Neljapäev, 22. veebruar 2024
Kuigi suur osa Eestis ja rahvusvaheliselt tehtavatest küberturbekampaaniatest on suunatud vanemaealiste inimeste ja ettevõtete küberturvalisusalaste teadmiste suurendamisele, selgub Samsungi tellitud küberturbeuuringust, et ka tänapäeva Z-generatsiooni kuuluvad noorukid komistavad tihtipeale samade küberohtude otsa.

Näiteks selgus Samsungi ja Bustle Digital Group-i (BDG) koostöös valminud värskest uuringust, et ligi 40% uuringus osalenud USA Z-generatsiooni kuuluvast noorest kasutab mitmetel kontodel sama salasõna. Selline käitumine jätab nad aga andmepüügi katsete suhtes haavatavaks.

Samast uuringust selgus, et vaid 39% vastajatest kustutab krediitkaarti või isikut tõendavat dokumenti pildistades sellest foto kohe ka ära. “Andmevarguse ohvriks sattumise oht kasvab veelgi, kui teha digiruumis teisi levinud vigu, näiteks saates krüpteerimata faile või jättes rakenduste seaded kohandamata,” kommenteeris Samsung Eesti mobiiliseadmete tootekoolitaja Kirill Kozlov. Lisaks hoiab 61% vastanutest privaatseid tööfaile isiklikus arvutis. Küberrünnaku ohvriks sattudes on suures ohus ka kasutaja tööandja andmed.

Kozlovi sõnul on tulemused relevantsed, kuna tihtipeale arvatakse, et kuna tänapäeva noored on piltlikult öeldes nutitelefon käes sündinud, järgivad nad pingsalt ka parimaid küberhügieenipraktikaid. Uuring aga näitab, et ka noorte seas on küberturvalisusele rõhumine väga oluline.

Siiski on tänapäevastes nutiseadmetes juba mitmeid lahendusi, mis kasutajaid kübermaailmas kaitsevad, ilma et kasutaja peaks ise midagi tegema. Kozlov märkis, et näiteks Samsungi telefonides on olemas turvalahendus Samsung Knox, mis pakub kasutajatele terviklikku kaitset, alates mälukaardil olevatest andmetest ning lõpetades rakenduste paroolidega.

Telefon, password manager

“Samsungi telefonides täidab turvamehe rolli “Turvalisuse ja privaatsuse” töölaud, mis võimaldab kasutajal hallata kõiki rakendustega seotud andmelubasid ühest kohast. Näiteks ei pruugi telefoniomanik teadagi, et on oma vanale telefonimängule andnud loa taustal mikrofoni 24/7 sees hoia. Privaatsuse töölauad võimaldab mikrofoni ühe nupuvajutusega kinni panna,” lisas Kozlov.

Lisaks soovitab Kozlov hea parooli meisterdamiseks külastada Eesti küberkaitseettevõttega Cybexer Technologies koostöös loodud parooligeneraatorit heaparool.ee. Lehel saab kasutaja endale tuttavate sõnade ja numbritega kokku panna tugeva parooli, mida edaspidi kasutada.

5 nõuannet küberhügieeni hoidmiseks:

1. Lae alla ainult usaldusväärseid rakendusi ametlikest äpipoodidest.

2. Mõtle kaks korda, kas on ilmtingimata vajadus anda rakendusele luba mikrofoni või kaamera kasutamiseks.

3. Kustuta telefonist kõik väga privaatsed materjalid, et küberrünnaku või telefonivarguse ohvriks sattudes end kaitsta.

4. Veendu, et su telefonil on kõige uuem tootja poolt pakutav tarkvara. Küberkurjategijad leiavad turvaauke enamasti just vanemates tarkvarades.

5. Ära kasuta sama parooli erinevatel kontodel.

Foto: Pexels

KOMMENTEERI SIIN