Teisipäev, 16. aprill 2024
Eesti e-tiiger lonkab kõiki jalgu. Uuringust selgub, et Eesti ettevõtjate teel edule saavad takistuseks täiesti jaburalt lihtsad IT-probleemid. Enamasti püütakse neid raha kokkuhoiu eesmärgil ise lahendada, aga see teeb asja ainult hullemaks.

Eestlaste IT-teadlikkus on üle maailma paljudele eeskujuks. Siiski seisavad ka meie ettevõtjad sageli silmitsi esmapilgul ületamatute muredega, mille lahendamiseks otsitakse viimases hädas abi IT-toe spetsialistidelt.

Erinevad uuringud kinnitavad, et esimeses järjekorras otsivad väike- ja keskmise suurusega ärikliendid oma arvutiga seotud probleemidele lahendusi ise või kasutavad selleks sõprade ja tuttavate abi.

Telia IT-teenuste juht Taavi Talve* toob välja kuus juhtumit, millega sagedamini jänni jäädakse ning IT-toe poole pöördutakse. Kusjuures paljudel juhtudel on järgnevad lahendused väga lihtsad ja kiired.

AEGLANE JA HANGUV ARVUTI, KUS FAILID EI TAHA AVANEDA

Sellise olukorrani viib reeglina see, kui arvuti on üleliigseid dokumente täis ning vaba ruumi napib. Lahenduseks ei aita muu, kui mittevajalike failide kustutamine. Tänapäeval on üldse mõistlikum hoida oma asju “pilves”, et vajadusel infot kiirelt teiste töötajatega jagada.

NUTITELEFONIS FIRMA E-POSTI SEADISTAMINE

Palju küsimusi tekitab see, kuidas uues nutitelefonis e-maili seadistada, lugeda või saata. Levinumate e-kirja programmide seadistamise kohta leiab õpetuse Youtube’ist või foorumist. Kui aga ise ikka hakkama ei saa, tuleks paluda abi serveriteenuse osutajalt.

PROBLEEMID ID-KAARDI TARKVARAGA

Üsna paljud on kimpus ID-kaardi tarkvaraga, mis ei toimi või on vananenud ning seetõttu ei õnnestu dokumente enam allkirjastada. Reeglina aitab sellises olukorras ID-kaardi tarkvara uuendamine.

Apple Mac arvutite omanikele on probleem iidamast-aadamast tuttav. Meie ID-kaardi tugi ei suuda käia sama jalga Apple’i uuendustega. Abi tuleb üsna ootamatust kohast: palju asju saab ära teha Mobiil-ID või Smart-ID abil ning ID kaart võib olla see, mis ta rahulolekus ongi – isiku tuvastamise dokument.

ARVUTIS EI AVANE PDF-FAILID

See probleem on sageli tingitud sellest, et failide avamiseks on vaikimisi valitud vale programm. Adobe Acrobat Reader on täiesti tasuta saadaval ning peab olema puruloll, kui seda arvutisse laadides suudad teha emavea, mille tagajärjel PDF-id ei avane.

ARVUTISSE EI TULE ENAM E-KIRJAD SISSE

Tihti on see tingitud sellest, et Outlook-i postkast on jäänud offline režiimi või on jäänud peale reegel, mis liigutab uued kirjad mõnda teise kausta ja seetõttu tundub kasutajale, et e-kirjad ei jõua kohale.

Ka Google’i e-mail pakub võimaluse jagada kirjad tähtsuse ja teemade järgi eri “linadele”. Enne kui kireda, võiks vaadata üle oma kirjakasti seadistused ja libistada silmadega üle ülemise rea teemaviitade. Äkki leiab sealt midagi head.

PRINTIMINE EI TOIMI

Esmalt tasub sellises olukorras kontrollida füüsilist ühendust printeri ja arvuti vahel ning ühendada kaablid korraks lahti ja kokku tagasi. Tihti on põhjuseks ka tehtud valik “print to file”.

PAROOLID UNUNENUD

Puhkuste perioodi lähenedes tasub meelde jätta kõikvõimalikud paroolid, sest pärast pikemat pausi on tööle naastes tihti esimene peamurdmise põhjus selles, et paroolid on ununenud.

Ja taas – kus võimalik, eelistage paroolidele mobiilirakendusi, mis võimaldavad puutega või koodiga sisse logida. Meil on XXI sajand. Aju jääb suurel osal inimestest köögilauale igal jumala hommikul.

Õnneks kinnitab statistika, et suur osa IT-toe poole tehtud pöördumistest õnnestub lahendada telefoni teel juhendades või arvuti pildi ülevõtmise abil.

Kusjuures näiteks Telia lühinumbril 1787 saab äriklient ekspertidelt abi küsida täiesti tasuta. Teenuse eest tuleb tasuda vaid siis, kui probleemi lahendamiseks on vaja üle võtta arvuti pilt või ekspert tuleb kohapeale probleemi lahendama.

*Taavi Talve välja toodud kitsaskohti kommenteeris Accelerista toimetus. Karmi teksti ärge pange viisaka inimese kontole.

Allikas: Telia

KOMMENTEERI SIIN