Laupäev, 20. aprill 2024
SEB Eesti filiaali statistika põhjal soetavad kohalikud autot üha tervemõistuslikumalt: popid on nn tavabrändid, auto kasutusaeg lühem ja vanus väiksem. SEB edetabeli tipp käib sama jalga AMTELi statistikaga: staarid on Toyota, Škoda, Citroën ja Renault.

SEB Eesti filiaali andmetel* on viimase aastaga toimunud märgatav muutus Eestis uuena ostetavate mudelite populaarsuse pingereas.

Kõige populaarsemate mudelite nimekirja tipust leiab Toyota RAV4 linnamaasturi, uue Toyota Corolla ja Škoda Octavia universaali, neile järgnevad Citroën Berlingo ja Renault Clio.

Eelnenud aastatel on SEBi edetabelit kõigis Baltimaades valitsenud Volkswageni ja Nissani mudelid. Spetsialist usub, et inimeste eelistus ajas muutubki:

„Eestis on nii era- kui ka äriklientide aktiivsus autoturul viimastel aastatel kõrge olnud ja pole ime, et aktiivse arengu ajal, mil turule tuleb palju uusi põnevaid uuenduslikke automudeleid, muutuvad mõnevõrra ka meie inimeste eelistused,” kommenteerib eestlaste automudelite eelistuste muutusi SEB Liisingu juhatuse esimees Rein Karofeld.

Karofeld soovitab vaadata, milliseid autosid soetavad eraisikud: “Autoostul keskenduvad juriidilised isikud peamiselt hinna ja kvaliteedi suhtele ega reageeri nii teravalt mõnele uudisele või uuendusele autotööstuse maailmas, nagu teeb seda eraklient, kui ostab autot enda või oma pere jaoks,“ selgitab ta.

Kasutatud autode turgu valitseb volkar…veel

Kui vaadata, milliseid automarke eelistavad Eesti elanikud osta kasutatuna, siis eelistused mudelite nimekirjas veidi muutuvad – tipus on Volkswagen Passat, Toyota Avensis, Audi A6-seeria ja Škoda Octavia.

Passatit on meie teedel maanteeameti sõidukite statistika põhjal kõige rohkem,  12. septembri seisuga on arvel 15 236 Passat Varianti. Keskmine vanus 16 aastat. On ainult tervitatav, kui vaadataks natuke nooremate VW-de poole.

Registris arvukuselt teisel kohal on “idanematu ja mädanematu, pagana igavene” Toyota Avensis: 14 968 autot ja keskmine vanus 9,6 aastat.

Kasutatud Avensise soetamisega on igavene häda: keegi ei kipu neid müüma ja nagu mitmed Bolti eravärvides taksojuhid rääkinud, ei kuku ka hind, sest autod haaratakse lennult.

Kolmandal kohal on maanteeameti registris VW Passat, neljandal Škoda Octavia. Seda mudelit on arvel 13 097 tükki ja auto keskmine vanus on 6,5 aastat.

Seega, jah, kui kaalute uuema kasutatud auto ostu, vaadake Škoda poole ka, sest need 13 000 inimest ei saa ju eksida.

Kui läheb nii nagu SEB ütleb, et ostetakse aina uuemaid autosid, on volkari esimene positsioon peagi ohus ja vanade Passatite aeg saab ümber: nende asemele tulevad “huvitavamad autod”, millest ka ülal räägiti.

Mida noorem klient, seda vanem auto

SEB andmed näitavad seost autoostja ja ostetava auto vanuse vahel: mida noorem on klient, seda suurema tõenäosusega ostab ta kasutatud auto.

Vanusega kasvab tõenäosus, et inimene valib endale just uue auto, ning kui kliendi vanus ületab 50 aastat, on see tõenäosus vähemalt 50%. Ja nagu AMTELigi tabel ütleb, enamus neist vaatavad Toyota ja Škoda poole.

„Škoda ja Toyota on olnud Baltikumis automüügi tipus juba mitu viimast aastat, mis näitab nende maaletoojate ning edasimüüjate head müügi- ja turundustööd,” kommenteeris eestlaste valikuid autobrändide valdkonnas SEB Liisingu juhatuse esimees Rein Karofeld.

“Kindlasti toetab seda kvaliteetne, lai ja uuenev mudelivalik, lai teenindusvõrk, soetushind, ülalpidamiskulu jm,” lisas ta. 

Kahjuks puutub pädev statistika, mis väidet, et noored võtavad vana ja vanad noore, ka empiirilisemalt toetaks. Kui vaadata Tallinna populaarsete asumite noori elanike, siis need jätavad auto pigem ostmata, palju lihtsam on liigelda ühistranspordi või rattaga ja kõndida jalgsi.

Noobelautosid liisitakse ka

Praktilise meelega autosoetajate domineerimisest hoolimata jagub näpuotsaga neidki, kes noobelautosid kuuri alla veeretavad ja kui uskuda SEB andmeid, siis suur osa esmaklassiautode liisijatest käibki nende uksest sisse – nimelt ütleb Rein Karofeld, et kallid brändid võtavad nn tavalistele üsna pea järele:

“Samas on Eestis müügitabeli tipule lähenemas ka kallimad autobrändid, nagu BMW, Audi, Mercedes-Benzi ja Lexuse mudelid, mis endiselt näitab meie tarbijate ostujõu kasvu,“ sedastas Rein Karofeld.

AMTELi statistikale toetudes: jutul on tõepõhi all. Audi on teinud tänavu mullusega võrreldes kolmandiku plussi ja müünud 8 kuuga 406 autot (umbes samapalju kui Toyota või Škoda veidi rohkem kui kuuga).

Mersu on 5,4% plussis 331 tänavu müüdud autoga. BMW-l on väike miinus: -3,9% ja 273 müüdud autot. Lexus on tänavu jaanuarist augustini müünud 110 autot.

Auto vahetatakse ruttu välja

SEB Liisingu andmete kohaselt sõidab vaid 20% Eesti elanikest oma autoga kauem kui 5 aastat. See tähendab, et tüüpliisingu ajal autoga enamasti lihtsalt…sõidetakse. Ja siis antakse automüüjale tagasi: vaata ise, mis teed ja kellele müüd. Autost on saanud tarbeese.

SEBi andmetel on viimase kahe aasta jooksul on oma sõidukit uuendanud ligi 40% Eesti inimestest. Ja nagu numbrid näitavad, vahetades eelistab suurem osa eestlastest osta kas uue või peaaegu uue (kuni 3 aastat vana) auto.

Heitmenäitude allatoomise ja liiklusturvalisuse mõistes on tegu muidugi igati toreda tendentsiga: uuem auto ei nõua näppude õliseks tegemist, võtab ilmselt vähem kütust ja on mugavam ka.

Autovahetus on tehtud päris muretuks: sõidad natuke ja võtad uue. Mis selline tarbimismaania aga pikema aja lõikes kaasa toob, me ju tegelikult ei tea.

Ning veel: SEB Eesti filiaali andmed ei anna üldpildist aimu vaid keskenduvad ühe finantsasutuse automüügile. Eesti autopargi keskmine vanus on jätkuvalt 12 aasta ringis ning kui aastas vahetab oma sõiduki uuema vastu 25 000 inimest, on see üle seitsmesajatuhandese autopargi juures ikkagi tilk kohvitassis.

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN