Reede, 29. märts 2024
Oktoobris müüdi Eestis 1535 uut sõiduautot. Seda on mullusega võrreldes veerandi võrra vähem, kuid segaste aegade kiuste siiski tubli tulemus: viiendat kuud püsib müük stabiilsena. Škodale oli oktoober hea kuu: üle pika vallutati müügiedetabeli tipp. Toyota üldvõitu tšehhid ometi ei ohusta.

Oktoobris püsis uute sõiduautode müük Eestis enam-vähem samal tasemel eelmise nelja kuu tulemustega: kui augustis müüdi 1461 ja septembris 1643 uut sõiduautot, siis oktoobris anti üle 1535 uut sõidukit. Seda on 25,4 protsenti vähem kui mullu viinakuul, kuid turu stabiilsus on siiski hea märk – uute sõidukite eelised on tarbijaile selgeks saanud.

Kümne kuuga on Eestis müüdud 15 781 uut sõiduautot. Pandeemiaaasta on kaasa toonud 30,4% languse. Taas on põhjust rõõmu tunda, et kukkumine pole olnud suurem. 

Meie igapäevast maasturitaolist anna meile…

Kui eestlane loeb õhtupalvet, siis lausub ta muuhulgas “meie igapäevast maasturilaadset anna meile…” – mille muuga seletada kestvat keskmise suurusega kõrgema isteasendiga sõiduautode müüki? 26% ehk iga neljas oli keskmise suurusega kõikjalsõitja.

Kui lisada siia väiksemad pargidžiibid, mille osakaal küündis 18,7%ni kõigist uutest autodest, selgub, et kõrget istet ja “jõulisemat, kõikesuutvat” olekut hindas iga teine autoostja. Mõni siiski loobus – väike-keskklassi osteti 19,4%. Mudelite edetabelitki juhib seekord väike-keskklassi sõiduauto. 

Hübriidajamiga autode osakaal kasvab

Oktoobris osteti koguni 267 hübriidajamiga autot, neist enamus mahe-või tavahübriidid, aga pisitasa kasvab ka pistikute osakaal, sedamööda kuidas uusi mudeleid turule jõuab. CNG gaasiautosid soetati 54 ja elektriautosid anti klientidele üle 31.

Elektriautod Eestis kogukonna üks entusiaste, Martin Rinne peab igakuist arvestust Eesti e-autode üle ja temal on olemas ka üksikasjalikum statistika (Maanteeamet nimelt e-autosid täiesti eraldi üles ei loe): 

“Oktoobris 2020 registreeriti Eestis 43 elektriautot, neist 31 uusi. 10 kuu peale kokku on 325 registreerimist, ja neist uusi autosid 243,” kirjutas Rinne lühiülevaates. 

Tänavu 10 kuuga on uusi e-autosid meil juurde siginenud üle kolme korra rohkem kui kogu 2019. aasta jooksul kokku.

Oktoobris osteti 7 Tesla Model3, 6 Nissan Leafi, 3 Porsche Taycanit. Registrisse jõudis ka 3 uut Renault Zoe’t ja 2 Tesla Model S-i. VW I.D3, Jaguar I-Pace`i, Hyundai Kona, Audi e-Troni, Škoda CitiGo, Honda E-d, Peugeot 208`t ja 2008 ´t, Mazda MX-30-t võeti arvele üks. Taycan on jätkuvalt ainuke elektriauto, mida on sellel aastal igal kuul ostetud.

Škoda tähetund viinakuul

Viinakuul nautis oma tähetundi Škoda, mis saatis registrisse koguni 311 sõidukit. Seni esikohal püsinud Toyota langes oktoobris müüdud 223 autoga teiseks ja kolmandaks enim eelistasid kliendid Renault’d (170 autot).

Oktoobrikuu markide esikümme aga on sootuks kõnekam tagantpoolt ette lugedes: ometi kord on esikümnes saanud jala ukse vahele Nissan, Opel ja Subaru. Numbrid on küll poolesaja lähedal, kuid tubli tulemus seegi. 

Volkswagen seevastu on kukkunud seitsmendaks – aastaid müügitabeli eesotsas figureerinud bränd hakkab, olenemata kõvast müügitööst, ära vajuma. Võimalik, et närtsimise võtmetegijaks on “kogu rahva e-auto” I.D 3, mida lihtsalt ei tule praegu nii hoogsalt peale kui kõiksugu kampaaniad ja teavitus seda lubada võiksid. 

Nn. tavaautode kohapealt on Škoda nüüdseks VW-le ärtust ära teinud, ja seda mitte ainult Eestis vaid järjest enam Euroopas tervikuna. Pilt läheb seda kirjumaks kui Škoda e-autod müügile jõuavad.

Opel uuendas Eestis oma meeskonda ja seadis selged tulevikusihid. Kindlasti on klientide huvi Opeli väikesel Corsal, millest sarnaselt klubikaaslastele PSA-s on olemas täiselektriline versioon. 

Subarut aga haaratakse maaletooja sõnul praegu rohkem kui ette anda suudetakse: äsja lõpes kampaania, aga lisaks sellele on uueks hitiks tõusmas võimekas XV, mille hübriidajamiga versioon üllatab igas asendis. 

Kümne kuu üldarvestuses muutusi oktoober ei teinud: Toyota juhib ja selle liidripositsiooni kõigutamiseks peab küll Kuu Päikesega kohad vahetama. Kia neljas, VW viies, aga vahe nende kahe vahel aina käriseb. PSA grupp, koosseisus Peugeot ja Citroen, sihivad VAGi edu, aga esialgu veab Škoda “sakslased” siiski tugevalt ette.

Kui korporatsioonide kaupa vaadata, siis kuivab edetabel kenakesti kokku: üksikmängijatest jäävad alles kaks jaapanlast, Toyota ja Honda. VAGil on 2 brändi: Škoda ja VW, Renault alliansil samuti 2, lisaks nimibrändile ka Dacia, Kia ja Hyundai on koos ühe mütsi all ning “sidrun” ja Peugeot PSA-s. 

Oktoobrikuu markide edetabel. Allikas: AMTEL
Mudelitabeli võttis seekord Octavia

Ka mudelite poolel haaras Škoda esikoha, sest Octavia mudeleid anti klientidele üle 128. Järgnesid kaks Toyota mudelit, RAV4 ja Corolla, milliseid müüdi vastavalt 93 ja 76.

Škoda Octavia pärjati äsja Auto Expressi aasta auto tiitliga, tunnustati tervikuna edasiminekut, mis teeb sellest väga arvestatava konkurendi… VW Golfile. 

Üldarvestuses juhib Toyota RAV4, mille edu on ühelgi teisel mudelil päris keeruline murda. Nii Toyota kui Škoda on kümne kuu lõikes kolme mudeliga esikümnes, sinna mahuvad ka 2 Kiat. PSA-l on Berlingo, Renault`l Clio ja tõenäoliselt jääb üldine edetabel sarnaseks aasta lõpuni. 

Tarbesõidukite poole peal on end oktoobris kolmandaks roolinud Toyota Proace City, mis tegelikult on ju PSA Citroen Berlingo sõsarmudel. See on iseenesest vahva värskendus ja teeb allakirjutanu meele rõõmsaks – kuigi SUV-d riisuvad tavaarvestuses koore, jagub ostjaid ka töökatele mahturitele. 

Mudelite edetabel. Allikas: AMTEL

Samas suurusjärgus sõiduautodega püsib ka tarbesõidukite müük, mis kümne kuu kokkuvõttes jääb eelmise aasta samale perioodile alla 31,7%.

Oktoobris müüdi 358 tarbesõidukit, mis jäi möödunud aasta oktoobri müügitulemusele alla 11,6%. Esimesele kolmele kohale jõudsid viinakuul Renault (57 sõidukit), Toyota (54) ja Citroen (49). 

Luksusautodel läheb hästi

Paradoksaalsel kombel võib keerulisi aegu määrata noobelautode müüginumbritega: kui just pole majanduses kollapsit, siis preemiumautode müük pigem tõuseb. Sest kuidagi peab ju end hellitama!

Aastal 2020 saame lisaks rääkida ka ägedate elektriautode eduloost: nagu Martin Rinnegi tõdes, on Porschel e-autode tabelis konstantne võitja Taycan, mis ilmselgelt on andnud olulise panuse ilusasse plussisolekusse.

Ka Tesla Model3-d on hakanud lõpuks ometi Eesti poole veerema, tõus mullusega võrreldes 800%! Kuigi need numbrid on üsna marginaalsed – eelmisel aastal kümne kuuga 3, tänavu 27 Teslat, siis statistikat saab imelisel moel tõlgendada just nii, et elu paistaks lillelisemana.

BMW ja Mini on kaks noobelmarki, mis on kaotajate ehk miinusega tegijate poolel, üllatuslikult ei ole Audi oma aasta alguse plussi hoida suutnud ja on kukkunud pea viiendikuga miinusse. Ent näiteks Volvo puhul on näha, et vahepealsest “august” hakatakse vaikselt välja tulema. Pilt läheb veel põnevamaks, kui jõuab elektriline XC 40 nunnumaastur.

Markide pluss ja miinus 2020. aastal. Allikas: AMTEL
Elame veel, ja elame hästi!

Lainetav pandeemia on pannud inimesed mõtlema isiklikule turvalisusele. Üks võimalus end muust maailmast eraldada, on soetada isiklik sõiduvahend. Liisingu- ja renditooted võimaldavad stabiilse sissetulekuga ostjatel teha paremaid valikuid, st võtta vana asemel uus või siis kontrollitud “teise ringi” auto. 

Kuigi autostumisega kaasneb hulk probleeme, mille lahendamiseks linnaplaneerijad ületunde tegema peavad, ei paista praeguses olukorras paremaid lahendusi. Kui tahad terve olla, töötad kaugelt ja hoiad teistest eemale, ja hommikuste ummikute asendumisest esimese koroonalaine tühjade tänavatega ei tasu unistadagi, sest kool on viimane, mis kinni pannakse. Suur osa lapsi sõidutatakse jätkuvalt autoga kooli ja koju.

Võidab see, kellel on mugavam auto. Vaadates AMTELi oktoobrikuist tabelit, võib öelda “elame veel”. Ja hästi elame, sest uute autode turg on püsinud raskete aegade kiuste stabiilsena. Nii hoidagi!

Kaanepilt: Škoda pressiruum. Allikas: AMTEL

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN