Neljapäev, 25. aprill 2024
Märtsis müüdi Eestis 1685 uut sõiduautot: prognoositi märksa suuremat langust, seega polegi tulemus kõige hullem. Võrreldes mullusega langes müük 24,5%. Edetabeli tipus muutusi ei ole: esikohal on Toyota, järgnevad Škoda ja Renault. Aga raskem on kindlasti veel ees.

Märtsis müüdi Eestis 1685 uut sõiduautot, mis jäi 2019. aasta märtsikuu tulemusele alla 548 autoga. Esimese kolme kuuga kokku on tänavu tarbijatele üle antud 5647 uut sõiduautot, eelmise aasta I kvartali müügitulemustele jääb see alla 8,5%. Kokkuvõttes ei olegi kõige hullem, arvestades erakorralisi olusid. 

AMTELi tegevjuhi Arno Sillati sõnul oli tänavune märts veel enam-vähem tänu sellele, et täideti varasemaid tellimusi, aga olukord võib muutuda:

“Eesti uute autode müük hoidis märtsis tellimuste täitmise abil veel “nina vee peal”, kuid inimeste piiratud liikumine ja loomulikult osa majandussektorite sattumine tõsise surve alla sunnivad lähimate kuude prognoose allapoole tooma.” 

Sillat lisab, et sõiduautod on pandeemia ajal üks olulisemaid lülisid liikuvuse säilitamisel ning kiidab ettevõtteid, mis on kohandanud oma tegevuse vastavalt ümber. 

“Positiivse poole pealt tooksin välja elektriautode müügi tuntava tõusu eelmise aastaga võrreldes. Arvestades üldise müügi vähenemist, on osakaal veelgi suurem.“ Märtsis müüdi 22 uut elektriautot.

Elektriautode osakonnas saame suure tõenäosusega edaspidigi raporteerida suurepärastest tulemustest, sest tõeks saavad KIKi toetusega soetatud tehingud.

Pargimaasturite trend ei murdu

Eesti autoostjate pargimaasturilembus ei näita vaibumise märke ka pandeemia ajal: pea ⅓ kõigist müüdud autodest ehk 32,5% moodustasid keskklassi maasturid (varasematel kuudel on ostetud väike-keskklassi džiipe). 21,6% olidki väike-keskklassi sõiduautod.

Hübriidajamiga autode müük oli märtsis samuti tubli, anti üle 277 hübriidi ja pistikuhübriidi, e-autosid nagu öeldud 22 ja CNG-gaasiautosid 79.

Toyota läheb üksinda ees

Ei teagi, kas soomlased on eestlastest eeskuju võtnud või vastupidi, aga kummaski riigis on automüügi sõltumatu nr. 1 liider jaapanlaste Toyota. Ka edukaim mudel on sama: Corolla.

Märtsis müüdi 334 Toyotat, järgnesid Škoda 212 ja Renault 160 müüdud autoga. Neljandal kohal on KIA 117 ühikuga ja kannul VW, mis müüs märtsis 2 autot Kiast vähem. Kolme kuu lõikes on nende kahe vahe siiski 33 autot.

Põnev on seis noobelautode sektoris: kui veebruaris murdis esikümnesse Audi 47 autoga, siis nüüd on 3 kuu “topis” 10.-11. kohta Daciaga jagamas Mercedes 157 müüdud ühikuga. Kolme kuu kokkuvõttes on omaette kõrgustesse aga läinud Toyota, mis on müünud üle tuhande (1132) autot. Teisel kohal Škoda 758 ühikuga.

Foto: kuvatõmmis AMTELi tabelist
Corolla, RAV4, Clio…

Märtsis juhtis mudelitabelit Toyota Corolla, seda müüdi 124 tükki. Võrdluseks: Soomes müüdi märtsis 606 Corollat ja RAV4, mida Eestis eelistasid 118 ostjat, 135 tükki. Siit tuleb välja, et eestlased tõepoolest hindavad linnadžiipe!

Kolmandal kohal oli ka märtsis väike armas Renault Clio, mida müüdi 99 ühikut, järgnes Škoda Octavia 73ga ning siis tore üllatus: Honda CR-V on korraks taas mudelitabelis end näitamas ja märtsi müügiga tõusnud ka kolme kuu TOP 10 9. kohale 127 müüdud autoga. Esikohal on ligi poole tuhande müüdud ühikuga Toyota RAV4.

Mudelite edetabel märtsis. Kuvatõmmis AMTEL
Mida räägib meile üldine tabeliseis?

Kui vaadata üksnes protsente, siis tuleb tõdeda, et igasuguse loogika vastaselt läheb noobelmarkide müük kenasti ka pandeemiaajal. Mercedes on kasvatanud müüki mullusega võrreldes rohkem kui veerandi, Volvo on plussis, üldsegi ei saa kurta Porsche ja Bentley ning ka Land Rover on tänavu võrreldes mullusega müünud 4 autot rohkem. 

Tavamarkidest tõuseb lisaks Toyotale, mille müük on eelmise aasta esimeste kuudega kasvanud ligi 40% (oodati alles uut Corollat!) esile ka Seat 25%-lise müügikasvuga. Kümnendiku on kasvatanud müüki Kia, 7% Renault. Hyundaigi on tänavu 20% parem kui mullu. Fiati ligi 100% anomaalia tuleneb CityBee rendiautode müügist. 

Neist, kellel ei lähe praegu nii hästi, ei taha pikalt rääkida. Opeli kukkumine paistab valusalt silma, loodame, et diileril on siinse turu turgutamisega mingi plaan.

Tahaks siiski positiivsemat sõnumit: näiteks Nissan ja Subaru võiksid aasta lõpuks olla kindlasti väikeses plussis, sest uued mudelid tulevad peale. Eks näis, kui tugevad on pandeemia järelmõjud. Üldine seis on siiski parem kui kartsime.

Tarbesõidukite müügilangus jätkub

Tarbesõidukite müük langes märtsis 29,8% ja esimeses kvartalis müüdi möödunud aasta sama perioodiga võrreldes 18,7% vähem tarbesõidukeid.

Automarkidest oli märtsis edukaim Citroen 80 müüdud sõidukiga, järgnesid Peugeot ja Toyota. Neid anti üle vastavalt 65 ja 35. Veokite segmendis oli edukaim Volvo.

Tarbesõidukite edetabel. AMTEL

Kaanepilt: Andres Kruus

Allikas: AMTEL

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN