirkondade lõikes, siis ka see võimalus on olemas.

Suureks boonuseks on rakenduse aluskaardina kasutatav Maa-ameti kaart, mille abil leiab loodusest üles ka kõige pisemad teed ja rajad.

Väiksem eksimisvõimalus

Eksimine on teema, ilma naljata. Eriti marja- ja seenekorjehooajal kaob pea iga päev metsa mõni inimene, kes enam tagasiteed koju iseseisvalt ei leia. Ja kuigi PPA ärgitab metsa minema ettevalmistatult, laetud mobla ja eelteadmistega, juhtub ikka.

“RMK Loodusega koos” rakenduse loojad on udupeadele mõelnud. Äpis kuvatavate matkaradade rajajoonte abil on võimalik matkal olles oma liikumistrajektooril silma peal hoida ja veenduda, et valitud tee viib soovitud kohta.

Kui raja märgistus metsateel liikudes silmist kaob, on äpi kaardi alusel ka kogenematule kasutajale jõukohane end tagasi õigele teele juhatada. Ja eks igaks juhuks või oma asukohta lähedastega jagada. Igaks juhuks!

Netilehekülg ei kao kuhugi

RMK leht “Loodusega koos” ei kao kuhugi. Neil, kel kasutuses nuppudega telefon või on põhimõte oma elu nutiseadmetega keeruliseks mitte ajada, on võimalus internetis vajalikud matkaettevalmistused ära teha.

Alustada saab siit või klõpsates all pildil.loodusega koos

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN