Neljapäev, 25. aprill 2024
Kantar TNS küsitles sügisel soomlasi, et teada saada, millised on nende ootused e-autode osas. Samal ajal Eestis uuris Norstat siinsete inimeste suhtumist elektriautodesse. Kas on sarnasusi meie ja põhjanaabrite vahel või vaatame me tulevikku erinevalt?

Meie põhjanaabrid teavad, mida kaasaegsetelt elektriautodelt ootavad: 500 km sõiduulatust ühe laadimisega ja aku peaks saama täis ühe tunniga. Eestis pole 60% vastanutest kunagi elektriautoga kokku puutunud ning selle soetaks endale järgmise sõidukina vaid 6% vastanutest.

Soomlaste jaoks on olulised hind ja sõiduulatus

Soomlaste peamiseks takistuseks elektriauto soetamise mõtte elluviimisel on hind, selle sõiduulatus, akude vastupidavus, laadimistaristu olemasolu ja elektriauto sobivus põhjamaise kliimaga.

Ülalmainitud probleeme peab oluliseks takistuseks ligemale 40% nendest, kes elektriautot osta ei soovi, tuleb välja Kantar TNS uuringust.

Samuti pidas umbkaudu 30% vastajaist elektriautode tegelikku keskkonnasõbralikkust küsitavana. Neljandiku jaoks soomlastest on küsitav auto kasutusperioodi pikkus, teine neljandik peab aga paremaks veel oodata ja lasta tehnoloogial edasi areneda.

Sõiduulatuse osas arvavad soomlased, et elektriauto peaks suutma ühe laadimisega läbida keskmiselt 517 km. 32% vastajaist lepiks alla 400 km sõiduulatusega, 37% aga sooviks rohkem kui 400 km ja 31% selge arvamus puudus.

Vastajad jagunesid kahte leeri ka selles küsimuses, kui kiiresti peaks aku saama täis laadida. Enamiku meelest peaks see toimuma vähem kui tunniga.

22% sooviks, et laadimisaeg jääks alla 15 minuti ja 25% eelistaks vähem kui 30-minutilist laadimisaega. Ootus on põhjendatud, sest sisepõlemismootoriga auto tankimiseks kulub mõni minut.

Kust soomlastel sellised soovid? Lihtne vastus: Tesla. E-auto, mida teavad ilmselt kõik ja paljud ka unistavad selle ostmisest. Tesla sõiduraadius on üle 500 km ning selle laadimine superlaadijast käib kiiresti.

Hinnaküsimuse puhul tuleb appi Tesla Model 3, mida jaksab soetada ka keskmise sissetulekuga Soome elanik. Kuni aastani 2021 saab elektriauto ostutoetust 2000 eurot. Lisanduvad mitmed soodustused kasutusajal.

Eestlased ei tea elektriautodest veel suurt midagi

Ehkki elektriautodest on meedias palju juttu ning valitsuse tasandil on otsus kehtestada ostutoetus, on neist, kes Norstati küsimustele vastasid, suur osa kõhklevad. Vaid 6% kaaluks järgmisena e-auto ostu.

Elektriautode soetamist takistavad eestlaste meelest nende kõrge ostuhind ning laadimistaristu puudulikkus. Ka tehnoloogiat ei usaldata, eriti akut, mille vastupidavuses julgeb suur osa inimesi kahelda.

Avalike laadijate puudus häirib 34% vastanutest, kõrge ostuhind 29%, tehnoloogiat ei usalda 11%. Kümnendik tõdeb, et infot on vähe ja vaid 8% jätab ostmata, sest leiab, et e-auto annab vähe säästu võrreldes ICE-ga.

Eestlased ostaksid elektriauto, kui sõiduraadius oleks suurem (524 vastajat), hind oleks soodsam (459) ning laadimistaristu korralik (313).

Eestlased kardavad elektriautot, sest…

Eelarvamused on rasked kaduma

Niisiis on nii soomlased kui eestlased jätkuvalt eelarvamuste küüsis: uute elektriautode sõiduraadius on piisav, et oma vajalikud sõidud päev kuni mitu laadimata ära teha; laadida saab kodusest seinalaadijast või kasutada avalikku keskkiiret laadijat.

Kui soomlased muretsevad elektriauto tegeliku keskkonnamõju pärast, siis eestlasi ei huvita see sugugi: auto nagu auto ikka, ainult kallis.

Samas kui võrrelda näiteks tippvarustuses ICE mudelit samaväärse e-ga, selgub, et viimase puhul pingutavad tootjad näiliselt kallima hinna sisse panna rohkem varustust.

Elektriautot on soodsam pidada ning sihipärasel kasutamisel (20 000+ km aastas) peaks hinnavahe kasutaja rahakotis tunda andma.

Samas ei peaks eelarvamuste pärast end või põhjanaabreid häbiposti panema, ka Norras, mis on maailmas nr. 1 elektriautode maa, kurdavad kasutajad laadijate puuduse üle.

Tõsi, neil seal on see igapäevane horror, sest e-autosid on metsikult palju ja tuleb kogu aeg juurde. Sel ajal kui meie siin jõuluhane ja verikäkki vitsutame, seisavad norralased tõenäoliselt kusagil laadimisjärjekorras. Tunde. Palju tunde. Liiga palju tunde.

Eestlased jõuavad elektriautodeni siis kui neid enam juhtme otsast pole vaja laadida. Eks me näe.

Eestlase järgmine auto on… bensiinimootoriga!

Uuringufirma Kantar TNS korraldas koos kindlustusfirmaga LähiTapiola küsituse ajavahemikus 19.–26.09.2019, vastajaiks oli 1034 Soome elanikku vanuses 15 – 74.

Uuringufirma Norstat korraldas küsitluse elektriautofestivali “TargetZero 2019” tellimusel ja palus Eesti elanikel väljendada oma suhtumist elektriautosesse. Mehi ja naisi vanuses 18-65 eluaastat oli küsitletute seas võrdselt. Kokku küsitleti 1057 inimest.

Uuringuid interpreteerisid Lena Murd ja Ylle Tampere. Allikad: LähiTapiola ja TargetZero

KOMMENTEERI SIIN