Reede, 19. aprill 2024
Pandeemia on autoturu pannud palavikuliselt heitlema: septembris valisenud optimism asendus oktoobris masendusega ning uute sõiduautode müük Euroopas kukkus pea kümnendiku võrra.
uute sõiduautode müük euroopas
Allikas: ACEA

Euroopa Liidu riikides müüdi oktoobris pisut vähem kui miljon uut sõiduautot. Võrreldes mulluse viinakuuga on  tulemus pea kümnendiku –  7,8% mullusest kehvem. 

Õnneks ei ole elu kroonviiruse teise laine ajal nii drastiliselt seisma jäänud kui möödunud kevadel, mil märtsis- aprillis automüük põhimõtteliselt kuristikku veeres: kõige kõvema “matsu” panigi aprill, mil võrreldes eelmisega 76,3% vähem uusi sõiduautosid kaubaks läks. Kõige optimistlikum oli üllatuslikult juuli, mil miinus oli vaid 5,7%.

Müük langes kõigil suurematel turgudel, neist kõige vähem Itaalias (0,2%). Saksamaal müüdi uusi sõiduautosid 3,6%, Prantsusmaal 9,5% ja Hispaanias 21% vähem kui möödunud aastal. 

Tänavu kümne kuuga on Euroopa Liidu riikides müüdud üle 8 miljoni uue sõiduauto, mida on 26,8% vähem kui möödunud aasta samal perioodil.

Balti riikidest oli langus oktoobris kõige väiksem Leedus, kus jäädi mullusele tulemusele alla 16%. Lätis kukkus turg oktoobris 29,3% ja Eestis 25,4%.

Võidab see, kel on kõige väiksem miinus

Miinust loetakse sügisel ja tänavu võib autoturul plusspoolele seada need kontsernid, mis kümne kuuga vähim kahju on kannatanud. 

VAG-i müük on veerandi jagu kukkunud, kõige tublimalt on hakkama saanud Porsche ja Škoda, nende miinus on VW 28,9%-ga võrreldes märksa leebem. Porsche kuldvasikaks on täiselektriline Taycan, Škodal Octavia ja kõrgendatud istekohaga autod ning kahtlemata parem hinna-kvaliteedi suhe. 

PSA Grupi kogu keskmise viib alla Opel/Vauxhalli kesine tulemus mullusega võrreldes, samas Peugeot`müügil läheb paremini kui VW-l, kui üksnes protsentidele keskenduda. Mahud on muidugi erinevad. PSAlgi on e-autod tänavu seisu parandanud, mõistliku hinnaga kaugele sõudvad elektrikad rabatakse minutiga käest. 

Toyota edu Euroopas kasvab järjest: kui vaadata kõikide kontsernide keskmist langust, on just jaapanlastel see kõige väiksem, “vaid” 16,9%. Jaapanlased ka kõige suuremalt kaotavad – Toyota lepinguline koostööpartner on Mazda, ja olenemata mudelivaliku uuenemisest, on müügilangus EL-s pea poole võrra. Honda on kolmandikust oma müügist pidanud loobuma.

Preemiumklassis saab Porsche kõrval pjedestaalile tõsta Volvo, millel on miinust küll 18%, aga aasta lõpus võib see olla väiksemgi. Pistikuhübriidide ja täiselektriliste autode müügilejõudmine on rootslastele teinud korraliku taganttuule. 

Elektriautod järjest popimad

Oktoober 2020 läheb ajalukku kui kuu, mil elektriautode müük ületas diiselmootoriga autode oma. Sellest peab mõtlema kui uuest normaalsusest – Euroopa Komisjoni plaan kehtestada aastast 2025 Euro7 nõuded panevad tootjad täna seisu, kus nad kiiresti-kiiresti ümber orienteeruma peavad, sest SPM autode tootmine saab olema kahjulik.

Üksteise järel deklareerivad Euroopa riigid, et lõpetavad üsna pea SPM müügi lubamise, esimesed tärminid on seatud aastasse 2025. “Edumeelne” osa Liidust pingutab vars väljas, et saaks rohesammudega teisi trumbata, seejuures pole meil teada uute normide, käskude ja keeldude reaalne mõju. 

Eestis tundub, on rohepöördega aega maa ja ilm, oleme baltlastest kõige suuremad elektriautode vastalised ja ainus liidumaa, kus pole automaksu. Uute autode müük on püsinud enam-vähem sama suurusjärguga “augus” ja kui nüüd lausa kinni kõike ei keerata, on lootust, et aasta kahel viimasel kuul uuste sõiduautode müük isegi pisut kasvab. 

Allikas: AMTEL

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN