Teisipäev, 5. detsember 2023
22. oktoobril sõlmis Elektrilevi MKM-i ja KredExiga lepingu elektriautode kiirlaadimisvõrgu ehk ELMO ülevõtmiseks. Kohtusaaga on läbi, on aeg vaadata tulevikku. Palusime ettevõtte elektritanspordi juhil Marko Viidingul vastata paarile küsimusele.

ELMO riigihanke kohtusaaga on tänaseks lõppenud ning Elektrilevi võtab kiirlaadimisvõrgu üle. LukuExpert on lubanud oma laadimisvõrgu rajamise plaanidega edasi minna ning hakata pakkuma ELMOle ja mitmetele selles valdkonnas juba tegutsevatele ettevõtetele konkurentsi. ELMO on ja jääb suurimaks Eestit katvaks e-võrguks.

Elektrilevil on ELMO laadimistaristu ülevõtmisega aega üks kuu. Selle aja jooksul kontrollitakse nii paberil kui ka visuaalselt üle varad, fikseeritakse nende seisukord ning kaasa tulevad lepingud, sh maaomanikega sõlmitud kasutusõiguse lepingud.

Elektrilevi on lubanud tagada klientidele katkematu teenuse ja korraldada lihtne üleminek uuele, senisest palju võimekamale teenuseplatvormile, mis alustab tööd tänavu detsembris.

CCS standard nõuab uusi “poste”

Uuest aastast hakatakse tegelema aga juba märksa olulisemate uuendustega, sh lisatakse osale kiirlaadijatest CCS laadimisstandard.

Marko Viiding selgitab, et mitmes kohas on plaan vahetada senised laadijad uuemate vastu cälja: “Seda nii, et lisaks ChaDeMo laadimispistikule lisandub ka CCS-pistikust laadimise võimalus ja/või laadimiskiirus saab olema tänasest suurem.”

“Soovime ka täpsustada, et majanduslikult ei ole otstarbekas seda teha kõikide ELMO laadijatega, sest kahjuks ei ole olemasolevate laadijate kaasajastamine tehniliselt võimalik, st vaja on paigaldada täiesti uued laadijad,” lisab Viiding.

Hetkel veel analüüsitakse, millistes asukohtades ja millal laadijad väljavahetamisele lähevad. Kindlasti on kavas rohkem kui paari laadimiskoha uuendamine.

Elektrilevi lülitab kõik laadijad ELMO võrku

Kuudepikkuseks veninud kohtusaaga ajal Elektrilevi käed rüpes ei istunud vaid asus ette valmistama esimeste CCS kiirlaadijate paigaldamist. Nüüd, kus ELMOga asjad selged, on plaan uued kohad lülitada suurde võrku.

“Alustasime uue kiirlaadimisvõrgustiku loomisega, kuivõrd ELMO üle vaieldi pikalt kohtus. Nüüd, kus riigikohus on teinud lõpliku otsuse ja saame ELMO võrgustiku üle võtta, siis on mõistlik arendada ainult ühte lõppkliendile suunatud laadimisvõrku, mitte kahte paralleelset – nii et jah, see plaan on,” räägib Marko Viiding ja lisab, et uue kuu lõpus avalikustatakse ajakava ja tegevused täpsemalt.

Kliendi jaoks alguses midagi ei muutu

Elektrilevi ei kiirusta tegema muutsi laadimiskorras ega hinnastamises. Seega vähemalt esialgu tuleb taluda ka vanast ajast jäänud ebamugavusi: näiteks ei saa igaüks ELMO postist laadida kui lepingut pole.

“Esimestel nädalatel ei muutu klientide seisukohast midagi. Kui oleme varad üle võtnud, siis anname lisainfot plaanitavatest muudatustest – meie eesmärgiks on, et klientide jaoks muutuks laadimisteenus ikka paremuse suunas – moodsamad maksevõimalused, lihtsam kasutuskogemus jne.” lubab elektritranspordi juht.

ELMO lehele saab siit

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.