Kolmapäev, 24. aprill 2024
Robotid ja tehisintellektid pakuvad meile tulevikuks erinevaid võimalusi alates eakate ja puuetega inimeste abistamisest kuni sõidukitega suhtlemiseni. Toyota jaoks on robootika ja tehisintellekti arendamine oluline osa ettevõtte tulevikuvisioonist. Alljärgnevalt annamegi ülevaate Toyota saavutustest selles valdkonnas.

Tööstusrobotite arendamine tõusis Toyota inseneride töökavades põhjalikumalt päevakorda möödunud sajandi seitsmekümnendatel. Tööstusrobotite eelis inimtööjõuga võrreldes on ühtlane toodangu kvaliteet, kiirem ja kontrollitavam tööprotsess ning optimeeritud kulud.

Toyota puhul tuleb ära märkida, et olgu teemaks ühissõidukid, sõiduautod või tehnoloogilised lahendused, ei kiirustata arendustööde avalikustamisega. Reljeefselt väljendudes on Toyota leitmotiiviks “enne mune, siis kire”: kuniks asi sajaprotsendiliselt ei tee seda, milleks ta loodud, seniks seda ka laiemalt ei näidata.

Nii pole imestada, et alles 30 aastat pärast tööstusrobotite edukat juurutamist tõi Toyota avalikkuse ette järgmise suure arenduse, Partnerroboti programmi. Selle lipukirjaks on “Ühiskonna rikastamine efektiivsema tootmise kaudu.” Partnerroboti programmi raames on insenerid pühendunud humanoidrobotite loomisele, mis suudaksid inimesi abistada erinevates igapäevatoimetustes.

AASTA 2005: PARTNERROBOTITE SÜND

Partnerrobotite programmi esimesed viljad jõudsid avalikkuseni 2005. aastal: Humanoid, i-foot ja kaks aastat hiljem robot Robina.

Humanoid suutis liigutada ja juhtida tervet oma keha ning tänu sellele kõndida, tööriistu kasutada ja oma täisfunktsionaalsete sõrmede ja näppudega trompetit ja hiljem isegi viiulit mängida.

i-footi kabiin pakkus lõbusat, tasuta ja lihtsat liikumisviisi eakatele inimestele. 2007. aastal suutis Robina ise mõelda, objekte kanda ja isegi vestlust pidada. Loodetakse, et ühel päeval saab temast “partner” meie arstidele ja õdedele.

2011. aastast alates on esitletud Partnerroboti perekonna uusi liikmeid, kes aitaksid õenduses ja tervishoius, kodutöödega ja lühimaatranspordiga.

Kõnniabirobot loodi jalgade halvatusega inimesi abistama kõndimisel, trepist käimisel ja tooli istumisel ja sellest tõusmisel. Hooldajaabirobot vähendas hooldaja füüsilist koormust, aidates patsiente vooditest tõsta ja ka toast tuppa liigutada.

Kompaktne Kaaslane-robot loodi koos peredega kodus eksisteerima, et nende elukvaliteeti parandada. Selle liigendatud käsi ja teleskoopkeha võimaldasid sel kodus asju maast korjata ja tuua ning isegi Skype-sarnase seadmena toimida.

toyota robot
Kõnnirobot, Robothooldaja ja Robotkaaslane
ROBOOTIKA SÜDA JA HING

2013. aastal esitleti Toyota Südameprojekti sloganiga “Inspireerides südant, inspireerides sind”. Uue projekti eesmärgiks oli keskenduda inimestega lähemat kontakti loovale emotsionaalsele kommunikatsioonile – näoilmed, žestid, mälestused, nähtavad tunded, kiindumus ja usaldus.

Samal aastal esitleti robot-astronaut Kirobo hääletuvastustehnoloogiat ja loomulikku keeletöötlust. Kirobo veetis 18 kuud rahvusvahelises kosmosejaamas ja tegi esimese kosmoses kõnelnud robotina ajalugu.

2015. aasta Toyko autonäitusel viidi Kirobo idee sammu võrra kaugemale – ja väiksemaks -, esitledes Kirobo Mini’t. Istudes kõigest 100 mm pikkune väike sooja südamega vestluspartner oli mõeldud pakkuma omanikele seltsi nende igapäevaelus ja sisuliselt suhtlema.

Kui omanik hakkab rääkima, keerab väike robot pea tema poole ja alustab tavapärast vestlust, liigutades samal ajal loomulikult pead ja käsi.

Kirobo Mini saab öeldust aru ja tõlgendab näoilmeid, suutes seega reageerida emotsioonidele ja isegi meelde jätta kasutajale meeldinud või mittemeeldinud asjad ja eelnevad sündmused. Oma uue sõbra saab koju viia juba 2017. aastal valitud Jaapani esindustest.

Toyota Kirobo Mini
Kirobo Mini
UUED PERSPEKTIIVID

Kuna usume, et liikumisvabadust võiksid nautida kõik, esitlesime 2016. aastal kantavat seadet nägemispuudega inimestele – Project Blaid aitab kasutajatel kogeda rohkem seda osa maailmast, mida ei asenda kepid, koerad ja GPS-seadmed.

Kaameratega varustatud hobuserauakujulune seade paikneb kasutaja õlgade ümber ja tuvastab objekte nagu sildid, eskalaatorid, trepid ja poodide logod.

Häältuvastus, nupud, kõlarid ja vibratsioon on seatud kasutajaga suhtlema ning Bluetooth®-tehnoloogia aitab telefoniga ühendamisel funktsionaalsust lisada.

TEHISINTELLEKTI TULEVIK

2015. aasta on Toyota jaoks tehisintellekti ja robootika oskusteabe kasvatamise osas teetähiseks. 2015. aastal loodi Toyota Uurimisinstituut (Toyota Research Institute Inc., TRI).

Instituudi põhiülesanne on kasutada tehisintellekti ja suuri andmeid (Big Data), et paremini valmistuda eelseisvateks väljakutseteks ja panustada jätkusuutlikku tulevikku, kus kõik saavad kogeda turvalisemat, vabamat ja piiranguteta elu.

Kolm põhilist eesmärki on vähendada autode õnnetusse sattumise tõenäosust, suurendada olenemata inimese võimekusest ligipääsu liikumisele, aidata liikuda ka sisetingimustes, eriti eakaid inimesi.

Toyota insenerid on veendunud, et TRI suudab leida võimaluse kasutada tehisintellekti potentsiaali, mis omakorda muudab oluliselt tulevikutehnoloogia standardeid.

Allikas ja meedia: Toyota rahvusvaheline pressikeskus. Tõlge: Maarja Kupits. Toim: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN