Teisipäev, 23. aprill 2024
Maanteeameti liiklusregistris on oktoobri seisuga ~ 763 000 sõidukit, neist hinnanguliselt paarkümmend tuhat “laipa”. Kui need kustutada, tõuseks meie autopargi keskmine vanus 12,2 aasta pealt 10-11 kanti*. Kuusakoski arvude põhjal on romude hävitamine teema: ühes kuus läheb metallipressi alla keskmiselt 500 registris olevat sõidukit.

Kui palju Eestis üldse autosid on? Maanteeameti liiklusregistris on oktoobri seisuga pisut üle 763 000 sõiduki. Liikluskindlustuse Fondi andmetel oli I poolaastal liikluskindlustusega 770 000 sõidukit. AMTELi andmetel on Eestis kokku ligi miljon sõiduvahendit.

Tuginedes AMTELi andmetele, on umbes 200 000 sõidukitest on kindlustuseta ja kehtiva ülevaatuseta. Neist suurem osa on ka viidud üle peatatud kandega registriossa. Peamiselt on peatatud kandega sõiduautod.

Ka “laipade” ehk aianurgas vedelevate autode osas on statistika puudulik. “Allpool antud arvud on suhteliselt suure tolerantsiga, kuna on valdavas osas tuletuslikud, lisaks seis muutub pidevalt,” ütleb Arno Sillat, AMTELi juht. Seega ei saa järgnevat ainulise tõena võtta.

Aastas lisandub 50 000 ja läheb ära 25 000

Iga-aastaselt lisandub Eestisse ~ 50 000 sõiduautot, nendest veidi üle poole on uued. Registris sõiduautode arv kasvab tempos 4 aastaga + 100 000.

See tähendab, et umbes 25 000 autot läheb aastas registrist välja: umbes pool müüakse Eestist mujale ning ülejäänud lähevad käitlusse.

“Registris mitte olevate autode osas ei ole arvutusteks paraku mingit alust võtta, kuid usun, et see on kaduvalt väike ja väheneb,” selgitab Arno Sillat.

“Siia kuuluvad põhiliselt sõidukid, mida kunagi ei registreeritud autoregistri andmebaaside puhastamisel ning uute registridokumentide juurutamisel. Neid võib olla üle Eesti mõni tuhat,” lisab ta.

Hobiautod ja mitteeksisteerivad sõidukid

Siiski ei ole 120-150 000 sõiduautot kõik laibad. Peatatud kandega registrisse kuulub suurem osa hobiautosid, mida kasutatakse üksnes hooajaliselt ja mille registrikanne ülejäänud aastaks peatatakse sunnitud kindlustuse tegemise vältimiseks.

AMTELi hinnangul võiks mitteeksisteerivaid – sh. välismaale müüdud, aga korrektselt vormistamata – autosid olla 20-30 000 ja eksisteerivaid, kuid ELV (romusõidukite rahvusvaheline lühend terminist End of Life Vehicle) tasemele jõudnud sõiduautosid 50-80 000. Ülejäänud suudavad ise mingil määral liikuda ja satuvad aeg-ajalt ka tänavatele.

Pool tuhat sõidukit metallipurustisse

Tänavu kaheksa kuuga on Eesti suurima vanametalli käitleja Kuusakoski metallipiurustist läbi käinud ja puruks saanud 4542 liiklusregistris arvel olevat sõidukit.

Kuu keskmiseks teeb see üle poole tuhande vanarauaks saadetud registris oleva sõiduauto üksnes ühe käitleja juures. Sellele lisanduvad need autod, mis registris enam arvel ei ole.

Jaanuarist augustini läks pressi alla väga erinevaid autosid, sh 8 Alfa Romeo’d, neist 3 146-t ja 3 156-t. Eesti populaarseimat sõiduautot Volkswagen Passatit saadeti viimsele teekonnale 308 korral, muuhulgas said oma lõpu 163 Passat Varianti.

Porschesid ei tahtnud keegi purustisse sõidutada, aga Audisid läks vanarauaks 484. Toyotadest lõpetas maise teekonna vaid 83, sh 11 vana Carina E-d ja 2 Camry’t. Isegi metallipressi statistikast on näha, et Toyota kestab peaaegu igavesti…

Käitleja ajab dokumendid korda

Oma vanakese viimsele teekonnale saatmine ja liiklusregistrist mahavõtmine on lihtsamast lihtsam. Omanikul tuleb leida lähim käitleja ja auto kohale toimetada. Dokumendid ajab korda käitleja. Vastu saab natuke raha ka.

Sõiduki käitlemiseks peab omanik esitama auto registreerimistunnistuse ja isikut tõendava dokumendi (ID kaart, pass või juhiluba).

Kui romusõiduki annab üle inimene, kes pole sõiduki omanik, peab tal kaasas olema auto omaniku lihtkirjalik volitus (või ostu-müügileping), mis lubab sõidukit vanametalliks müüa ja selle Maanteeameti liiklusregistrist kustutada.

Kui sõiduk on kustutatud Maanteeameti liiklusregistrist, tuleb romusõiduki üleandjal esitada sõiduki registrist kustutamise tõend ja müügiõigust kinnitavad dokumendid.

Kevad- ja sügiskoristuse aeg

Kuusakoskist öeldakse, et kõige aktiivsem vanametalli toomise aeg on kevad, siis ostetakse kokku kõige enam romusid. Teine aktiivne periood on sügis kui soovitakse enne lund territooriumid puhtaks saada.

Kõige enim romusid müüakse käitlejatele Tallinnas ja Harjumaal, see on ka loogiline, sest neis on kõige suurem autode kontsentratsioon.

Loe siit, milliseks kujunes telesaate Punane Sekund võtteauto viimne teekond

*Ka AMTEL arvestab korra aastas Eesti autopargi vanust – eelmisel aastal saadi sõiduautode pargi keskmiseks vanuseks 16,3 aastat, võttes välja peatatud kandega registriosa tuli 13,2 aastat. Sel aastal peaks pargi dünaamika järgi 17 aasta piir kätte tulema (või juba käes olema).

Kaanepilt: Uku Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN