Reede, 19. aprill 2024
Narva karjääris lükkab ja kobestab alates juulist põlevkivi 113-tonnine Komatsu buldooser, mis olenemata oma hiiglaslikust suurusest on oluliselt keskkonnasõbralikum kui senised masinad. Buldooser ristiti meie kuulsa sumomaadleja järgi Barutoks.

Põlevkivi kaevandamisel ja keskkonnasõbralikkusel ei ole üldise teadmise järgi midagi ühist: tootmine on töö- ja ressursimahukas, kaevandusalade taastamine kulukas.

Kuna põlevkivile ei ole veel mõnda aega väga head alternatiivi, tuleb tööprotsessi loodusele vähemkurnavaks muuta. Kasvõi selle läbi, et panna tööle masinad, mis paiskavad õhku vähem heitmeid.

Eesti Energia ja Baltem esmaesitlesid 15. juulil Narva karjääris Komatsu uut keskkonnasõbralikumat, 113 tonni kaaluvat Euroopa suurimat buldooserit, mille heitgaasides sisaldub ca 80% vähem tahkeid osakesi ja ca poole võrra vähem lämmastikuheitmeid võrreldes varasemate mudelitega.

Jaapani masinatootja Komatsu on buldooseri (D475A-8E0) puhul pööranud erilist tähelepanu ka tootlikkusele, operaatori sõidumugavusele, masina vastupidavusele ja ohutusele: uue hiiu tootlikkus on 10% suurem. 

Jaapanis Osaka tehases valminud buldooser, mille peamiseks tööks on põlevkivi kobestamine ja lükkamine, sai nimeks Baruto. Buldooseri ristimisüritusel osales ka endine sumomaadleja Kaido Höövelson aka Baruto, kes ise ka nimesildi Komatsu hiiule külge kleepis. 

Lisaks oluliselt vähendatud emissioonidele on buldooseri omapäraks ka operaatori mugavus ja ohutus. Näiteks on välistatud masina liikumine, kui juhiistmel keegi ei istu, avariiseiskamise lülitid on hädaolukorras suutelised masina ühe nupuvajutusega viivitamata peatama.

Tervet masinat ümbritsev platvorm ja hüdrauliliselt liigutatav trepp tagavad masinal töötavale personalile kerge ja ohutu ligipääsu kõigile komponentidele.

Samuti aitab buldooser operaatoril teha tööd kütusesäästlikumalt ja keskkonnasõbralikumalt, kuvades töö ajal masina monitorile vastavaid juhiseid ja näitajaid.

Narva karjääris kaevandatav põlevkivi läheb Eesti Energia elektri ja vedelkütuste tootmiseks. Kaevandusalast ei jää tulevikus hirmsaid haavu – need rekultiveeritakse metsaks. Narva karjääris rekultiveeritakse igal aastal ligi 65 ha maad (umbes 90 jalgpalliväljaku suurune ala).

Narva karjääris tööle hakanud Baruto on üks kolmest praeguseks valminud hiidbuldooserist: üks läheb USAsse ja üks Austraaliasse. 

Loe siit, kui palju heitmevabamad on hübriidsõidukid

Fotod: Sven Soome, Eesti Energia

 

KOMMENTEERI SIIN