Reede, 1. märts 2024
Ligi 60 protsenti autojuhtidest eelistab talvesõitudeks lamellrehve, näitab PZU Kindlustuse poolt ühismeedias korraldatud küsitlus. Lamellrehve eelistavad peamiselt linnas sõitjad, samas kui maal on praktilisemad naastrehvid.

Viimati kahe aasta eest toimunud sarnane küsitlus andis lamellrehvidele tookord suurema edumaa, sest siis eelistas neid kaks kolmandikku vastanutest. Varem langes kaalukauss naastrehvide kasuks: 2019. aastal eelistas neid 70% ning 2016. aastal, mil küsitlus toimus esimest korda, ligi 80%.

„Lamellrehvid on viimasel ajal pälvinud üle poole vastajate poolehoiu ning võib prognoosida, et naastrehvide osakaal on vähenemas. Siiski on paljudel meeles eelmine lumerohke ja kõikuva temperatuuriga talv, mis muutis sõiduolud raskemaks ning tuletas meelde naastrehvide häid omadusi. Lamellid on omakorda keskkonnasõbralikum valik, kuna need ei lõhu asfalti ja ei paiska õhku kahjulikke peenosakesi,“ ütles PZU Kindlustuse sõidukikahjude grupi juht Teet Järv.

Nagu ka varem, ütlesid paljud küsitluses osalenud, et naastrehvideta ei saa maal elades ning jäistel teedel kuidagi hakkama. Samuti kipuvad naastrehve eelistama juhid, kel sageli autos väikesed lapsed.

„Linnas sõites on lamellrehvid siiski parem valik, sest nende pidurdusteekond kuival asfaldil on lühem kui naastrehvidel. Kuid jäistes oludes võib lamellrehvide pidurdusteekond venida halvimal juhul pea poole pikemaks kui naastrehvidel, mida peab kindlasti arvestama sõidukiiruse ja pikivahe valimisel,“ lisas Järv.

Vastajad lisasid küsitlusele järgmisi kommentaare:

 • Eelistan lamelle, kuna elan linnas ja peamised sõidud on linnatänavatel, mis on väga hästi hooldatud
 • Linnas saab ka lamellidega hakkama
 • Eelistan kindlasti lamelle, sest peamiselt liigun linnas. Väga rasketes oludes ma pigem üldse ei liikle
 • Isiklikult kasutan lamelle, kuid ilmataadi ja külmavana halbade tujude tõttu 30-kraadise pakasega ja maanteedel tekkida võiva liuvälja tõttu oleks mitte ainult mõistlik, vaid koguni kasulik sõiduk palgata talvepuhkusele saata. Kes aga seda mistahes põhjustel ei saa teha, siis turvalisem oleks kasutada naastrehve
 • Lamellrehvidega sõidan juba aastaid, aga naispere tunneb ennast kindlamana naastrehvidega sõites
 • Mõlemad on ju tegelikult head, aga jääl sõites on siiski naastrehvid kindlamad
 • Kuna elan maakohas ja talvisel ajal võivad teeolud üsna ekstreemsed olla, siis on siiani naastrehvid minu jaoks kindlam valik olnud. Kuna aga tänapäeval pidavat lamellrehvid sama hästi töötama, siis tegelikult vahet ei olegi, oleneb konkreetsetest rehvidest
 • Eelistan naastrehve, maal ja linnade vahel on ikka nendega parem sõita
 • Eelmine aasta lamellidega oli keeruline libedaga sõita, seega oleks tarvis naastrehve
 • Naastrehvid. Just oleks uusi vaja, laste turvalisus on kõige olulisem
 • Naastrehvid, sest maanteed on endiselt sageli klaasjad ja väiksed lapsed on autos

PZU Facebooki lehel toimunud küsitluses paluti märku anda, kas vastaja eelistab lamell- või naastrehve. Kokku andis oma hääle 1703 inimest, kellest 959 pooldas lamellrehve ning 744 naastrehve.

Talverehvid on Eestis kohustuslikud 1. detsembrist, kuid enne ilmade külmenemist on mõistlik rehvivahetus ära teha. Eestis on talverehvide nõutud minimaalne mustrisügavus kesksoonest mõõdetuna 3 mm ja soovituslik 4–5 mm ning kasutada võib nii lamell- kui ka naastrehve. Suure pakasega tasub uuesti kontrollida ka rehvirõhku.

Foto: Nissan

KOMMENTEERI SIIN