Neljapäev, 18. aprill 2024
Kasutatud autode turul on nõudlus kasvanud, hinnad tõusnud ja müügiplatsid on tühjad. Hiljutine uuring näitab aga seda, kust meile enim kasutatud autosid tuuakse.

carVertical.ee on veebiplatvorm, mis pakub oma klientidele andmeid autode esmase arvelevõtmise, omanikuvahetuse, läbisõidu, avariide ja vigastuste ajaloo ning muu ostu-müügi juures olulise kohta. Kahel viimasel aastal tehtud päringute põhjal on valminud uuring, mis näitab, millistest riikidest Eestisse enim autosid imporditakse.

Tulemus ei kajasta seetõttu andmeid kõikide Eestis viimastel aastatel esmakordselt arvele võetud kasutatud sõidukite päritoluriikide kohta, vaid võtab arvesse ainult neid siia jõudnud autosid, mille kohta kliendid on ka taustauuringuid tellinud.

Viis riiki, kust imporditakse Eestisse enim kasutatud autosid

Autode import

Ülaltoodud tabelist on selgelt näha, et kaugelt enim (enam kui 40%) kasutatud autosid tuuakse Eestisse Saksamaalt. See pole ka üllatav, sest tegemist on Euroopa suurima kasutatud autode turuga ning Saksamaaga seob Eesti automüüjaid juba aastakümnete pikkune side, kogemus ja usaldusväärsed ärisuhted.

Kui „toodud Saksmaalt“ oli kunagi kasutatud autode müügikuulutuste puhul märk usaldusväärsusest ja kvaliteedist, siis täna on tegemist pigem faktiga, et sõiduk pole varem Eestis arvel olnud.

Teisel kohal on üllatavalt Leedu 13,4 protsendiga. Tõenäoliselt on tegemist Eestile lähima soodsate hindadega kasutatud autode turuga. Võimalik, et Poola läbimine selleks, et jõuda Saksamaale, tundub paljudele ostuhuvilisetele liiga suure ettevõtmisena.

Teine oluline faktor võib olla keele küsimus, sest Leedus saab erinevalt Saksamaast või Madalmaadest siiski veel vene keelega hakkama. Samuti ei tasu unustada viimase aasta reisipiiranguid, mis Baltikumi sees olid leebemad kui näiteks just Poola läbimisel. Nii ongi just Leedust saanud ajutiselt turg, kust tuuakse Eestisse märkimisväärne hulk kasutatud autosid.

Sisuliselt võrdset tulemust (6–7%) näitavad Läti, Rootsi ning Belgia, mis kahe esimese puhul on selgitatavad geograafilise lähedusega. Belgia (koos Hollandiga) on aga samuti ajalooliselt olnud Eesti jaoks oluline partner kasutatud autode kaubanduses.

Esmapilgul võib tunduda üllatav, et lähinaaber Venemaa ei ole tabelisse pääsenud. Kui riigi üldine hinnatase võib Eestiga võrreldes olla mõnevõrra madalam, siis ei laiene see printsiip kasutatud autodele. Et tegemist on Euroopa Liidu jaoks n-ö „kolmanda riigiga“, siis kehtivad vastastikused tolli- ja aktsiisimaksud, mis muudavad Vene Föderatsioonist kasutatud auto ostmise majanduslikult põhjendamatuks.

Puudu on ka Soome, kust ajalooliselt on taasiseseisvunud Eesti kasutatud autode müügi tegevus alguse saanud. Just sealt olid pärit Eesti esimesed rahvaautod Datsun Sunny, mille hiljem vahetasid välja Kesk-Euroopa turgudelt pärit Ford Sierra, VW Passat ja Audi 80. Ilmselt on Soome puhul tegemist keskmisest kõrgema hinnatasemega turuga, mis kasutatud autode müügile negatiivset mõju avaldab.

Kui soovite näha laiendatud nimekirja 10 riigiga, kust imporditakse Eestisse enim kasutatud autosid, tutvuge uuringu täistekstiga siin.

Kokkuvõtteks kasutatud autode müügist

Kuigi viimasel ajal on nii reisipiirangute kui ka globaalsete tarneraskuste tõttu kasutatud autode hinnad tõusnud, siis ei tasu loota, et see trend on pikaajaline ja turg end ei korrigeeri.

Nõudluse ja pakkumise tasakaal saabub uuesti mõne aja pärast küll ilmselt varasemast kõrgemal hinnatasemel, kuid seda ennekõike üldise elukalliduse ja inflatsiooni kasvu arvelt, mitte aga kasutatud autode suhteliselt kõrgemast tarbimisväärusest tulenevalt. Hetkel on aga kindlasti tegemist „müüja turuga“, mida võib kiire kasumi teenimiseks edukalt ära kasutada.

Fotod: BMW, carVertical

KOMMENTEERI SIIN