Reede, detsember 2
Eelmise aasta autoeelistuste uuring Soomes on andnud üsna ettearvatava tulemuse: soomlaste margitruudust ei näi vääravat miski. Juba viiendat aastat juhib edetabelit Toyota, mille omanikud on kõige margitruumad. Ostad Toyota ühe korra, ostad alati.

Soomlaste margitruudust tuleb imetleda: viiendat aastat järjest skoorib Jaapani autotootja Toyota, tulemusega 71,3%, mis tähendab, et just nii paljud Toyota omanikud ostsid taas seda marki auto.

Soomlaste meelest on Toyota mõistlik, vastupidav ja taskukohane auto. See ei kriibi naabri silma, samas ei pea naabri ees ka häbenema, sest tõenäoliselt sõidate te mõlemad sama marki autoga.

Tavaautode klassis on Toyota löömatu ka oma hübriidajamitega: soomlased soetavad meelsasti sõiduvahendi, mis on keskkonnasõbralikum kui tavaline sisepõlemismootoriga auto.

Teisele kohale tuli Renault-Nissani liidus uue teo ja näo saanud Dacia 64,7%, soodne ja sõidetav, samas tagasihoidlik ja ei kriibi kellegi hinge kui on vaja autoga sõita.

Kia on soomlaste seas järjest ihaldatum auto, tõustes mullu varasemalt viiendalt kohalt 60,1%-ga kolmandaks – nagu Eestis nii ka Soomes on populaarseimad Kiad Ceed’i peresse kuuluvad autod ja Sportage.

Lojaalsuse edetabeli esiviisikusse jõudsid ka Škoda ja Ford, mõlema tulemus kasvas tublisti 2018. aastaga võrreldes – Ford Focus hinnati 2018. aastal Soome autoajakirjanike poolt parimaks uudismudeliks, Škoda aga on soomlaste seas sama populaarne kui meil.

2019. aasta margitruuduse edetabel

Tulemused on antud protsentides. Sulgudes on toodud 2018. aasta tulemused. Suurim tõusja on Suzuki – 13. kohalt 6. kohale, allapoole on kukkunud Subaru ja Nissan. 

Toyota (1) 71,3
Dacia (2) 64,7
Kia (5) 60,1
Škoda (4) 57,3
Ford (7) 55,3
Suzuki (13) 52,7
Subaru (3) 51,5
Volvo (8) 51,3
Nissan (6) 49,2
Hyundai (11) 48,4

Sakslased ei võlu enam soomlasi

Ka kasutatud autode puhul oli esikohal Toyota, järgnesid Mercedes-Benz, BMW, Volvo ja Audi. Kui tõmmata paralleeli Eesti autoostja eelistustega, siis kasutatud autode mullusest esikümnest paistavad samade markide sarved.

Uute autode puhul ei olnud aga Saksa päritolu noobemargid sama edukad: Mercedes-Benz 13., Audi 21. ja BMW 22. kohal. “Sakslastest” saavutasid parima tulemuse Volkswagen ja Opel, vastavalt kohtadel 11 ja 12.

Eraostjale märgib tuttav mark turvalisust

Lojaalsusuuring hõlmab vaid Soome eraostjate eelistusi. Andmeanalüütikafirma Bisnode sõidukivaldkonna ekspert Jarmo Mäenpää tõdes, et Toyota jätkuvalt tugev positsioon ning turuosa suurendamine on märkimisväärne.

Edu põhjustena tõi ekspert välja tugeva müügivõrgu, ulatusliku mudelivaliku ning eeskätt laia hübriidsõidukite valiku, mis nagu öeldud, toidab soomlaste kuvandit keskkonnasäästust.

Ebakindlatel aegadel otsib autoostja turvalisust ja usaldusväärsust. Nii valitaksegi tuttav automark, oluline on ka pikk garantii ning hinna ja kvaliteedi suhe.

Nagu öeldud, soomlaste margitruudust tuleb üksnes imetleda. Edetabeli tippkolmikusse on aastail 2011 – 2019 asja olnud vaid viiel automargil: Toyota, Dacia, Kia, Subaru ja Škoda.

Tänavu on Subaru kõrgest mängust väljas ja ka Nissan on mõne koha pudenenud. Subaru peamiseks miinuseks peeti hübriidmudeli puudumist. Nüüd on see viga parandatud, uus Forester on olemas ka tõhusa kaksikajamiga.

Soomes on oluline tegur automaks, mis põhineb CO2 heitmetel. Võimalik, et mõne aasta pärast on margilojaalsuse 10 parema sekka asja ka mõnel uuel brändil, seni aga võidavad traditsioonid. Ja Toyota.

Allikad: Liikenne- ja viestintävirasto, Bisnode Marketing

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.