blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com
rarefilm.net

Kulupõlengute aeg on alanud: kui teed tuld, jälgi ohutusnõudeid

Igakevadine kulupõlengute aeg on käes: päästjatel on tulnud käia kustutamas juba üle kolmekümne metsa- ja maastikutulekahju. Kulupõleng saab enamasti alguse inimesest. Selgitame, kuidas ohutult lõket teha ja oma ning teiste vara kahjustamata jätta.

Tasub teada, et kulu põletamine on aastaringselt keelatud ja eksijatele väänatakse päris valus rahatrahv ning lisaks tuleb kahju tekitajal kanda kõik põlengu käigus tekkinud kahjud – kinni tuleb maksta nii naabri maha põlenud auto kui tuleroaks läinud mets.

„Esimesi kulupõlenguid tuli päästjatel käia kustutamas juba eelmisel nädalavahetusel. Ees on ootamas uus nädalavahetus koos sooja ja päikeselise ilmaga ning igati mõistlik on veeta see õues. Küll aga palume inimestel olla väga ettevaatlikud lõkete tegemisel, sest kuiv pinnas ja tugev tuul võivad kaasa tuua tuleõnnetuse,“ ütles Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juhataja Tagne Tähe.

LÕKKEPATRULL LIIKVEL

Tuleval nädalavahetusel võtavad päästemeeskonnad tuleohutuse ka suurema tähelepanu alla ning käivad tegemas lõkkepatrulle. Eriline tähelepanu pööratakse lõkete tegemisele, et ennetada suuremate kahjude tekkimist ja kasvatada inimeste teadlikkust tuletegemise ohutusnõuete kohta.

Kulupõlengud saavad enamasti alguse inimesest. Nii saamegi rääkida tahtlikust süütamisest, hooletust käitumisest, teadmatusest. Pole harvad juhud, kus kulupõleng algab maha visatud suitsukonist, tikust või põllule visatud klaaspudelist.

Kulupõletamine ja süütamine on keelatud, ohtlik ja karistatav tegevus. Kulupõlengutes on hukkunud inimesi ning tules hävinud kodusid.

Lisaks tule leviku ohule metsa või hoonetele, hukkuvad madalas heinas elutsevad või toitu otsivad pisielukad, näiteks siilid, maod, karihiired, ja pesitsemist alustanud linnud.

KUIDAS TEHA OHUTULT LÕKET?

Lisaks kulupõlengutele on ohtlikud ka oskamatult kokku kantud ja põlema pistetud või hooletusse jäetud lõkked. Et vältida lõkkest alguse saavaid tulekahjusid on oluline meeles pidada järgmisi lihtsaid reegleid:

· lõkkekoht peab olema hoonetest ohutus kauguses, sest sädemed võivad tuulega lennata hoone peale;
· alla meetrise läbimõõduga lõke peab olema hoonest vähemalt 8 m kaugusel;
· lõke läbimõõduga üle 1 m peab olema hoonest 15 m kaugusel;
· lõkkekoha ümbrus tuleb puhastada kuivanud taimedest, okstest ning muust põlevast materjalist;
· lõke tuleb piirata kivide või pinnasevalliga;
· lõket tohib teha vaid siis, kui tuule kiirus on alla 5,4 m/s (nõrk tuul);
· koduaia lõkkes tohib põletada vaid puhast (immutamata) puitu ning pappi ja paberit;
· lõket tuleb valvata ja hoia selle läheduses kustutusvahendid, näiteks ämber veega, 6 kg tulekustuti;
· lõkkel tuleb inimese valvsa pilgu all lasta täielikult ära põleda või tuleb see kustutada veega;

Neid lihtsaid ohutusreegleid järgides on võimalik ära hoida suurte kahjudega põlenguid ning säästa elusid ja loodust.

Kaanepilt: Ylle Tampere. Allikas: Päästeamet

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com