Soome suurim kuulutuste keskkond Tori.fi küsitles värskeid autoomanikke ning uuris, millised brändid on põhjanaabrite meelest kõige turvalisemad ja milline automark alahinnatuim?

Tori.fi suurem uuring on sarnane Eestis Kantar Emori l”Car Brand Health” uuringule, mida 2005ndast aastast alates on läbi viidud ja mis mh uurib eestlaste lojaalsust eri automarkidele. Näiteks 2018. aastal olid eestlaste lemmikbrändid Toyota, Volkswagen ja Škoda, siis 2020. aastal olid Škoda ja VW kohad vahetanud.

Soomlasedki fännavad igas asendis Toyotat: see on nii uute kui kasutatud autode seas esimene valik. Põhjusi on autoostjate meelest mitmeid: Toyota on hea hinna-kvaliteedi suhtega, vastupidav, turvaline.

Toyota on meie põhjanaabrite müügitabelite tipus trooninud mitmeid aastaid, sellele järgnevad Volkswagen ja Škoda. “Toyota” on Tori Auto portaali otsisõnade tipus ning kasutatud autode ostuliider.

Teenimatult tahaplaanile jäänud margid

Põnevama osa soome uuringust moodustab nimekiri alahinnatumatest automarkidest: esikohal on Dacia, mis koguni 15% autoostjate meelest on teenimatult tahaplaanile jäänud.

9% vastanutest leiab, et rohkem peaks väärtustama Kiat, 7% tahaks Opelile paremat mainet. Alahinnatumate automarkide esiviisikust leiame ka suursoosikud Škoda ja Toyota, mida vastavalt 7 ja 6 protsenti esile toovad.

Tori.fi automüügiportaali juhatajat Jenni Tuomistot pani imestama asjaolu, et Dacia, mis pole ei uute markide müügi esikümnes ega ole ka ükski mudel ületanud n-ö uudiskünnist ja püünele pääsenud, on ometi soomlase meeles ja keelel.

Sama on teiste, soomlaste meelest alahinnatud markidega: näiteks Kia, mis on selles nimekirjas Dacia järel, on uute autode müügitabelis neljandal kohal, kolmas “õnnetuke” Škoda kolmandal ja Toyota kindlalt esimene.

Võta siis kinni, ehk näitab tunnetuslik “me kõik teeme talle liiga” hoopis salajast soovi nimetatud marki autot omada!?

“Soomlaste jaoks on tähtsaim auto ostuargument praktilisus. Müügitabelite tipust ei leia luksusautosid ning võibolla see ongi põhjus, miks sama automark võib olla nii soosingus kui tunnetuslikult alahinnatud,” nendib Jenni Tuomisto.

Soomlased ei unistagi Teslast

Elektriautode müük kasvab järjest kuid praegusel ajal trendikas Tesla põhjanaabrite unistustesse ei mahu – kuigi Tesla on uuringu põhjal tehnoloogilise arengu tabeli tipus, siis kõikides muudes kategooriates on see pigem tagumises otsas.

Kasutusmugavuse ja ülalpidamiskulude, kvaliteedinäitajate, disaini, turvalisuse ja vastutustundliku tootmise osas jääb Tesla konkurentidele alla ning hinna-kvaliteedi suhet ei hinda vastajad kuigi heaks.

“Kõigest 0.4 protsenti küsitlusele vastanutest nimetab Teslat (sotsiaalselt) vastutustundlikuks, samal ajal on Toyota kuvand teadlikke valikuid tegeva tootjana koguni veerandi autoostjate meelest teistest üle,” selgitab Tori Auto juht Jenni Tuomisto.

Toyota ongi soome autoostjate teadvusesse vajutanud ilmselt kõige tugevama jälje – lisaks sellele, et see on juba aastaid uute autode müügiedetabelite tipus, on see ka suurema osa kasutatud auto ostjate esimene või vähemalt teine valik. Soomlane läheb ostma ühte marki, aga valib lõpuks ikka Toyota, sest auto on praktiline ja selle hinna-kvaliteedisuhe paigas.

“Pole imestada, et tänaval tuleb nii palju Toyotasid vastu,” nendib Tuomisto. “”Ma olen sul teine” võidab nii uute kui kasutatud autode puhul ning kui on valida Škoda – mis on järgmine “teine valik” – ja Toyota vahel, võidab Toyota.”

Tesla võiks olla “see teine” kõigest kolmele protsendile vastanutest. Tehinguni enamasti aga ei jõutagi, sest rahakott astub vahele: 43% viimase 12 kuu jooksul auto ostnud soomlastest kulutas autole alla 12 500 euro.

Kasutatud autode müük kasvab

Soome maksusüsteem soosib pigem nn teise ringi autosid: statistika põhjal tehti mullu kasutatud sõidukitega 639 000 tehingut. Uusi sõiduautosid lisandus registrisse 98 481.

Koroona-aastad kinnistasid kasutatud sõiduautode eelistamist veelgi, uusi sõidukeid ostetakse järjest vähem: näiteks kui 2018. aastal osteti 120 499 uut sõiduautot, siis 2020. aastal koguni 18% vähem.

Seda, kas kõva kukkumine on tingitud pigem pandeemiaga ja järgnenud sõjaga kaasnevate tarneraskustega või on tegu pikaajalisema trendiga, võib kindlalt öelda siis kui suurem jama on möödas ja raskused ületatud. Üldiselt on soomlased autot ostes pigem ratsionaalsed ning kasutatud sõiduk on mitmes mõttes mõistlikum otsus kui uue soetamine.

*Uuringu tellis Tori.fi ja viis läbi Advice A/S uuringufirma. Küsitlusele vastas 1036 soomlast, kes viimase 12 kuu jooksul olid ostnud auto. Vastajatest 54% olid naised ja 45% mehed.

Allikad: Tori Auto, Autotoday.fi, Kantar Emor. Kaanepilt: Ylle Tampere

Jaga

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.