Teisipäev, 19. märts 2024
LEELA on üks seitsmest Euroopas üles seatud eksperimentaalsest äikesedetektorist, mis saadab kogutud andmed otse Met Office`i serverisse. Eelmisel nädalal pikendati LEELA koostöölepingut veel kolmeks aastaks. Tulevikus on uudsete detektorite andmed osa ilmaprognoosidest.

2019. aastal pandi Tartu-Tõravere meteoroloogiajaama Met Office uudne äikesedetektor LEELA, mis on üks 7st sarnasest andurist Euroopas. Eelmisel nädalal sai Keskkonnaagentuuris allkirja järgneva kolme aasta leping.

LEELA saadab andmed otse Met Office`i serverisse. Eksperimentaalsete kõueuurijate katseajal kogutud info ei kuulu avalikustamisele, tulevikus on detektoritelt saadud teave ilmaprognooside ja -hoiatuste sisendiks ja neist on kasu äikesekliima uurimisel.

LEELA pole ainus välguregistreerija: 2005. aastal paigaldati üks Vaisala äikesedetektor Tartu-Tõravere- ja teine 2017. aastal Lääne-Nigula meteoroloogiajaama. Mõlemad registraatorid saadavad kogutud teabe Põhjamaade NORDLIS võrgustikku.

leela
Lääne-Nigulas asuv “äikesepüüdja” Foto: Keskkonnaagentuur

2020. aastal registreeris NORDLIS välgudetektorite võrgustik Eestis kokku 31082 pilv-maa välku. See on 14% rohkem perioodi 2005-2019 keskmisest.

Teist aastat järjest on pilv-maa välgulöökide arv ületanud 30 tuhande välgu aastas. Möödunud aastal oli terves Eestis äikesehooajal kokku 65 äikesepäeva. Tänavu registreeriti esimene välgulöök 7. aprillil Võsu kandis.

Vabatahtlikud äikesevaatlejad on teretulnud!

Äike on võimas ilmastikunähtus ning keskkonnaagentuur teeb siinkohal üleskutse vabatahtlikele kõueuurijatele – pange end valmis aktiivseks osalemiseks ja vaatluste ülesmärkimiseks!

Lähiajal peaks valmima Eesti esimene riiklik ilmaäpp, millele nimekonkursil valiti lihtne nimi ILM+. Rakendus on mõeldud muuhulgas rõõmustama ilmahuvilisi, kes saavad sisestada oma ilmavaatlused, sh äikeseinfo.

Nagu moodsal ajal kombeks, saab tulevase rakenduse seadistada teavitusi edastama nutiseadme ekraanile ja see omakorda teeb lihtsamaks virmaliste-, äikese-, tormijahtijate ja miks mitte ka fotograafide elu. Kui lugeda seda, mida uus ilmaäpp oskama hakkab, tundub, et Yr.no rakendusele on tulemas kõva omamaine konkurent.

Kaanepilt: Unsplash

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN